Lapsu medības un vēršu cīņas - arī dzīvnieku tiesības kļuvušas par argumentu politikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mūsdienu pasaulē politiķi un valstsvīri arī dzīvnieku tiesības un ekoloģiju izmanto kā neformālu indikatoru.

Piemēram, pēc tam, kad ASV prezidenta dēls Donalds Tramps juniors sniedza liecības par to, kādēļ ticies ar labi zināmu Krievijas ietekmes pārstāvi, demokrātu laikraksts “The New Yorker” publicēja viņa foto no safari medībām Āfrikā. “Un nesakiet, ka tas jau nebija gaidāms,” vēstīja laikraksta ieraksts tvitera tīklā.

Respektīvi, ko gan varēja gaidīt no cilvēka, kas izrādās ar nocirstu ziloņa asti vai nomedītu krokodilu. Starp citu, ironiski, ka zilonis ir Republikāņu partijas simbols. 

Proti, ja cilvēks ir amerikāņu republikānis, ir liela iespēja, ka atbalsti arī ASV pirmtēvu konstitūcijā nostiprinātās tiesības nēsāt ieročus un tos pielietot. Tādi noteikti ir abi ASV prezidenta Donalda Trampa dēli, kuri šīs tiesības ar lepnumu regulāri izmanto, gan medījot pašmājās, gan dodoties uz eksotisku safari dzīvnieku medībām ārvalstis. Protams, izraisot sašutumu un nosodījumu no saviem liberālajiem oponentiem. Īpaša ironija tika saskatīta fotoattēlā, kurā Donalds Tramps juniors redzams ar nogrieztu Republikāņu partijas simbola – ziloņa – asti.

Iepriekšējie divi republikāņu prezidenti Bušs jaunākais un Bušs vecākais veiksmīgi izmantoja rodeo un kovboja tēlu, lai parādītu sevi kā tuvus tautai.

No tā radies arī apzīmējums “kovboju diplomātija” - starptautisku konfliktu risināšana ar ātru un bieži vien riskantu rīcību, pretinieka iebaidīšanu un spēka parādīšanu.

Atlantijas okeāna otrā pusē Lielbritānijā par karstu dzīvnieku tiesību un tradīciju sadursmes jautājumu kļuvušas lapsu medības.

Britu lauku dzīves tradīcijas nostājas pret kritiku par nežēlību, kā arī bagātnieku un aristokrātu statusa izrādīšanu. Pēc gadiem ilgstošām diskusijām leiboristu valdība panāca lapsu medību aizliegumu, taču konservatīvā Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja solījusi tradīciju atjaunot. Sarežģītās "Brexit" sarunas un sabiedrības vairākuma viedokļa nostāšanās lapsu pusē gan pagaidām premjerministri attur no šī solījuma pildīšanas.

Tikmēr Spānijā īpaši skandalozās vēršu cīņas kļuvušas pat par nacionālās identitātes jautājumu.

2010. gadā apstiprinātais vēršu cīņu aizliegums bija viens no daudzajiem jautājumiem, ar kuru neatkarību alkstošā Katalonija sacēlās pret Madridi. Tomēr pērn, tāpat kā Katalonijas neatkarības referendumu, Spānijas konstitucionālā tiesa šo aizliegumu atcēla kā antikonstitucionālu, norādot, ka vēršu cīņas ir vēl viena kopējās kultūras pazīme, kas vieno visu Spāniju.

Politika parādījusi, ka attieksme pret dzīvniekiem ir delikāts jautājums un risks izraisīt sabiedrības sašutumu ir jāizsver. Un ne tikai politiķiem. Nesen viedokļu vētru izraisīja kāds austrālietis, kurš, metoties glābt savu suni no ķengura ķetnām, vienam no Austrālijas simboliem iesita ar dūri pa purnu. Suns tika izglābts, un zoopsihologi mierināja, ka ķenguriem dūru cīņas starp tēviņiem ir ierastas un nekaitē. Daudzu cilvēku sašutumu gan tas nemazināja.

Ja esi amerikāņu republikā

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti