Pasaules panorāma

Žurnālistu bīstamais darbs Baltkrievijā

Pasaules panorāma

Habarovska saceļas pret Kremļa varu

A. Ļitviņenko atraitne: izturību Navaļnija ģimenei

Krievu dubultspiega Ļitviņenko atraitne pārliecināta: Navaļnijs saindēts ar Kremļa ziņu

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs ir drosmīgs cilvēks, taču, pat ja viņš pēc izveseļošanās no saindēšanas gribētu atgriezties Krievijā, varasiestādes varētu to nepieļaut, uzskata ar radioaktīvo poloniju pirms 14 gadiem nogalinātā Krievijas dubultspiega Aleksandra Ļitviņenko atraitne Marina Ļitviņenko.

Viņa ir pārliecināta, ka, tāpat kā viņas vīrs, Aleksejs Navaļnijs tika saindēts ar Kremļa ziņu, un īpaši novēl izturību viņa sievai Jūlijai.  

“Navļnijs nekad nav gribējis emigrēt no Krievijas, jo ticēja, ka viņam jābūt Krievijā, lai gan labi apzinājās riskus. Zināja, ka viņa dzīvība ir briesmās. Un domāju, ka viņa ģimene arī to saprata,” sacīja Marina Ļitviņenko.

“Nevaru teikt, ka es varētu ieteikt viņam emigrēt. Taču pēc saindēšanas, vai viņš būs pietiekami stiprs, lai paliktu Krievijā un vai to vēlēsies?

Es domāju, ka viņš vienkārši ir drošsirdīgs vīrs. Mūsu situācija bija citādāka. Kad Saša 1998. gadā sāka cīņu pret šo režīmu, viņu neatbalstīja, jo uzskatīja par daļu no sistēmas, lai gan viņš labi apzinājās, ko šī sistēma nozīmē. Tāpēc viņš lēma aizbēgt, jo risks viņa ģimenei bija tik liels, viņš lēma pasargāt mūs un izvest no Krievijas,” skaidroja atraitne.

“Ja Navaļnijs ir ārpus Krievijas, es neesmu droša, ka viņam ļaus atgriezties. Tas pats notika ar [opozīcijas pārstāvi Mihailu] Hodorkovski. Viņu izsūtīja no Krievijas, un tagad viņš nevar atgriezties, jo tiks arestēts saistībā ar jaunām apsūdzībām, kas tika izvirzītas pēc viņa atbrīvošanas no cietuma. Krievijas valdība ir izveidojusi ļoti komplicētu sistēmu, ar kuru mēģina manipulēt ar cilvēkiem, lai panāktu, ka nekāda opozīcija, kas vēlētos veidot citu sabiedrību, Krievijā nevarētu tikt izveidota,” sprieda Marina Ļitviņenko.

Viņa novēlēja Navaļnijam un viņa ģimenei būt stipriem. “Es esmu ļoti priecīga, ka viņi saņem daudz atbalsta ne tikai Krievijā, bet arī ārpus tās. Un it īpaši viņa sievai Jūlijai – esi stipra! Kamēr tu būsi stipra, Aleksejs izdzīvos, jo starp jums ir ļoti spēcīga saite. Nekad nepadodies, tici, un viņš izdzīvos!” novēlēja Ļitviņenko atraitne.

KONTEKSTS:

Aleksejs Navaļnijs augusta beigās tika nogādāts Omskas slimnīcā pēc tam, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā, kas lidoja no Tomskas uz Maskavu. Navaļnijs pirms lidojuma esot dzēris tēju, tāpēc viņa līdzgaitnieki pieļāva, ka viņš ir saindēts.

Omskas slimnīcā saindēšanu nekonstatēja, turklāt paziņoja, ka neatļaus Navaļnija pārvietošanu, to pamatojot ar pacienta nestabilo veselības stāvokli. Taču tanī pašā dienā slimnīca tomēr atļāva komā esošo Krievijas opozīcijas līderi transportēt uz Vāciju. 

22. augustā Navaļnijs nogādāts Berlīnes Universitātes klīnikā "Charite", ko apsargā Vācijas policija. Vēlāk "Charite" mediķi paziņoja, ka klīniskie izmeklējumi liecina - Navaļnijs ticis saindēts.

Šī nav pirmā reize, kad pret Navaļniju ir noticis uzbrukums. Tā, piemēram, 2017. gadā viņš ieguva ķīmiskus apdegumus brīdī, kad viņam sejā tika ieliets zaļš šķidrums. Pagājušajā gadā, atrodoties īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, viņš arī ziņoja par iespējamu apzinātu saindēšanu, jo viņa seju pārklāja izsitumi un bija vērojams piepampums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt