Krievijas spēki turpina uzbrukumu Ukrainai. 19. marts (teksta tiešraides arhīvs)

Krievijas karaspēks jau 24. dienu turpina uzbrukumus Ukrainai. Ukrainas bruņotie spēki sīvi pretojas iebrucējiem, no karadarbības zonas sākta civiliedzīvotāju evakuācija, taču Ukraina ziņo, ka Krievijas armija tam traucē un ne visur evakuācija izdodas. Starptautiskā sabiedrība ar sankcijām un Krievijas izolēšanu cenšas ietekmēt Kremli, taču Putina sākto karu līdz šim tas nav apturējis.


19.03.2022 22.47

Kopš Krievijas iebrukuma sākuma Ukrainu ir pametuši 1,5 miljoni bērnu, bet nenosakāmi liels bērnu skaits ir pārvietots Ukrainas robežās, informēja Apvienoto Nāciju Bērnu fonds (UNICEF).

Ukrainas pilsētas Ļvivas mērs pavēstīja CNN, ka viņa pārzinātajā pilsētā ir apmēram 200 000 bēgļu no visas valsts.


19.03.2022 20.51

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons sestdien Konservatīvās partijas kongresā pauda pārliecību, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir "pilnīgā panikā", tādēļ cenšas vardarbīgi apslāpēt brīvību Ukrainā. 

Džonsons atzina, ka Ukrainai tagad jānorēķinās par to, ka Rietumi ilgus gadus nesaprata Putina radītos draudus. 

Lielbritānijas premjers arī aicināja Rietumus nemēģināt izlīgt ar Putinu, jo tā būtu 2014. gadā pieļauto kļūdu atkārtošana.


19.03.2022 18.50

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sestdien aicināja Šveici iesaldēt banku kontus Krievijas pilsoņiem, kas ir atbildīgi par kara izraisīšanu Ukrainā, informēja aģentūra "Interfax-Ukraina".

Uzrunā Šveices parlamentam Zelenskis uzsvēra, ka arī kontu iesaldēšana ir cīņa pret ļaunumu. Zelenskis aicināja taisnīgi atņemt privilēģijas baudīt dzīvi Šveicē tiem, pēc kuru pavēlēm tiek iznīcinātas Ukrainas pilsētas. 


19.03.2022 17.38

Ukrainā līdz sestdienai oficiāli ir reģistrēti 562 Krievijas karagūstekņi, informēja Ukrainas pagaidu okupēto teritoriju reintegrācijas ministre Irina Vereščuka. Pēc viņas teiktā, gūstekņi nevēlas atgriezties Krievijā, bet tas ir obligāts priekšnoteikums apmaiņas veikšanai.

"Tagad šie [obligātajā dienestā] iesauktie bērni negrib atgriezties valstī, kas viņus sūtīja nogalināt Ukrainas sievietes un bērnus," teica Vereščuka. 

Krievijas karagūstekņu jautājums ir aktīvi apspriests jautājums Ukrainas medijos, vēstīja BBC. 


19.03.2022 16.47

Pāris pēdējās dienās Ukrainas spēki atvirzīja okupantu spēkus apmēram 70 kilometru attālumā no Kijivas, sestdien paziņoja Ukrainas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Oleksandrs Motujazniks. Pēc viņa teiktā, ienaidnieks ir apturēts praktiski visos virzienos.

Raidsabiedrība BBC vēstīja, ka Ukrainas dienvidu pilsētā Mariupolē notiek ielu kaujas, kas sarežģī glābšanas darbus Krievijas armijas sabombardētajā teātrī, kura pagrabus liels skaits civilpersonu izmantoja kā patvertnes. 

Glābšanas darbi turpinās Ukrainas dienvidos Mikolajivā, kur armijas kazarmās trāpīja vairākas Krievijas raķetes. Pēc vietējo glābšanas dienestu informācijas, kazarmās uzbrukuma brīdī gulēja ne mazāk kā 200 karavīru. Drupās atrasti ne mazāk kā 50 upuri, bet 57 personas nogādātas trijās slimnīcās. 


19.03.2022 16.15

Šveice nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā un ir gatava ekonomiskajiem zaudējumiem, ko radīs sankcijas pret Krieviju. Šveices prezidents Ignacio Kasiss sestdien paziņoja, ka Krievijas iebrukums Ukrainā ir destabilizējis visu pasauli. Viņaprāt, tas ir barbarisks uzbrukums demokrātijai un brīvībai, tāpēc Šveice nevarot uz to vienkārši noskatīties no malas, jo tas nozīmētu nodot savus principus un vērtības.

Šveice ir nozīmīgs finanšu centrs, kuras bankās glabājas vairāku simtu miljonu eiro vērti Krievijas uzņēmumu noguldījumi. Šveice ir pievienojusies Eiropas Savienības un ASV sankcijām pret Krieviju. Kasiss brīdina, ka tas var negatīvi atsaukties uz Šveices ekonomiku, taču valsts esot gatava maksāt augstu cenu par demokrātijas un brīvības aizstāvēšanu.

Vienlaikus valsts prezidents uzsvēra, ka Šveice nenosūtīs Ukrainai militāro palīdzību.


19.03.2022 15.20

Neparastu kampaņu cīņā pret kūlas dedzināšanu pavasarī uzsācis Ukrainas Ārkārtas situāciju dienests, kas aicina Ukrainas iedzīvotājus dedzināt Krievijas okupantu kara tehniku, nevis dzimtās zemes zāli.


19.03.2022 15.10

Slavenais krievu kinorežisors Ņikita Mihalkovs, kurš ir dedzīgs Krievijas prezidenta Vladimira Putina īstenotās politikas atbalstītājs, atkārtojis Kremļa propagandas izplatīto dezinformāciju par to, ka Ukraina it kā esot gatavojusies bioloģisko ieroču izmantošanai pret Krieviju.

“Inficēja putnus, izskaitļoja viņu lidojuma trajektoriju virs Krievijas. Tas bija absolūti fašistisks mēģinājums iznīcināt slāvu etnosu,” spriež pašpasludinātais ornitoloģijas un bioloģisko ieroču “eksperts” Mihalkovs.


19.03.2022 14.35

Polijas premjers Mateušs Moraveckis aicinājis Eiropas Savienību pilnībā pārtraukt jebkādu tirdzniecību ar Krieviju. Eiropas Savienība jau ieviesusi bargas sankcijas pret Krieviju, bet Moraveckis uzskata, ka jārīkojas vēl apņēmīgāk.

“Pilnībā apturot tirdzniecību ar Krieviju, mēs liktu Krievijai apsvērt, vai nebūtu labāk izbeigt šo nežēlīgo karu,” teica Moraveckis.


19.03.2022 14.28

Neparasti lielu uzmanību izpelnījušies trīs Krievijas kosmonauti, kas devušies kārtējā misijā uz Starptautisko kosmosa staciju. Daudziem šķita zīmīgi tas, ka krievu kosmonauti bija izvēlējušies dzelteni zilus kostīmus, jo tās ir Ukrainas karoga krāsas.


19.03.2022 13.08

Pasaules hokeja čempionātā, kas maijā notiks Somijā, nevarēs piedalīties Krievijas un Baltkrievijas izlases, jo Starptautiskā Ledus hokeja federācija (IIHF) apturējusi Krievijas un Baltkrievijas komandu līdzdalību starptautiskos turnīros.

Tagad pieņemts lēmums, ka Krievijas un Baltkrievijas vietu pasaules čempionātā ieņems Francijas un Austrijas izlases.

Austrija būs Latvijas izlases pretiniece B apakšgrupā, kurā vēl spēlēs arī Somijas, ASV, Čehijas, Zviedrijas, Norvēģijas un Lielbritānijas izlases.

Savukārt A apakšgrupā Francija spēlēs ar Kanādu, Vāciju, Šveici, Slovākiju, Dāniju, Kazahstānu un Itāliju.

Pasaules čempionāts Helsinkos un Tamperē notiks no 13. līdz 29. maijam.


19.03.2022 12.47

Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko intervijā Japānas telekanālam “TBS” kārtējo reizi noliedzis, ka Baltkrievija plāno tieši iesaistīties karadarbībā pret Ukrainu.

Krievijas karaspēks izmanto Baltkrievijas teritoriju, lai īstenotu uzbrukumu Kijivai un citām Ukrainas pilsētām, bet pašas Baltkrievijas karaspēka vienības līdz šim nav tieši iesaistījušās uzbrukumā Ukrainai.

“Neviens baltkrievu karavīrs Ukrainā nekaro. Mēs neuzbrūkam Ukrainai, mēs nebombardējam Ukrainu, mums neviens neprasa to darīt,” apgalvo Lukašenko.

Viņš gan brīdinājis, ka Baltkrievija esot gatava atbildēt, ja Ukraina “turpinās eskalāciju pret Baltkrieviju”. “Esmu pārliecināts, ka mums nenāksies karot ar Ukrainu.”

Lukašenko šajā intervijā centās norobežoties no Krievijas prezidenta Vladimira Putina sāktā kara, lai gan Lukašenko režīms jau gadiem ilgi ir atkarīgs no Kremļa sniegtā atbalsta.

“Es neatbalstu nekādu karadarbību. Taču Baltkrievija un Krievija ir vienots veselums gan ekonomikas, gan militārajā jomā. Tādēļ liktenis lēmis, ka mēs esam vienā laivā,” teica Lukašenko.


19.03.2022 12.38

Krievijas kosmosa aģentūras “Roskosmos” vadītājs Dmitrijs Rogozins paziņojis, ka ASV izskata iespēju atslēgt Krieviju no Globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) izmantošanas.

“Vai jūs zināt, ka sankciju ietvaros ASV izskata iespēju atslēgt Krieviju no GPS? Nezināt? Bet es varu pastāstīt, ka šis jautājums tiek izskatīts,” teica Rogozins.

Viņš gan apgalvo, ka navigācijas sistēmu lietotājiem Krievijā neesot pamata uztraukumam, jo GPS esot iespējams aizstāt ar Krievijas satelītu sistēmas “GLONASS” pakalpojumiem.


19.03.2022 11.09

Ukrainas valdības vicepremjere Irina Vereščuka vēsta, ka ar Krieviju panākta vienošanās par desmit humānajiem koridoriem, pa kuriem sestdien būtu jānotiek civiliedzīvotāju evakuācijai no Krievijas okupācijas spēku apšaudītajām pilsētām.

Humānais koridors darbosies no aplenktās Mariupoles pilsētas virzienā uz Zaporižju; piektdien pa šo maršrutu izdevies evakuēt gandrīz 5000 civiliedzīvotāju.

Tāpat humānos koridorus paredzēts izveidot Doneckas, Luhanskas un Kijivas apgabalos, lai veiktu evakuāciju no vairākām apdzīvotām vietām.


19.03.2022 10.14

Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka karadarbībā Ukrainā pirmoreiz izmantotas hiperskaņas raķetes “Kinžal”. Ar šīm raķetēm esot iznīcinātas Ukrainas bruņoto spēku pazemes noliktavas Ivanofrankivskas apgabalā, kur glabājās raķetes un aviācijas munīcija.

“Kinžal” raķetes pārvietojas ar ātrumu, kas 10 līdz 12 reižu pārsniedz skaņas ātrumu. Tās iespējams palaist no “Tu–22M3” bumbvedējiem vai “MiG–31K” iznīcinātājiem. Raķetes esot spējīgas sasniegt mērķus 2000 km attālumā.

Ukrainas bruņotie spēki piektdien gan ziņoja, ka Krievijai ir gandrīz beigušies “Kalibr” un “Iskander” raķešu krājumi, tādēļ Ukrainas pilsētas tiek apšaudītas ar mazāk precīziem ieročiem, kas nodara lielākus postījumus civilajai infrastruktūrai.


19.03.2022 09.58

Krievijas komunikāciju uzraugs “Roskomnadzor” kārtējo reizi piedraudējis video straumēšanas platformai “YouTube”, kas drīzumā varētu tikt bloķēta Krievijas teritorijā.

“Roskomnadzor” žēlojas, ka “YouTube” ir bloķējis virkni Krievijas propagandas raidījumu, piemēram, “YouTube” platformā vairs nav pieejama filma “Krima. Ceļš uz Dzimteni”.

“Par visiem Krievijas mediju un sabiedriski nozīmīgu resursu cenzūras faktiem “Roskomnadzor” ir nosūtījis prasību izbeigt diskrimināciju un nodrošināt brīvu pieeju informācijai visiem lietotājiem. Tomēr līdz 18. martam kompānija “Google LLC” [“YouTube” īpašniece] nav izpildījusi šīs prasības,” vēsta “Roskomnadzor”.

“Roskomnadzor” pieprasa, lai “YouTube” nekavējoties atceltu ierobežojumus Krievijas propagandas saturam, pretējā gadījumā draudot ar “likumā paredzētiem tehnoloģiskās iedarbības līdzekļiem”.

Ziņu aģentūra “RIA Novosti” piektdien vēstīja, ka lēmums par “YouTube” bloķēšanu Krievijas teritorijā varētu tikt pieņemts tuvākās nedēļas laikā.


19.03.2022 09.17

Vācija un Nīderlande paziņojušas, ka ir gatavas piegādāt Slovākijai amerikāņu ražojuma “Patriot” pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas. Slovākijas Aizsardzības ministrija iepriekš bija paziņojusi, ka būtu gatava piegādāt Ukrainai padomju un krievu ražojuma “S-300” raķešu iekārtas, ja citas NATO valstis piegādātu Slovākijai līdzvērtīgus ieročus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs piektdien brīdināja, ka Krievija uzskatīs par “likumīgu mērķi” jebkādus ieroču sūtījumus, kas tiek ievesti Ukrainas teritorijā.


19.03.2022 09.09

Ņemot vērā enerģijas cenu kāpumu, Beļģijas valdība nolēmusi par desmit gadiem atlikt ieplānoto atomelektrostaciju (AES) slēgšanu. Sākotnēji bija paredzēts, ka Beļģijas AES tiks slēgtas līdz 2025. gadam, bet tagad nolemts pārcelt šo termiņu uz 2035. gadu, ziņo AFP.

Beļģijā pašlaik darbojas divas atomelektrostacijas ar septiņiem reaktoriem.

Līdzīgas diskusijas bijušas arī Vācijā, kur līdz gada beigām plānots slēgt trīs pēdējās AES. Lai gan izskanējuši aicinājumi atlikt AES slēgšanu, Vācijas ekonomikas ministrs Roberts Habeks, kurš ir viens no Zaļās partijas līderiem, uzskata, ka nav pamata pārskatīt šos plānus. Viņš norāda, ka Krievijas okupācijas spēku uzbrukumi Ukrainas atomelektrostacijām izgaismo risku, ko rada atomenerģijas izmantošana.


19.03.2022 08.27

Ukrainas bruņoto spēku Ģenerālštābs vēsta, ka karadarbībā Ukrainā nogalināts Krievijas armijas Dienvidu kara apgabala 8. armijas komandieris ģenerālleitnants Andrejs Mordvičevs.


19.03.2022 08.19

Vācijas uzņēmums “Bosch” paziņojis, ka pārtrauc piegādāt rezerves daļas Krievijai un apturēs darbību Krievijas tirgū. Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Ukrainas amatpersonas paziņoja, ka “Bosch” rezerves daļas atrastas Krievijas armijas automašīnās, ko Krievijas okupācijas spēki izmanto uzbrukumā pret Ukrainu. “Bosch” uzsver, ka uzņēmums nav sadarbojies ar Krievijas armiju, bet atsevišķas rezerves daļas bez uzņēmuma atļaujas izmantotas militāriem mērķiem.


19.03.2022 08.05

Bijušie ASV prezidenti Bils Klintons un Džordžs V. Bušs apmeklējuši ukraiņu baznīcu Čikāgā, lai tādējādi paustu solidaritāti Ukrainas tautai cīņā par brīvību.


19.03.2022 07.57

Saskaņā ar ANO datiem gandrīz ceturtā daļa (23%) Ukrainas iedzīvotāju karadarbības dēļ bijuši spiesti atstāt savas mājas. 6,5 miljoniem cilvēku nācies meklēt patvērumu Ukrainas iekšienē, bet 3,3 miljoni devušies bēgļu gaitās ārpus Ukrainas. Tādējādi kopējais bēgļu skaits ir aptuveni 9,8 miljoni.


19.03.2022 07.49

Krievijas zaudējumi karā Ukrainā var kļūt tādi, ka Krievijai var nepietikt ar vairākām paaudzēm, lai atkal pieceltos, savā videouzrunā paziņojis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Viņš sacīja, ka Krievijas karaspēka taktika Ukrainā noved pie situācijas pasliktināšanās pašā Krievijā, tāpēc sarunas par mieru un drošību ir vienīgā iespēja Maskavai samazināt savu kļūdu radīto kaitējumu.

"Es gribu, lai mani tagad sadzirdētu visi, sevišķi Maskavā. Ir laiks tikties, laiks runāt, laiks atjaunot teritoriālo integritāti un taisnīgumu Ukrainai. Citādi Krievijas zaudējumi būs tādi, ka jums nepietiks ar vairākām paaudzēm, lai pieceltos," teica Zelenskis.

Viņš pievērsa uzmanību tam, ka piektdien uz Maskavas Lužņiku stadionā notikušo Putina kara atbalsta mītiņu bija sapulcināti aptuveni 200 000 cilvēku.

Apmēram tikpat daudz Krievijas karavīru tika iesaistīti iebrukumā Ukrainā. Saskaņā ar Ukrainas datiem, Krievija šajā iebrukumā jau zaudējusi 14 000 karavīru.

"Vienkārši iedomājieties, ka šajā stadionā Maskavā ir 14 tūkstoši līķu un vēl desmitiem tūkstoši ievainotu un sakropļotu cilvēku. Tādi jau ir Krievijas zaudējumi no šī iebrukuma.

Lūk, tāda ir kara cena. Nedaudz vairāk kā trīs nedēļu laikā. Karš ir jāizbeidz. Ukrainas priekšlikumi ir uz galda," sacīja Zelenskis.

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās jau kopš 24. februāra. Sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja – pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas vairākas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Tikmēr arvien vairāk ārvalstu uzņēmumi boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Teksta tiešraižu arhīvs par Krievijas uzbrukumu Ukrainai pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt