Labrīt

Britu advokāts: ES banku uzraudzības un glābšanas sistēma jāpilnveido

Labrīt

Pirms jaunā mācību gada Talsu novadā saskaras ar skolotāju trūkumu

Krievijas spēku militārās mācības Piedņestrā - nesaskaņotas un provokatīvas

Krievijas spēku militārās mācības Piedņestrā - nesaskaņotas un provokatīvas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) misija Moldovā paudusi satraukumu par šīs nedēļas sākumā notikušām Krievijas spēku militārajām mācībām Piedņestras republikā. EDSO pārstāvji uzskata, ka šādas mācības nav bijušas saskaņotas. Savukārt Moldovas valdības pārstāvji mācības sauc par Krievijas provokāciju, kas liek apšaubīt krievu miera uzturētāju statusu reģionā.

Vēl pirms dažām dienām EDSO novērošanas misija ziņoja par Krievijas armijas automašīnu kolonnu, kas neatļauti iebraukusi Ukrainas austrumos esošajā Donbasa reģionā. Tāpat tika publiskota informācija par Donbasā konstatēto Krievijas armijas bruņojumu.

Taču daudz klusāk ir izskanējusi informācija par notiekošo pašpasludinātajā Piedņestras republikā. Nedēļas sākumā Krievijas Rietumu kara apgabala oficiālajā mājaslapā parādījās informācija par to, ka Piedņestrā dislocētā Krievijas spēku operatīvā grupa ir sagatavojusi kaujas tehniku iespējamām mācībām ar ūdens barjeru šķērsošanu. 14. augusta rītā Dņestras upes kreisajā krastā vairākās vietās tika izvietota bruņutehnika un armijas automašīnas bez numura zīmēm un jebkādām citām atpazīšanas zīmēm. Vēlāk šī tehnika veikusi manevrus arī pašā Dņestras upē, kas uzskatāma par de facto robežu ar Moldovu.

Saskaņā ar 1992. gada vienošanos par bruņotā konflikta mierīgas atrisināšanas principiem Moldovas Republikas Piedņestras reģionā aptuveni 200 kilometru garajā drošības zonā, kas atrodas Dņestras krastos, ir izvietoti Moldovas, Piedņestras un Krievijas miera uzturēšanas spēki. Tāpat ir izveidota Apvienotā kontroles komisija, bez kuras atļaujas jebkādas mācības šajā drošības zonā nav atļautas.

Kā paziņojusi Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas misija Moldovā, šīs nedēļas mācības notikušas bez Apvienotās kontroles komisijas atļaujas.

Misijas pārstāvji atteicās Latvijas Radio sniegt plašākus komentārus, vien atsaucoties uz iepriekš izplatītu preses relīzi. Tajā norādīts, ka uz mācību norises reģionu esot devies Moldovas miera uzturētāju misijas vadītājs kopīgi ar EDSO novērotājiem. Par spīti tam, ka šīs personas pārvietojušās īpaši apzīmētās miera uzturētāju un EDSO automašīnās, viņām nav ļauts pienācīgi novērot mācību gaitu. Automašīnas apturējusi militārā patruļa formas tērpos bez apzīmējumiem, liedzot turpināt ceļu. EDSO misija paudusi savu satraukumu par drošības zonā rīkotajām mācībām, informējot par saviem novērojumiem arī citas EDSO dalībvalstis, kā arī Apvienotās kontroles komisijas delegācijas. Misija arī aicinājusi visas ieinteresētās puses ievērot iepriekš noslēgtās vienošanās un saistības.

Satraukumu par notiekošo Piedņestrā paudis arī Moldovas aizsardzības ministrs Eudžens Sturza, kurš sociālajā tīklā ''Facebook'' norādījis, ka Krievija nevar tikt uzskatīta par miera uzturētāju Piedņestrā, ja tā ir iesaistījusies provokācijā pret Moldovu. Lūk, citāts no ministra ieraksta: ''Kāds domā, ka draudu pielietošana var padarīt tevi par draugu. Kā drīkst, uzkāpjot uz sētas un draudot kaimiņam, cerēt, ka viņš kļūs par jūsu draugu? Paradoksāli, taču tieši to cenšas darīt mūsu kaimiņš Krievija, īstenojot militārās mācības ar Dņestras forsēšanu. Šādas mācības ir provokācija, kura apdraud Krievijas kā miera uzturētāja pamatus. Viņiem ir ļoti grūti paskaidrot, ka zaļo cilvēciņu mācības, šķērsojot Dņestru bruņutransportieros, nav miera uzturēšanas misija un ka viņu darbības neveicina mieru reģionā. Varbūt EDSO palīdzēs mums izskaidrot šo situāciju?''

Jāatgādina, ka vēl pagājušā gada jūlijā Moldovas parlaments pieņēma deklarāciju, pieprasot Krievijai izvest savus spēkus no Piedņestras, kur tie bijuši dislocēti pēdējos 25 gadus. Vēlāk ar līdzīgu prasību ANO Ģenerālajā asamblejā uzstājās arī valsts premjerministrs Pāvels Filips.

Nedēļas sākumā arī kļuva zināms, ka jautājums par Krievijas miera uzturētāju izvešanu no Piedņestras var tikt iekļauts jaunajā ASV sankciju paketē pret Krieviju.

Šāda prasība esot iekļauta īpašā dokumentā, ko sagatavojis amerikāņu kongresmenis no Republikāņu partijas Lindsijs Grehems.

Pilnīgi pretēju viedokli par miera uzturētāju klātbūtni reģionā paudis Piedņestras Moldāvu republikas prezidents Vadims Krasnoseļskis:

''Šodien ir skaidri saprotams, vismaz man, ka miera garants mūsu zemē ir krievu miera uzturētājs. Kamēr šeit būs krievu karavīri, kara iespējamība tiek izslēgta. Un tas ir pats galvenais faktors.''

Krievijas puse izskanējušo informāciju nav komentējusi.

Situācija Piedņestrā pasaules uzmanības centrā no jauna nonāca pēc 2014. gadā notikušās Krimas aneksijas. Ņemot vērā politisko un etnisko situāciju Piedņestrā, ne viens vien eksperts ir izteicis viedokli, ka tieši šis reģions potenciāli varētu kļūt par vienu no nākamajiem Krievijas mērķiem. Taču, kā vēl pagājušā gada nogalē norādīja ietekmīgās domnīcas „Carnegie” Maskavas centra pētnieks Staņislavs Sekrieru, Piedņestras konflikts pašlaik ir tālu no reālas sadursmes, taču vienlaicīgi arī tālu no drīza atrisinājuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti