Kritiķi uzskata – ES ceļošanas sertifikāti būs diskriminējoši un pārkāps iedzīvotāju privātumu

Strauji tuvojas vasara, tāpēc daudzi eiropieši cer, ka viņi drīzumā saņems vakcīnu pret Covid-19, kas pavērtu iespēju aizceļot uz citām valstīm. Eiropas Savienības (ES) vadība ir paziņojusi par plāniem izdot īpašus sertifikātus, lai nodrošinātu bloka pilsoņiem iespēju brīvi ceļot visā ES. Ieceres pretinieki bažījas, ka sertifikātu sistēma būs diskriminējoša un pārkāps iedzīvotāju privātumu. 

Pirms gada vairums ES dalībvalstu slēdza savas robežas, lai pasargātos no Covid-19 ievazāšanas. Vēlāk robežas atkal atvēra, tomēr brīva ceļošana no valsts uz valsti joprojām nav iespējama, jo sliktās epidemioloģiskās situācijas dēļ spēkā ir dažādi ierobežojumi.

ES ceļošanas sertifikātus kritizē kā diskriminējošus
00:00 / 05:22
Lejuplādēt

Lielas cerības tika liktas uz vakcīnām, bet pošu trūkums šī gada pirmajā ceturksnī neļāva ES sasniegt vēlamos iedzīvotāju vakcinācijas tempus. Sagaidāms, ka tuvākajos mēnešos bloku sasniegs ievērojams skaits vakcīnu devu, kas ļauj cerēt uz situācijas uzlabošanos.

Tāpēc Eiropas Komisija (EK) nesen iepazīstināja ar ideju ieviest Digitālo zaļo sertifikātu, kas ļautu atjaunot brīvu ceļošanu ES, neraugoties uz Covid-19.

Dokuments būs brīvi pieejams visiem ES dalībvalstu, kā arī Islandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas un Šveices iedzīvotājiem. To varēs uzrādīt gan digitālā, gan papīra formātā. Sertifikātā būs norādīts, ka attiecīgā persona ir vakcinēta pret Covid-19, ir pārslimojusi vīrusu vai arī nesen ir saņēmusi negatīvu testa rezultātu. Drošības nolūkos katram sertifikātam būs pievienots īpašs QR kods.

EK vēlas, lai dalībvalstis digitālo zaļo sertifikātu sāktu izdot jau jūnija beigās.

Visā Eiropā joprojām ir ļoti augsti Covid-19 izplatības rādītāji, tomēr EK viceprezidents Margaritis Shins neuzskata, ka Brisele rīkojas sasteigti.

“Nedomāju, ka tas radīs riskus, jo iedzīvotājiem, kuri ceļos ar šo sertifikātu, nebūs grūti apliecināt vienu no trīs opcijām. Risks būtu tad, ja cilvēki varētu ceļot, neuzrādot nevienu no garantijām. Citiem vārdiem – ja jūs neesat vakcinēts, neesat veicis Covid-19 testu vai jums nav imunitāte pret Covid-19, tad jums labāk neceļot, jo jūs radiet potenciālu apdraudējumu citiem. Tāpēc mēs to neredzam kā risku, bet drīzāk kā riska mīkstināšanas elementu,” Shins sacīja televīzijas kanālam “Euronews”.

Tūrisms ir ļoti svarīga nozare ES. 

2019. gadā 50% no starptautiskajiem tūristiem devās uz Eiropu, bet vairāk nekā 27 miljoni eiropiešu bija nodarbināti tūrismā vai ar to saistītās nozarēs.

Tādas no tūrisma atkarīgas valstis kā Grieķija, Kipra un Itālija aktīvi atbalsta digitālā zaļā sertifikāta ieviešanu cerībā, ka vasaras sezonā tās varēs uzņemt pēc iespējas vairāk ārvalstu ceļotāju.

Eiropas Tūrisma operatoru asociācija brīdinājusi, ka ES dalībvalstis šogad var zaudēt miljardiem eiro, ja EK neatvērs robežas ceļotājiem no ASV, Kanādas un Meksikas.

EK ir paziņojusi, ka trešo valstu pilsoņiem, kuri vēlēsies ieceļot ES, būs jāuzrāda sertifikāti, kas ir veidoti pēc tādiem pašiem principiem kā digitālais zaļais sertifikāts.

Francija paziņojusi, ka šovasar varētu atļaut apmeklēt valsti ASV pilsoņiem, kuri būs vakcinēti vai saņēmuši negatīvu Covid-19 testu.

Atsevišķas ES dalībvalstis apsver iespēju vakcinēt iedzīvotājus ar Krievijā un Ķīnā ražotām Covid-19 potēm, kuras pagaidām nav apstiprinājusi Eiropas Zaļu aģentūra (EZA). Tas var liegt šo dalībvalstu iedzīvotājiem brīvi ceļot, neslēpa EK viceprezidents Shins.

“Dalībvalstīm, kuras izmantos Eiropas Zāļu aģentūras neapstiprinātās vakcīnas, būs iespēja sertifikātos noradīt šīs vakcīnas, bet galamērķa valstij būs tiesības noteikt, vai tā akceptē šīs potes kā ekvivalentu aizsarglīdzekli,” norādīja politiķis.

Piemēram, Grieķija ir paziņojusi, ka atzīs Krievijā ražoto vakcīnu “Sputņik V” par līdzvērtīgu ES apstiprinātajām potēm, lai ļautu apmeklēt valsti tūristiem no Krievijas.

EK iecerētajiem ceļošanas sertifikātam netrūkst kritiķu.

Vieni norāda uz to, ka cilvēkiem, kuri vēl nebūs tikuši pie vakcīnas vai izlems nepotēties, digitālā zaļā sertifikāta saņemšanai vajadzēs veikt Covid-19 testu, kas daudzās dalībvalstīs ir dārgs un jāapmaksā no savas kabatas. Tāpēc ir izskanējis aicinājums nodrošināt bezmaksas vai pēc iespējas lētākus testus visā ES.

Savukārt privātuma aizstāvji bažījas, ka dalībvalstis un ES institūcijas varētu izmantot digitālo zaļo sertifikātu, lai ievāktu datus par ES iedzīvotājiem.

Eiropas Parlamenta deputāte Sāra Matjē no Zaļo frakcijas iestājas pret to, ka šo sertifikātu varētu izmantot, lai apmeklētu, piemēram, izklaides vietas vai kultūras pasākumus.

“Nedomāju, ka kāds vēlas nodot savus medicīnas datus bāra īpašniekam vai koncerta rīkotājam. Un es neesmu pārliecināta, ka varēs nodrošināt pietiekamu testēšanas kapacitāti, ja pirms katras došanās uz bāru vajadzēs uzrādīt negatīvu Covid-19 testu. Tāpēc es atbalstu ceļošanas sertifikātu, ja tas nav diskriminējošs un nepārkāpj pilsoņu tiesības uz privātumu, bet mums ir jābūt piesardzīgiem, ja kāds vēlas iet tālāk,” uzskata Matjē.

Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka vakcinēšanās nevar būt priekšnoteikums, lai atļautu starpvalstu ceļojumus. Organizācija to uzskata par diskriminējošu praksi, ņemot vērā nevienlīdzīgos potēšanas tempus pasaulē un pagaidām nepietiekamos pierādījumus vakcinācijas ietekmei uz Covid-19 izplatību.

KONTEKSTS:

Valdība jau pagājušajā nedēļā vienojās par to, ka Latvijā ieviesīs digitālo zaļo sertifikātu.

ES iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons paziņojis, ka vienotu tā dēvēto Covid-19 sertifikātu Eiropas Savienībā varētu ieviest līdz jūnija vidum. 

Eiropas Komisija 17. martā ir iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas apliecību, kurā tiktu norādīts, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Iecerei ir arī ne mazums kritiķu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt