Krievijas vēstniecība Prāgā maina juridisko adresi, iespējams, lai izvairītos no Ņemcova pieminēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Krievijas vēstniecība Prāgā ir nomainījusi savu juridisko adresi. Visticamāk, tas ticis darīts, lai vēstniecība vairs neatrastos opozīcijas līdera Borisa Ņemcova vārdā nosauktajā laukumā. Attiecības starp Krieviju un Čehiju ir krasi pasliktinājušās pēc Prāgas varasiestāžu lēmuma demontēt pieminekli PSRS maršalam Koņevam. Daudziem Čehijā viņš ir padomju represiju simbols.

Krievijas vēstniecība Prāgā maina juridisko adresi, iespējams, lai izvairītos no Ņemcova pieminēšanas
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēdējā laikā starp Maskavu un Prāgu valda visnotaļ saspīlētas attiecības. Čehijas plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka Krievijas vēstniecība ir mainījusi juridisko adresi, lai tai savos dokumentos nebūtu jāizmanto Borisa Ņemcova laukuma nosaukums.

Tomēr vēstniecība savā "Facebook" lapā norāda, ka tās rīcībā arī iepriekš ir bijušas vairākas adreses. Pēc laukuma nosaukuma maiņas tā ir nolēmusi par vienotu diplomātiskās misijas adresi sākt izmantot konsulārās pārstāvniecības ēkas atrašanās vietu, kas ir izvietota blakus. Krievijas vēstniecība Čehijā arī piebilst, ka tai neesot izprotams, kādēļ Prāgā pēkšņi ir parādījies Ņemcova laukums. Tāpat Krievijas diplomāti vaino Čehijas Ārlietu ministriju šī, viņuprāt, tehniskā jautājuma politizēšanā.

Ņemcova vārdā laukums Prāgā tika nosaukts februārī. Jaunā nosaukuma atklāšana notika dienā, kad apritēja pieci gadi kopš Ņemcova nošaušanas Maskavas centrā. Šī Krievijas opozicionāra slepkavības pasūtītājs joprojām nav atrasts.

Prāga nebūt nav vienīgā pilsēta, kas ir izveidojusi Ņemcova laukumu. Arī ASV galvaspilsētā Vašingtonā laukums pie Krievijas vēstniecības 2018. gadā tika pārdēvēts šī politiķa vārdā. Tāds laukums ir arī Viļņā.

Attiecībās starp Maskavu un Prāgu jau zināmu laiku ir vērojama visai asa retorika. Tam par iemeslu kļuva Prāgas pilsētas vadības lēmums demontēt PSRS maršala Ivana Koņeva pieminekli. Bronzā kaltā maršala figūra turpmāk atradīsies muzejā.

Krievijā Koņevs tiek uzskatīts par kara varoni. Turpretī Čehijā viņš daudziem saistās ar PSRS represijām. Maršals vadīja Padomju armijas spēkus, kas 1945. gadā ienāca Prāgā pēc tam, kad pretošanās kustība to atbrīvoja no nacistiem. Viņš ir piedalījies arī Berlīnes mūra celtniecībā un ir vadījis 1956. gada sacelšanās apspiešanu Ungārijā.

Krievijas varasiestādes piedraudēja uzsākt izmeklēšanu pret cilvēkiem, kas saistīti ar pieminekļa pārvietošanu, kaut gan Krievijai juridiski nav iespēju krimināli sodīt Prāgas amatpersonas.

Tomēr, kā vēsta ''Radio Brīvā Eiropa'', Maskavā tiek apsvērta ideja mainīt Prāgas metro stacijas nosaukumu. Krievijas Aizsardzības ministrijas paspārnē esošā sabiedriskā padome esot rosinājusi Prāgas metro staciju nodēvēt maršala Koņeva vārdā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti