Laikraksts: Tramps Lavrovam nodevis slepenu informāciju

Baltā nama pārstāvji cenšas atspēkot medijos nonākušo informāciju par to, ka ASV prezidents Donalds Tramps tikšanās laikā Baltajā namā Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam un vēstniekam Vašingtonā Sergejam Kisļakam atklājis ārkārtīgi slepenu informāciju.

Par to ziņoja laikraksts „Washington Post”.

Tomēr Trampa partijas pārstāvji ir pieprasījuši paskaidrojumu.

Informācija esot bijusi saistīta ar teroristisko grupējumu „Daīš”.

Izdevums „Washington Post” raksta,  ka Tramps Baltajā namā aizvadītajā nedēļā tiekoties ar  Lavrovu un Kisļaku atklājis ārkārtīgi slepenu informāciju, kas attiecas uz teroristu grupējumu „Daīš”. Šo informāciju Vašingtonai esot piegādājis kāds partneris, kurš nebija devis atļauju to nodot Maskavai.

„ASV prezidents Donalds Tramps Krievijas vēstniekam atklāja vairāk informācijas nekā mēs sniedzam mūsu sabiedrotajiem”,

tā „Washington Post” sacījusi kāda ASV amatpersona, kura vēlējās palikt anonīma.

Tramps esot sācis apspriest detaļas par teroristu draudiem, kas saistīti ar klēpjdatoru izmantošanu lidmašīnās. „Washington Post” raksta, ka pēc ASV amatpersonu aicinājuma nav publicējis noteiktu informāciju, jo tas varētu graut amerikāņu izlūkdienestu spējas.

Baltais nams to visu noliedz.

Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos, ģenerālleitnants Herberts Makmāsters, kurš pats bijis klāt sarunās, žurnālistiem Vašingtonā sacīja, ka nekas tāds neesot noticis.

„ASV prezidentam nav nekā nopietnāka par Amerikas cilvēku drošību. Publiskotais stāsts ir nepatiesība,” teica Makmāsters. „Prezidents un Krievijas ārlietu ministrs apsprieda daudz jautājumu, kas attiecas uz abu valstu drošību, ieskaitot arī civilo aviāciju. Nevienā brīdī netika apspriesti izlūkošanas avoti vai metodes, un nevienā brīdī prezidents neapsprieda militārās operācijas, kuras jau publiski nebija zināmas. Es biju šajā telpā, nekas tāds nenotika,” apgalvoja Makmāsters.

Taču pirms Makmāstera ar savu paziņojumu pasteidzās ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons. Nepārprotami skaidrs, ka abi paziņojumi netika savā starpā saskaņoti. Mediju ieskatā, tas ne tikai apliecina Baltā Nama satraukumu, bet vienlaikus pavīd arī zīmīga faktu neatbilstība.

Tiek apgalvot, ka šo ziņu izpaušana, apdraud nacionālo drošību, jo atklāj stratēģiski svarīgas slepenas informācijas avotus un ir pretrunā ar avotu prasību par ziņu glabāšanu noslēpumā. ASV Senāta locekļu reakcija pēc ziņu nonākšanas atklātībā variēja no šaubām līdz bažām.

“Viss, ko varu teikt, ka “The Washington Post” ir labs laikraksts, taču esam redzējuši citus stāstus par FIB vadītāju Komiju un Drošības komitejas vadītāju Baru, kas tomēr neizrādījās patiesība. Nezinu. Bet, ja tā ir taisnība, tas ir satraucoši,” pauda senators no Republikāņu partijas Lindsijs Greiems.

Senators no Republikāņu partijas Džons Makkeins atzina, ka “tas ir satraucoši un lūkosim, kādas ir notikušā detaļas, vai tas ir patiesībā noticis, vai ne”.

“Pagaidām ir tikai sākotnējās ziņas. Grūti komentēt, kamēr nav faktu. Nesteigšos ar secinājumiem, līdz nav faktu, par spīti tam, ka “The Wastington Post” ir uzticams avots,” sacīja Makkeins.

Tomēr Trampa pārstāvētā Republikāņu partijas vadība ir pieprasījusi paskaidrojumus. 

„Mums nav iespēju īsti uzzināt, kas patiešām ir pateikts, taču aizsargāt mūsu valsts noslēpumus ir vairāk nekā svarīgi,” tā izteicies Republikāņu Pārstāvju palātas spīkera Pola Raiena pārstāvis.

Vēl asāk notikušo komentējuši opozīcijā esošie demokrāti, nosaucot šādu rīcību par bīstamu nerēķināšanos.

„Notikušajam var būt milzīgas sekas,” vērtē raidorganizācija BBC.

ASV izlūkdienesti jau tagad izmeklē Trampa priekšvēlēšanu kampaņas iespējamo saistību ar Kremli. Turklāt ASV sabiedrotie vai trīs reiz pārdomāt, vai dalīties ar informāciju, ja nav drošības, ka ASV prezidents savus avotus sargā, vērtē BBC.

Pasaules medijos otrdien plaši izvērtē notikušo. „Washington Post” skarbi secina, ka Tramps ir bīstami nekompetents, un norāda, ka Kongresam vajadzētu daudz aktīvāk iesaistīties lietas izmeklēšanā.

Savukārt raidorganizācija CNBC vēsta, ka pēc notikušā atbalsts prezidentam no paša partijas sāks sarukt vēl būtiskāk, kas tomēr radot šaubas, vai prezidents spēs noturēties visu termiņu pilnībā.

Jau nākamnedēļ Trampu gaidīs ierodamies Eiropā, kur 25. maijā Briselē norisināsies NATO valstu vadītāju sanāksme, kurā attiecības ar Krieviju būs augstu dienas kārtībā.

ASV prezidents arvien biežāk nonāk pārmetumu krustugunīs par interešu konfliktu un  augstajam amatam neatbilstīgu rīcību. Tomēr pat laikraksta  “The Wasthington Post”  vadība atzīst, ka vēl pāragri runāt par Votergeitas skandāla scenārija atkārtošanos, kā rezultātā no amata atkāpās prezidents Ričards Niksons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti