Latvieši un lietuvieši ir vienīgie seno baltu pēcteči

"Mūsu spēks ir mūsu kopīgā baltu identitāte," Baltu vienības dienas svinībās 21. septembrī Šauļos, Lietuvā, uzsvēra Latvijas vēstnieks Lietuvā Mārtiņš Virsis.

Baltu vienības dienas svinības norisinājās ar augstu Latvijas un Lietuvas amatpersonu dalību - svētku atklāšanas uzrunu teica Šauļu pilsētas mērs Justins Sartauskas (Justinas Sartauskas),Lietuvas vēstnieks Latvijā Ričards Degutis (Ričardas Degutis), kā arī Latvijas - Lietuvas Starpparlamentārās sadraudzības grupas pārstāvji, savukārt dienas noslēgumā klātesošos viesus sveic Latvijas un Lietuvas parlamentu priekšsēdētāji - Solvita Āboltiņa un Vīds Gedvils (Vydas Gedvilas), kā arī Latvijas kultūras ministra p.i. Janis Bordāns un Lietuvas kultūras ministrs Saruns Birutis (Sarunis Birutis).

Šogad svētki ir īpaši nozīmīgi - tie norisināsies Lietuvas prezidentūras ES Padomē laikā, kā arī šī diena tie atzīmēta nedēļā, kad notiek Šauļu pilsētas 777.dzimšanas dienai veltīti pasākumi. Baltu vienības dienas atzīmēšana ir viena no iniciatīvām, īstenojot „Ziņojuma par Latvijas un Lietuvas sadarbības perspektīvām” rekomendācijas. Šis ziņojums tapa 2011.gadā un ir labs impulss abu valstu sadarbības tālākai attīstībai un kopīgiem projektiem. Pagājušajā gadā Baltu vienības dienas pasākumi notika Latvijā, Bauskas pilī.

Līdztekus oficiālajiem pasākumiem Šauļu centrālajā gājēju bulvārī notiek tautas daiļamatnieku un amatnieku izstrādājumu gadatirgus, klātesošos priecē Latvijas un Lietuvas folkloras kolektīvu koncerts, skatāma Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas izstāde "Esam kaimiņi" un pasākuma apmeklētājiem būs iespēja piedalīties interaktīvā tautas deju projekta "Lielvārdes josta".

Svinību ietvaros Šauļos norisinās starptautisks forums "Baltiskā vienība: komunikācijas perspektīvas", kuras laika tiks padziļināti runāts par Latvijas - Lietuvas kaimiņattiecībām. Pasākuma dalībnieki kopīgi noskatīsies latviešu režisora Aigara Graubas spēlfilmu "Sapņu komanda 1935". Baltu vienības dienas ietvaros skatītājiem būs lieliska iespēja pēc filmas noskatīšanās tikties ar režisoru, kurs ieradies Šauļos, lai ar skatītājiem apspriestu filmas tapšanas gaitu un tajā redzēto.

Baltu vienības dienu atzīmē, pieminot žemaišu un zemgaļu uzvaru Saules kaujā, kas notika 1236.gadā, sakaujot Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus.

Kopš neatkarības atjaunošanas baltu valstis - Latvija un Lietuva, ir vienas no ciešākajiem sadarbības partneriem reģionā. Abām valstīm ir aktīvs politiskais un ekonomiskais dialogs. Tāpat latvieši un lietuvieši ir vienīgie seno baltu pēcteči, kā arī kaimiņvalstis saista etniskā radniecība, kopīgas kultūras tradīcijas un īpaši XX gadsimta vēsturiskā pieredze. Kopīgais valodas un kultūras mantojums kalpoja par pamatu tam, ka Lietuvas Seims un Latvijas Saeima pasludināja 2000.gadā Saules kaujas dienu – 22.septembri – par Baltu vienības dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti