Kubas valdība nemieru uzkurināšanā vaino ASV

Kubā turpinās nepieredzēti plaši iedzīvotāju pretesti pret komunistu režīmu. Varasiestādes ar spēku apspiež demonstrācijas un arestē to dalībniekus. Valdība paziņojusi, ka vismaz viens protestētājs ir gājis bojā.

Kubas valdība nemieru uzkurināšanā vaino ASV
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Kubā tiek ierobežota interneta darbība, lai apslāpētu protestus. Vadošās amatpersonas nemieros vaino ASV. Savukārt Vašingtona norāda uz kubiešu neapmierinātību ar valdības ekonomisko politiku.

Protestē pret cenu kāpumu

Visā Kubā lielākas vai mazākas demonstrācijas turpinās kopš pagājušās svētdienas, kad galvaspilsētā Havanā un citās lielākajās pilsētās ielās izgāja tūkstošiem cilvēku.

Iedzīvotāji protestē pret pārtikas un medikamentu trūkumu, milzīgo cenu kāpumu, regulārajiem elektrības padeves pārtraukumiem, kā arī pret valdības nespēju savaldīt koronavīrusa Covid-19 izplatību, kas ir strauji pieaugusi kopš gada sākuma.

Kubas Iekšlietu ministrija vēsta, ka pirmdien Havanā sadursmē starp likumsargiem un protestētājiem dzīvību zaudējis 36 gadus vecais Diubiss Laurensio Taheda.

Valsts kontrolētie mediji apgalvo, ka vīrietis kopā ar vēl vairākiem protestētājiem uzbruka valdības ēkai. Savukārt aculiecinieki stāsta, ka drošībnieki uzbruka miermīlīgi noskaņotai protestētāju grupai, kurā atradās arī Taheda.

Varasiestādes nav atklājušas, kāds bija vīrieša nāves cēlonis.

Vaino amerikāņus

Cilvēktiesību aktīvisti apgalvo, ka protestu laikā aizturēti vai bezvēsts pazuduši vismaz 144 cilvēki. Daudzu aizturēto radnieki un draugi izmisīgi mēģina noskaidrot šo cilvēku atrašanās vietu.

Svētdienas protestu laikā aizturēja arī teātra direktoru Junioru Garsiju. Viņš pēc atbrīvošanas sociālajā vietnē “Facebook” rakstīja, ka drošībnieki esot situši aizturētos un izturējušies pret viņiem kā pret atkritumiem.

Kubā valdošās Komunistiskās partijas oficiālais izdevums “Granma” vēsta, ka Kubas prezidents Migels Diass-Kanels ir ticies ar savu priekšteci Raulu Kastro un citām kompartijas vadošajām amatpersonām, lai apspriestu protestus. Viņi esot “analizējuši kontrrevolucionāru elementu vadītas provokācijas, kuras esot organizējusi un finansējusi ASV, lai destabilizētu situāciju valstī”, raksta avīze.

ASV, kas kopš 1962. gada īsteno ekonomiskās sankcijas pret Kubu, aicinājusi Kubas valdību izbeigt interneta blokādi un ieklausīties iedzīvotāju viedoklī.

Emigranti aicina ASV valdību iejaukties

Protestiem Kubā aktīvi seko līdzi arī ASV dzīvojošā kubiešu diaspora. Daļa no viņiem aicinājuši ASV valdību pielietot militāru spēku pret Kubu. Latīņamerikas vēstures profesors Maikls Bustamante no Floridas Starptautiskās universitātes uzskata, ka šādi izteikumi ir ļoti bīstami.

“Pēdējā lieta, ko mums vajadzētu darīt, ja mēs vēlamies, lai Kubas valdība ieklausītos protestētājos, ir nākt klajā ar kaut ko tādu, kas dotu iespēju Kubas valdībai apgalvot, ka šie protesti ir daļa no ASV plānotas sazvērestības.

Šādi aicinājumi ir bezatbildīgi un bīstami, to ir teikuši arī Kubas pilsoniskās sabiedrības līderi. Tāpēc es ceru, ka ASV kubieši, kur izsaka šādus aicinājumus, ieklausīsies,” Bustamante sacīja intervijā televīzijas kanālam “ABC News”.

Pēdējo reizi tik plaši protesti Kubā, kur kopš 1959. gada pie varas ir komunisti, notika 1994. gadā, kad valsts arī pieredzēja smagu ekonomisko krīzi. Toreiz demonstrācijās izgāja tikai Havanas iedzīvotāji un varasiestādēm protestus drīz vien izdevās apslāpēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti