Pusdiena

Pusdiena 13.03.2018

Pusdiena

Pusdiena 14.03.2018

Briti pieprasa skaidrojumu no Krievijas par dubultspiega saindēšanu

Krievu spiega saindēšanas lieta: ASV un NATO atbalsta Londonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 8 mēnešiem.

Lielbritānija pieprasījusi Krievijai otrdienas laikā sniegt paskaidrojumus, kāpēc bijušais krievu spiegs Skripaļs un viņa meita Lielbritānijas teritorijā saindēti ar Krievijā izstrādātu nervus paralizējošu vielu. Arī ASV un NATO ir pauduši atbalstu Londonai. Tāpat Vācijas, Francijas un Baltijas valstu ārlietu ministri pievienojušies Lielbritānijas paziņojumam.

Maskava līdz šim ir kategoriski noliegusi, ka būtu bijusi jebkādā veidā iesaistīta šajā lietā.

Sergejs Skripaļs

Skripaļu Krievijā 2006.gadā notiesāja par spiegošanu britu labā, bet 4 gadus vēlāk viņš nokļuva brīvībā pēc spiegu apmaiņas, un apmetās uz dzīvi Lielbritānijā. 

Tiek ziņots, ka Skripaļs arī pēc 2010.gada turpinājis sadarboties ar Rietumvalstu specdienestiem, konsultējot britu un citus specdienestus par veidiem un metodēm, kā pretdarboties Krievijas izlūkdienestiem.  

Ar paziņojumu, ka Krievija varētu būt iesaistīta 66 gadus vecā bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa 33 gadus vecās meitas Jūlijas saindēšanā ar retu nervus paralizējošu vielu, pirmdien nāca klajā britu premjerministre Terēza Meja.

Viņa norādīja, ka izmantotā ķimikālija identificēta kā nervus paralizējoša viela, kura ietilpusi grupā „Novičok”, kas izstrādāta PSRS Aukstā kara beigās. Tādējādi Lielbritānijas premjere uzsvērusi, ka, ņemot vērā visus pašlaik pieejamos pierādījumus, ir „ļoti ticams”, ka Krievija īstenojusi šo uzbrukumu.

„Ir tikai divi iespējamie scenāriji, kuri paskaidro to, kas notika Solsberī 4. martā. Pirmais, tas bija tiešs Krievijas uzbrukums, vērsts pret mūsu valsti. Vai arī Krievija, zaudējot kontroli pār šiem nervus paralizējošo vielu krājumiem, ir atļāvusi tiem nonākt citu cilvēku rokās,” sacīja Meja.

Taču, pirms izdarīt secinājumus, Londona ir pieprasījusi šīs dienas laikā Maskavai sniegt plašāku skaidrojumu saistībā ar dubultaģenta un viņa meitas saindēšanu Solsberī.

Meja piebilda, ka par konkrētu rīcību tiks lemts tad, kad Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons būs saņēmis atbildi no vēstnieka par šo "Novičok" programmu.

Ja briti negūs apmierinošu atbildi, Lielbritānija gatava spert tālākus soļus. Iespējamas arī sankcijas, kā, piemēram, diplomātu izraidīšana, kā tas notika pēc bijušā Krievijas izlūka Aleksandra Ļitviņenko saindēšanas.

Trešdien, 14. martā, uz sēdi sanāks Lielbritānijas Nacionālās drošības padome, lai izvērtētu Krievijas reakciju uz ultimātu,

kas tai izvirzīts saistībā ar Lielbritānijā notikušo uzbrukumu bijušajam Krievijas dubultaģentam Skripaļam.

Pēc Mejas paziņojuma arī Savienotās Valstis un NATO atbalstīja Lielbritānijas premjerministri.

ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons norādīja, ka Vašingtona ir "pilnībā pārliecināta" par Lielbritānijas izmeklētāju profesionalitāti, piebilstot, ka „tas ir ārpus jebkurai saprāta robežai”, ka valsts varētu izmantot šādu bīstamu vielu publiskās vietās.

Tilersons uzsvēra, ka par šo noziegumu atbildīgajiem, kā arī tiem, kuri to pasūtīja, ir jāsaņem atbilstošs sods.

Tāpat arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs nosodījis notikušo Solsberī, uzskatot, ka jebkāda nervus paralizējošas vielas izmantošana publiskā vietā nav pieņemama. Viņš norādīja, ka alianse pastiprināti seko līdzi šim incidentam.

Arī Baltijas valstu ārlietu ministri pievienojušies Lielbritānijas paziņojumam, ka uzbrukumu Skripaļam varētu būt inscenējis Kremlis.

Lielbritānijas ārlietu ministrs pateicies saviem Rietumu partneriem par izrādīto atbalstu, īpaši izceļot Savienotās Valstis.

"Pēdējo diennakti mēs runājam ar mūsu partneriem, lai saprastu, kā viņi uztver šo situāciju. Esmu patīkami pārsteigts par spēcīgo atbalstu, ko gūstam no Francijas prezidenta, no Vācijas ārlietu ministra un, protams, Reksa Tilersona un Baltā nama. Amerikāņu reakcijā bija jūtams, ka šāda Krievijas uzvedība Putina režīmam ir raksturīga, kā mēs to redzam arī Sīrijā, kur Krievija atbalsta ķīmisku ieroču izmantošanu," teica Lielbritānijas ārlietu ministrs.

Tikmēr Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova notiekošo nodēvējusi par "cirka šovu", kas ir kārtējā informācijas un politiskā kampaņa, kura ir vērsta pret Kremli. 

Krievija visus pārmetumus noliedz un pieprasa pierādījumus šādām apsūdzībām.

"Valstij, kuru apsūdz, ir tiesības veikt savu analīzi. To mēs prasījām britu valdībai, tiklīdz izskanēja baumas, ka Skripaļu saindējusi Krievija.  Mēs uzreiz pieprasījām pieeju šai vielai un visu izmeklēšanā iekļauto informāciju, lai mūsu eksperti varētu veikt savu izmeklēšanu. Taču mūsu pieprasījumi tika noraidīti," teica Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

Lielbritānijas un Krievijas attiecības jau tā bija saspringtas, bet nu sasniegušas vēl zemāku līmeni – arī vakardienas uzrunā parlamentam Meja apgalvoja, ka attiecības ar Krieviju Lielbritānijai vairs nebūs kā līdz šim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti