Laivās starp patvēruma meklētājiem varētu būt arī teroristi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Itālijas kuģi nedēļas laikā Vidusjūrā ir izglābuši aptuveni 2500 migrantu. Šie cilvēki bija izglābti 11 dažādās operācijās. Lai mēģinātu apturēt patvēruma meklētāju plūsmu no Ziemeļāfrikas, Eiropas valstu ārlietu ministri 18.maijā spriedīs par pirmajiem soļiem jaunās militārās jūras misijas izveidei. Tās mērķis būs iznīcināt kontrabandistu kuģus. Tikmēr Lībijas amatpersonas atzīst, ka starp Āfrikas patvēruma meklētājiem var būt arī teroristi.

Jau pirmdienas, 18.maija, pēcpusdienā Eiropas valstu ārlietu ministri Briselē sāks spriest par jaunās militārās jūras misijas izveidi. Tās mērķis būs pārtvert un iznīcināt kuģus, ko kontrabandisti izmanto cilvēku pārvadāšanai no Āfrikas uz Eiropu.

Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni vairākkārt uzsvēra, ka šī būs tikai jūras misija, kas neietver militārās darbības Lībijas zemē.

“Es sagaidu, ka ārlietu un aizsardzības ministri jau pirmdien pieņems sākotnējos lēmumus. Tas iekļauj sevī galvenās bāzes un misijas komandiera izvēli, kā arī turpmāko operācijas plānošanu. Tas ļaus jūnija Eiropadomē pieņemt lēmumu par operācijas uzsākšanu,” pavēstīja ES augstā pārstāve Mogerīni.

Jaunā jūras misija ir daļa no plašāka migrācijas problēmu risināšanas plāna, ko 13.maijā prezentēja Eiropas Komisija (EK). Vidusjūrā jau darbojas divas militāro kuģu misijas ar nosaukumu 'Tritons” un “Poseidons”. To uzdevums ir patrulēt Eiropas jūras robežu un arī nepieciešamības gadījumā glābt cilvēkus, kuri pārpildītajās laivās dodas pāri Vidusjūrai. Jaunākās ziņas no Itālijas Krasta apsardzes liecina, ka tikai nedēļas laikā ir izglābti jau aptuveni 2500 patvēruma meklētāji.

Tomēr cilvēku kontrabandistu kuģu iznīcināšana būs apgrūtināta bez Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) mandāta. It sevišķi tādēļ, ka Lībijā šobrīd valda haoss. Tādēļ Mogerīni izteica cerību, ka līdz jūnija beigās gaidāmajai Eiropas valstu vadītāju sanāksmei ANO rezolūciju izdosies pieņemt. “Es arī ceru, ka pēc pirmdienas lēmuma ANO Drošības padome spēs pieņemt rezolūciju, kas sniegs mums plašākas tiesības un iespējas veikt veselu rindu ar operācijām, lai apturētu cilvēku kontrabandu. Bet tas nemazinās mūsu vēlmi rīkoties, jo ir lietas, ko var darīt arī pirms rezolūcijas apstiprināšanas,” sacīja Mogerīni.

Savukārt britu raidsabiedrība BBC ziņo, ka starp Vidusjūras patvēruma meklētājiem varētu būt arī islāma teroristi. Šādu varbūtību ir izteicis kāds Lībijas valdības padomnieks.

Pēc viņa vārdiem, "Islāma valsts" teroristi ļaujot cilvēku kontrabandistiem operēt, ieturot pusi no viņu ienākumiem, kā arī šādi iefiltrējot savus kaujiniekus Eiropā.

Līdzīgi pieļāvumi ir izskanējuši arī iepriekš. Tomēr eksperti norāda, ka tos esot ārkārtīgi grūti pārbaudīt. ES robežapsardzes aģentūra “Frontex” saka, ka teroristu klātbūtne kontrabandistu laivās ir iespējama. Tomēr, cik daudz šo cilvēku varētu būt, esot grūti pateikt. Turklāt "Islāma valstij" pagaidām Lībijā vēl nav tik lielas ietekmes, kā Sīrijā un daļā no Irākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti