Aktuāli

"Vienotībai" jānosauc kandidāts uz ekonomikas ministra amatu

Aktuāli

Arī ceļot akcīzes nodokli Latvijā, igauņi turpinās šeit pirkt alkoholu

Andis Kudors par Oktobra revolūciju

Kudors: Mūsdienu Krievijai pret Oktobra revolūciju ir tuvredzīga nostāja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mūsdienu Krievijas varas attieksme pret Oktobra revolūciju, kurai otrdien, 7. novembrī, aprit 100 gadi, ir tuvredzīga, intervijā Latvijas Radio sacīja Krievijas politikas un vēstures eksperts Andis Kudors.

Tieši otrdien aprit 100 gadi kopš Oktobra revolūcijas, kas Krievijā lika pamatus komunistu nākšanai pie varas un Padomju Savienības izveidei. 1917.gada 7.novembrī jeb pēc vecā stila kalendāra 25.oktobrī tā laika Krievijas galvaspilsētā Petrogradā, tagad Sanktpēterburgā, varu sagrāba Vladimira Ļeņina vadītie boļševiki. Otrdien apvērsuma simtgadē mītiņu gatavo komunisti.

Tomēr mūsdienu Kremļa attieksme pret Oktobra revolūciju parāda tā selektīvo attieksmi pret vēsturi. “Ņemam tikai pozitīvo, runājam par valsts varenību. Negatīvās lietas – viņi to sauc par “atstāsim to vēsturniekiem”,” Kremļa attieksmi raksturo Kudors. Proti, Kremlis izvēlas runāt tikai par tām lietām, kas tai ir izdevīgas, taču no citām lietām norobežojas. Oktobra revolūcija nav pieskaitāma pie pozitīvām lietām.

Kudors norāda, ka šī ir tuvredzīga nostāja, jo ļauj Krievijas varas elitei turpināt nejēdzības un pat noziegumus pret savu sabiedrību, ko tā ir darījusi jau iepriekš, kā arī to ir darījusi padomju vara un pirms tam cara laika vara.

Taču Oktobra revolūcijas lomu vēsturē nevar pārvērtēt. Tai bija tālejošas sekas ne tikai Krievijas, bet visas pasaules vēsturē, un tās aizvien turpinās.

Mūsdienu sabiedrībai gan ir dažāda attieksme pret Oktobra revolūciju. Kamēr jaunieši neorientējas 1917. gada notikumos, citos sabiedrības slāņos valda jau konkrētākas attieksmes.

Tikpat dažāda attieksme ir pret Ļeņina apbedīšanu. Kudors skaidroja, ka apglabāšana būtu mitoloģijas par Ļeņinu atbruņošana. Proti, Ļeņina iebalzamēšanas saknes slēpjas komunistu idejā izmantot Krievijas cilvēku reliģiozitāti, padarot Ļeņinu mūžīgu un aizstājot reliģiju ar viņu kā pielūgsmes objektu.

Kudors norādīja, ka Ļeņina apglabāšana būtu veselīga un normāla pašai Krievijas sabiedrībai. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vairums atbalstītu viņa apbedīšanu. Taču varas iestādes baidās to darīt, jo baidās no komunistu reakcijas. Turklāt arī Kremlim būtu jāizsver, kā Ļeņina mirstīgo atlieku apbedīšana ietekmētu tā varu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti