Pasaules panorāma

Vai Krievija zaudē ģeopolitisko ietekmi sabiedroto vidū?

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Krievijas paramilitārais grupējums ‘’Vagner'';Vai irst mini Nato? Eiropas Savienības Austrumu robežu nostiprināšana

"Wagner" un tā diriģents izaicina Krievijas varas vertikāli

Krievijas privātā armija «Wagner» un tās diriģents izaicina varas vertikāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainas amatpersonas vēsta, ka svētdien Luhanskas apgabala pilsētā Kadijivkā iznīcināts okupantu štābs, kurā bija izvietoti Krievijas privātā algotņu grupējuma "Wagner" kaujinieki. Šis grupējums ir kļuvis bēdīgi slavens gan ar līdzdalību iebrukumā Ukrainā, gan ar piedalīšanos bruņotos konfliktos citviet pasaulē.

"Mūsu bizness ir nāve, un bizness iet labi!" Uzšuve ar šādu, šajā gadījumā ironisku lozungu atrasta starp mantām, kuras mētājās iznīcinātās Krievijas armijas pozīcijās starp mirušu algotņu ķermeņiem.

Šie un citi lozungi tiek saistīti ar "Wagner" – paramilitāro grupējumu, kas ne vien ieguvis skandalozu slavu Ukrainā kopš 2014. gada, bet arī zināms kā neoficiāls Krievijas interešu militārais atzars Sīrijā, Mali, Mozambikā, Sudānā un Centrālāfrikas republikā.

Bet kas ir šie "Wagner" algotņi? Atbilde uz šo jautājumu arvien skaidrāk izkristalizējas kaujas laukā Ukrainā.

Sākotnēji šī organizācija tika saistīta ar zināmu mistēriju un Krievijas militāro interešu pārstāvēšanu dažādās konflikta zonās. Savukārt Ukrainā tā kļuvusi bēdīgi slavena ar cietumnieku rekrutēšanu no Krievijas un īpašu nežēlību.

Tikmēr aizkulisēs runā par to, ka arvien ietekmīgāks kļūst galvenais cilvēks, kurš stāv aiz šīs privātās armijas – par "Putina pavāru" dēvētais Jevgeņijs Prigožins. Izskan pat versijas, ka viņš iesaistījies iekšējās Kremļa galma cīņās, jau domājot par iespējamo Putina krišanu.

"Wagner" pastāvēšanu Kremlis ilgstoši noliedza, tomēr kopš iebrukuma Ukrainā tas arvien mazāk tika slēpts, pat ja grupējuma līderi Prigožinu vēl oktobrī Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs raksturoja kā "norūpējušos uzņēmēju".

"Prigožins ir Krievijas pilsonis. Tas ir galvenais un svarīgākais. Viņš ir uzņēmējs, kuram sāp dvēsele par notiekošo, un viņš sniedz lielu ieguldījumu. Pasīvu," teica Peskovs.

Tikai mēnesi vēlāk gan pavisam oficiāli varēja redzēt, ka Prigožina un "Wagner" aktivitātes nekādā veidā nav pasīvas. Sanktpēterburgā tika atvērts moderns "Wagner" algotņu rekrutēšanas centrs.

Prigožins, kurš savulaik pats pavadījis cietumā deviņus gadus par zādzībām un krāpšanu, šķietami ļāva izplatīt video, kurā uzrunā ieslodzītos, piedāvājot brīvību apmaiņā par karošanu Ukrainā.

"Pirmie ieslodzītie, kas ar mani karoja, bija 1. jūnijā, Ugļedaras termoelektrocentrāles šturmēšanā. 40 cilvēki no Sanktpēterburgas. Stingrais režīms. Recidīvs. 40 cilvēki iegāja pretinieka ierakumos. Izgrieza ar nažiem. Bija trīs mirušie, septiņi ievainotie," lepojās Prigožins.

Sīrijā šis paramilitārais grupējums izcēlās ar īpašu nežēlību, pievēršot uzmanību ar stindzinošiem spīdzināšanas kadriem, tostarp izmantojot veseri, kas kļuvis par grupējuma simbolu.

Veseris atgriezās arī Ukrainā, izrēķinoties ar vienu no "Wagner" savervētajiem cietumniekiem, kurš speciāli padevās Ukrainai un par savu lēmumu nevairījās stāstīt publiski, taču vēlāk nonāca atpakaļ "Wagner" rokās pēc gūstekņu apmaiņas.

Vēlāk pat tika izplatīts video, kur "Wagner" veseris tiek nodots it kā "Eiroparlamenta pārstāvjiem".

Līdz ar saistību ar recidīvismu un nežēlību, paramilitārais grupējums tiek saistīts ar neonacistisko ideoloģiju, tā nosaukumam liecinot par Ādolfa Hitlera mīļāko komponistu – Rihardu Vāgneru. Šajā kontekstā īpaši bijusi redzama apakšvienība "Rusič", kuras komandieris Aleksejs Milčakovs intervijā ir stāstījis, ka, nogalinot cilvēkus, izjūt seksuālu uzbudinājumu.

Tikmēr, neraugoties uz visu šo odiozo priekšvēsturi, grupējuma skaitliskais sastāvs un līdz ar to arī Prigožina ietekme tikai turpina pieaugt. Paradoksāli, taču to veicina tieši neveiksmes frontē un Prigožina uzdrošināšanās kritizēt regulāro Krievijas armiju, ģenerāļus un aizsardzības ministru Šoigu.

Tā raksta žurnāls "Newsweek", atsaucoties uz trauksmes cēlēju no Federālā drošības dienesta rindām. Drošības dienestu un ietekmes aģentu vidū briestot iekšējs karš.

Līdzīgās domās ir arī virkne politisko vērotāju – jo vairāk pasliktināsies Krievijas situācija, jo reālāka ir cīņa par varu.

Un šajā situācijā Prigožinam jau ir sava armija. Savukārt, lai mobilizētu atbalstītājus, kā raksta Krievijas neatkarīgais medijs "Meduza", par īpašu nežēlīgumu izslavinātais bijušais cietumnieks gatavojas izveidot "jaunu, patriotiski konservatīvu kustību".

"Šis karš ir bijis tāda katastrofa, ka ir grūti iedomāties, ka nebūs nopietnu domstarpību Krievijas hierarhijas iekšienē. Pagaidām to grūti pamanīt virspusē, taču, manuprāt, daudz kas notiek iekšienē," stāsta drošības eksperts Bens Hodžess, kurš savulaik bijis ASV armijas komandieris Eiropā.

"Domāju, ka kuluāros notiek cīņa starp Prigožinu, Kadirovu un citiem, kuri vai nu saredz dažādas iespējas, vai saskata, ka tuvojas Krievijas Federācijas izjukšana, un cenšas sevi pasargāt, pārliecināties, lai viņi vai nu ir pozīcijā, kurā no tā var būt ieguvēji, vai nu vismaz nekrīt kopā ar Putinu, kad tas notiks."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti