Panorāma

Eiropā plūdos vairāki desmiti bojā gājušo

Panorāma

Atklāj darba ekspluatāciju vairākos atkarību centros

Kubas protesti iedegas arī citās zemēs

Kubas protesti izplatās arī citās zemēs

Pārtikas trūkums un ieilgusī Covid-19 krīze ir lauzusi sociālistiskās Kubas iedzīvotāju pacietības vadzi, un jau vairākas dienas valstī notiek pret valdību vērsti protesti. Daudzi protestētāji ir apcietināti. Tikmēr Kubas nemieru atskaņas jūtamas arī citās Latīņamerikas zemēs, kur sabiedrība gan atbalsta Kubā valdošā režīma pretiniekus, gan slavē Fidela Kastro mantojumu.

“Brīvību!’ un “Pietiek!” – ar šādiem saukļiem svētdien Havannas ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, protestējot pret pārtikas trūkumu, augstajām cenām un nebeidzamo ekonomikas un tagad arī kovidkrīzi.

Ar asaru gāzi, stekiem un ūdensmetējiem izdzenāti, kubieši arī šajās dienās turpina protestus, tiesa gan, klusākus. Taču viņu balsis pārņēmušas citas Latīņamerikas zemes.

Skaļas demonstrācijas notikušas, piemēram, Argentīnā, kur protestētāji atbalstījuši kubiešu vēlmi pēc labākas dzīves.

“Nevēlamies vairāk slepkavību Kubā, nevēlamies vairāk pazušanu. Mēs vēlamies vārda brīvību, mēs gribam demokrātiju, mēs nevēlamies vairs diktatūru, Migela Diasa-Kanela genocīdu,” vēsta Buenosairesā dzīvojošais kubietis Karloss Antonio Karvaljo.

Taču citās demonstrācijās Argentīnā aizstāvēta Kubas valdība, kritizējot ASV par ilgstošajām sankcijām.

“Kuba cieš 60 gadus ilgu ASV blokādi, lai gāztu sociālismu, kas rūpējas par cilvēkiem un pasaules tautām. Tāpēc mēs šeit visiem sakām, ka Argentīnas iedzīvotāji neatbalstīs demonstrantus pret Kubas valdību, kas apvaino tautas cieņu, kurai nav līdzīgas,” spriež Argentīnas un Kubas draudzības nama viceprezidents Oskars Verons.

Tikmēr Kubas prezidents Migels Diass-Kanels diskusiju raidījumā televīzijā vainojis sociālos medijus cilvēku musināšanā uz nemieriem un norādījis, ka aiz tā visa stāvot ASV, kas allaž tiekusies pasteidzināt sociālistiskās Kubas revolūcijas beigas un tagad atbalsta pret valdību vērstās kustības.

“Tas, kā viņi šajā brīdī izmanto internetu un sociālos tīklus, patiešām šķebina, tas izraisa daudz ciešanu, tā ir mediju terorisma izpausme. Viņi aicina nogalināt, linčot un slepkavot sociālajos tīklos, lai radītu nedrošību, paniku,” apgalvo Kubas prezidents.

ASV jau iepriekš paudušas, ka Kubas valdība izdara milzīgi kļūdu, neieklausoties savos cilvēkos.

“Kubas režīms smagi kļūdītos, interpretējot kā ASV darbības rezultātu to, kas notiek desmitiem pilsētu visā salā.

Tā būtu smaga kļūda, jo tā parādītu, ka valdība vienkārši nedzird Kubas iedzīvotājus, kas ir dziļi, dziļi, dziļi noguruši no pārāk ilgi notikušajām represijām, nedzird viņu balsis un gribu,” spriež ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Kubas valdība, reaģējot uz protestiem, ir nolēmusi, ka no nākamās pirmdienas līdz gada beigām atcels muitas nodevas ieceļotājiem. Proti, līdz šim valstī varēja iebraukt, līdzi ņemot noteiktu daudzumu medikamentu, pārtikas un higiēnas preču, bet tagad muita par pārsniegtu daudzumu nebūs jāmaksā.

Valdības lēmuma kritiķi teic, ka tās ir drupačas no risinājumu galda, jo Covid–19 pandēmijas dēļ Kubas robežu šķērso maz cilvēku, un viens lieks atļauts čemodāns nenoslāpēšot kubiešu vēlmi pēc brīvības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti