Pusdiena

Sociālajos dienestos prieks par plānotajām piemaksām; neizpratne, kā dalīs

Pusdiena

Rīgas vidusskolēni nākamgad ēdīs bez maksas; bērnudārzniekiem vēl jāpaciešas

Ksenija Sobčaka grasās kandidēt uz Krievijas prezidenta amatu

Ksenija Sobčaka grasās kandidēt uz Krievijas prezidenta amatu

Par nodomu kandidēt Krievijas prezidenta vēlēšanās paziņojusi Ksenija Sobčaka – tagad žurnāliste, savulaik realitātes šovu vadītāja. Viņa sevi pozicionē kā opozīcijas kandidāte "pret visiem" – pret Kremli un līdzšinējo varu. Krievijā pazīstamās Sobčakas ģimenei bijušas ciešas saites ar ilggadējo Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu – viņš politisko karjeru savulaik sāka pie viņas tēva. Krievijas opozīcija ar tās līderi Alekseju Navaļniju priekšgalā par Sobčakas kandidatūru gan ir kritiska. Savukārt Kremlis to komentē atbalstoši.

35 gadus vecā Sobčaka, patlaban žurnāliste neatkarīgajā telekanālā "Doždj", nāk no Krievijas politiskās dinastijas. Viņas tēvs Anatolijs Šobčaks deviņdesmitajos gados bija Sanktpēterburgas mērs, un tajā laikā pie viņa darbu un politisko karjeru sāka tolaik mazpazīstamais Vladimirs Putins, tagad Krievijas prezidents. Tādēļ abām ģimenēm bijušas tuvas saites.

Sevi piesaka kā "kanditāti pret visiem"

Sobčaka, nākusi no turīgas ģimenes, Krievijā savulaik pazīstama kā ballīšu karaliene, pēdējos gados piedalījusies opozīcijas demonstrācijās pret Kremli.

Sobčaka sāka aktīvi nodarboties ar politiku pirms sešiem gadiem. Viņa piedalījās opozīcijas protesta akcijās, par ko saņēma soda naudas un viņas dzīvoklī notika kratīšana. Tomēr nekad viņa atklāti neaicināja nomainīt varu valstī.

Trešdien, 18. oktobrī, vakarā viņa paziņoja, ka grasās kandidēt pavasarī gaidāmajās prezidenta vēlēšanās. Sobčaka paziņoja, ka nav saistīta ne ar vienu partiju un ka atbilst visiem prezidenta amata kandidāta kritērijiem. Viņa sevi pozicionēja kā "kandidāte pret visiem".

"Daudzi piedāvā boikotēt šīs vēlēšanās. Varbūt tiešām – kāpēc iet uz vēlēšanām, ja tie kandidāti, kas ir, mums ir apnikuši, bet citus – īstos tik un tā pie vēlēšanām nepielaiž. Bet ja jūs neiesit, kā saprast, ka jums nav vienalga? Kā saprast, ka jūs esat "pret"? Kādreiz vēlēšanu biļetenā tam bija iespēja atzīmēt variantu – "pret visiem". Taču šo iespēju mums atņēma, lai mūsu balsis varētu nozagt vēl vienkāršāk.

Es gribu atgriezt iespēju nobalsot "pret visiem". Lai arī ko viņi solītu, mēs iestājamies "pret". Pret viņiem, "pret visiem"," paziņoja Sobčaka.

“Es uzskatu, ka pa šiem 17 gadiem ir parādījusies jauna paaudze, kas vēlas redzēt Krieviju citādāk. Lai tā ir uz Eiropu orientēta, civilizēta valsts, nevis valsts, kas aizvien dziļāk krīt viduslaikos. Es vēlos pārstāvēt tos, kas nepiekrīt tam, kas šobrīd notiek valstī,” skaidroja Sobčaka.

Kā neatkarīgajai kandidātei viņai būs jāsavāc 300 000 parakstu, lai balotētos. Kremlis viņas paziņojumu novērtēja neitrāli pozitīvi, norādot, ka Sobčakas kandidatūra atbilst visiem konstitūcijas nosacījumiem.

Krievijas opozīcija par Sobčakas nodomiem, par kuriem baumas klīda jau kādu laiku, ir kritiska. Opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs Sobčaku noraidījis kā Kremļa ielikteni, ka viņas dalība vēlēšanās tikai ļaus Putinam tās saukt par leģitīmām.

Sobčaka pārmetumus noraida, paziņojot, ka atsauks savu kandidatūru, ja pie vēlēšanām pielaidīs Navaļniju.

Oficiāli Navaļinijs nevar kandidēt, jo izcieš nosacītu cietumsodu par krāpšanu. Viņš šo lietu uzskata par politiski motivētu un apsūdzības noraida.

Skeptiski vērtē Sobčakas kandidatūru

Daži analītiķi Krievijā uzskata, ka Sobčakas solis bija saskaņots ar Krievijas prezidenta administrāciju. Viņuprāt, Sobčakas pamatmērķis – turēties pretim opozicionāra Alekseja Navaļnija komandai.

Maskavas Karnegī centra eksperts Andrejs Koļesņikovs sprieda, ka “dažiem Sobčaka ir ievērojama figūra mediju telpā, taču viņa ir augstāko aprindu cilvēks”.

“Un tas viss ir ļoti nenopietni. Ja viņa piedalīsies prezidenta vēlēšanās, tas pieliks šīm pasākumam klāt vēl vairāk farsa. Tā nav reāla konkurence,” sacīja  Koļesņikovs.

 Krievijas vadošās partijas savus kandidātus prezidenta vēlēšanām plāno paziņot gada nogalē, kad varētu būt zināmi arī Putina nākotnes plāni.    

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds Sobčakas kandidatūru vērtē skeptiski: "Šāda kandidatūra tomēr ir ar vieglu karikatūras elementu. Jo ir skaidrs, ka šāda opozīcijas pārstāve Putina kungam drīzāk nāk par labu nevis par sliktu.

Jo tas ir tieši tas, kādā veidā Putins cenšas pasniegt opozīciju. Ka tā ir lielā mērā Maskavas izredzēto, bagāto bērnu izpausme, ka viņiem nav saprotams vienkāršo cilvēku vajadzības. Un līdz ar to Sobčakas kundze, ar visu cieņu viņas ambīcijām, lielā mērā arī kaut kur var diskreditēt opozīciju."

Sobčakas kandidēšana Putinam dzīvi padarīs vieglāku – tā uzskata Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors: "Šie cilvēki palīdz tajā farsā, ko var saukt par prezidenta vēlēšanām. Palīdz, jo Putina ir iespēja turpināt šo Potjomkina demokrātijas demonstrāciju, kur it kā institūcijas nomināli darbojas, bet reālā demokrātija nepastāv."

Pats Putins, kurš valdījis Krievijā gandrīz 20 gadus, vēl nav oficiāli paziņojis, vai kandidēs uz vēl vienu termiņu amatā. Tomēr tiek prognozēts, ka viņš to darīs un uzvarēs.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pašreizējā prezidenta Putina darbu pozitīvi vērtē 80% valsts iedzīvotāju un atkārtotas kandidēšanas gadījumā viņš turpinās pildīt valsts vadītāja pienākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti