Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ķezbere neatkāpjas; viņu sola atlaist Saeima

Krievijā pašvaldību vēlēšanas

Krievijas vēlēšanu novērotāji: saņemts nepieredzēti daudz ziņojumu par pārkāpumiem

Vairākos desmitos Krievijas reģionu svētdien, 8. septembrī, norisinājās dažāda līmeņa vēlēšanas. Vairākos reģionos tika ievēlēti vietējo likumdevēju orgānu deputāti, vairākos – gubernatori. Vislielākā uzmanība pievērsta Maskavas domes vēlēšanām, kā arī gubernatora vēlēšanām Sanktpēterburgā. Kā paziņojuši vēlētāju novērotāji, šīs balsošanas dienas laikā saņemts nepieredzēti daudz ziņojumu par dažādiem pārkāpumiem. 

ĪSUMĀ:

 • Vēlēšanu norisei Krievijā sekoja TV kanāls "Dožģ", kas apkopojis saņemtās ziņas par iespējamiem pārkāpumiem.
 • Ziņots par to, ka vieni un tie paši cilvēki varējuši nobalsot vairākos iecirkņos; tāpat par balsi konkrētam kandidātam solītas pārtikas pakas.
 • Partijas "Taisnīgā Krievija" pārstāve norādījusi, ka Sanktpēterburgas gubernatora vēlēšanās notikusi vēlētāju uzpirkšana.
 • Kustības "Goloss" pārstāvis saka – saņemts pārsteidzoši daudz sūdzību; arī par pielietotām spēka metodēm.
 • Krievijas oficiālie mediji maz ziņo par pārkāpumiem, vairāk pievēršas vēlētāju aktivitātei; Maskavā turpinās pilsētas svētki.

Krievijas vēlēšanu novērotāji: saņemts nepieredzēti daudz ziņojumu par pārkāpumiemUģis Lībietis
  Vēl pirms šīs dienas vēlēšanām vairāki eksperti un opozīcijas aktīvisti brīdināja, ka balsošanas laikā var notikt krāpšanās ar rezultātiem. Tas tiek skaidrots ar valdošās partijas "Vienotā Krievija" popularitātes kritumu, kā arī nesenajiem protestiem īpaši galvaspilsētā Maskavā. Komentētāji uzsvēra, ka, cenšoties stiprināt savas pozīcijas, tiks darīts viss iespējamais, lai valdošā partija no vēlēšanām iznāktu kā uzvarētāja. Vienlaicīgi tika pieļauts, ka gadījumā, ja krāpšanās ar rezultātiem būs masveidīga, ir sagaidāms protesta noskaņojuma pieaugums. Turklāt ne tikai Maskavā, bet arī ārpus tās.

   

  Televīzijas kanāls "Dožģ" visas dienas garumā seko vēlēšanu norisei visā valstī un ir apkopojis arī saņemtās ziņas par iespējamajiem pārkāpumiem.

  Tā, piemēram, no vairākiem reģioniem tiek saņemtas ziņas par tā dēvētajiem vēlētāju karuseļiem, kad vieniem un tiem pašiem cilvēkiem ir iespējas balsot vairākos iecirkņos.

  Ziņots tiek arī par iespējamu biļetenu masveida iemešanu urnās. Maskavā vairāki cilvēki, galvenokārt gados veci, ziņojuši, ka sociālie darbinieki viņiem lūguši balsot mājās, paskaidrojuši, par kuru kandidātu jābalso, pretī solot piešķirt pārtikas pakas.

  Partijas "Taisnīgā Krievija" Sanktpēterburgas nodaļas līdere Marina Šiškina paziņojusi, ka gubernatora vēlēšanās notiek vēlētāju uzpirkšana – lai vēlētājs atdotu savu balsi par pašreizējo gubernatoru Aleksandru Beglovu – tikuši solīti 3 000 rubļu jeb aptuveni 40 eiro, vai arī – 100 gramu degvīna. Tāpat atsevišķos iecirkņos novērota masveidīga militārpersonu un valsts iestāžu darbinieku nogādāšana uz balsošanu.

  Vēlēšanu norisei seko arī kustība "Goloss" jeb "Balss". Un, kā norāda viens no tās līderiem Staņislavs Andrejčuks, šogad saņemto sūdzību skaits par pārkāpumiem ir pārsteidzoši liels.

  "Šo balsošanas dienu raksturo masveidīgie vēlētāju un vēlēšanu komisiju darbinieku tiesību pārkāpumi.

  Godīgi sakot, es šādu ziņojumu skaitu par pārkāpumiem, īpaši pret novērotājiem, pēdējo gadu laikā neatceros. Šī tendence ir novērojama visur un daudzviet tā izceļas arī ar spēka metodēm.

  Ir aizturēts ne tikai mūsu pieredzējušākais novērotājs Vladimirs Jegorovs, Penzā ir aizturētas vairākas Navaļnija štāba novērotājas. Sanktpēterburgā ir bijuši uzbrukumi vēlēšanu komisijas darbiniekiem. Un mēs redzam, ka tiek piemēroti dažādi ierobežojumi, kad šie cilvēki vēlas pārvietoties pa iecirkni, fotografēt, filmēt vai iepazīties ar vēlēšanu dokumentiem. Tās ir lietas, kuru dēļ šiem cilvēkiem arī iecirkņos ir jāatrodas," sacīja Andrejčuks.

  Andrejčuks kritizējis arī elektronisko balsošanas sistēmu, kas šodien tika pirmo reizi lietota trijos Maskavas vēlēšanu apgabalos. Ap pusdienlaiku tika saņemtas ziņas, ka šī sistēma ir apstājusies tehnisku iemeslu dēļ. Amatpersonas ir paziņojušas, ka vainojama ir starpnieku nodrošinātā tehnika, taču fakts ir acīmredzams – daudziem iedzīvotājiem tika traucēta vai liegta iespēja piedalīties vēlēšanās. Kā norāda Andrejčuks, tik nozīmīgu sistēmu kā elektroniskā balsošana nevar testēt tik nozīmīgu vēlēšanu laikā, ja pirms tam nav veiktas pienācīgas pārbaudes. Dienas laikā sistēma apstājās vēlreiz, taču varas iestādes apgalvo, ka visas balsis, kuras, ja tā var teikt, "iestrēga" balsošanas laikā, tiks reģistrētas.

  Krievijas oficiālajos medijos par pārkāpumiem balsošanas procesā tiek ziņots daudz mazāk, lielāku uzmanību pievēršot vēlētāju aktivitātei. Aktīvi tiek tiražēts viedoklis arī par to, ka šīs vēlēšanas ir bijušas daudz tīrākas un caurskatāmākas nekā iepriekšējās, ņemot vērā kontroles pasākumu uzlabošanu gan no vēlēšanu komisiju, gan politisko partiju, gan novērotāju puses.

  Vienlaikus pašreizējā mēra Sergeja Sobjaņina uzraudzībā Maskava jau otro dienu turpina svinēt pilsētas svētkus, novirzot opozicionāru mēģinājumus runāt par problēmām pilsētas un valsts pārvaldē tālu otrajā plānā. 

  Pie vēlēšanām nepielaistie kandidāti pašlaik ieņem vairāk samierniecisku pozīciju, uz protestiem vēlēšanu dienā neaicina un cer, ka šādi izdosies vismaz uzsākt ceļu uz Putina partijas "Vienotā Krievija" varas monopola eroziju. Uz to viņiem ļauj cerēt arī krītošie valdošās partijas reitingi.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti