Pasaules panorāma

«Slepkava bez dvēseles»: Putina un Baidena vārdu dueļi

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. (Ar surdotulkojumu)

Politologs: Krievijā «opozīcija ir iznīcināta»

Krievijas politologs: Putins ir iznīcinājis jebkādu opozīciju

Krievijā cilpa ap Vladimira Putina varas kritiķiem tiek savilkta arvien ciešāk. Atzīšana par ekstrēmistiem, nepielaišana vēlēšanām, izvēle starp cietumu vai bēgšanu no valsts – tāda patlaban šķiet opozīcijas realitāte Krievijā.

Dažus mēnešus pirms Valsts domes vēlēšanām Krievijas politologs Dmitrijs Oreškins intervijā LTV raidījumam “Pasaules panorāma” situāciju vērtē skarbi – Krievijas opozīcija ir iznīcināta, bet tās līderi tagad pielīdzināmi padomju laika disidentiem.

Opozīciju pasludina par ekstrēmistiem

Galvenais opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs ir cietumā, bet viņa dibinātais Korupcijas apkarošanas fonds un reģionālo štābu tīkls oficiāli atzīti par “ekstrēmistu organizācijām”, to darbība aizliegta.

Vienlaikus stājies spēkā likums, kas savukārt aizliedz kandidēt jebkāda līmeņa vēlēšanās cilvēkiem, kas piedalījušies varasiestāžu par ekstrēmistiskām atzītu organizāciju darbā. Šāds aizliegums pieņemts tikai dažus mēnešus pirms Valsts domes vēlēšanām septembrī.

Represijas tiek vērstas arī pret neatkarīgiem medijiem, kas uzdrošinās publicēt no Kremļa propagandas atšķirīgu informāciju. Pazīstamais telekanāls “Dožd” par Navaļnija darbības atspoguļošanu ir izslēgts no Krievijas žurnālistu loka, kam bija iespēja uzdot jautājumus prezidentam Putinam. Neatkarīgais medijs “Meduza” ir iekļauts ārvalstu aģentu sarakstā; šāds liktenis draud arī opozīcijas ziņu vietnei “Mediazona”.

Visvarenais sultāns Putins

“Mūs gaida acīmredzama Putina Krievijas “lukašenizācija” vai, ja vēlaties, “čečenizācija”. Putina Krievija krīt ārā no Eiropas vērtībām, un nonāk pie sultanātu sistēmas, kad sultāns sevī iemieso gan likumdevēja, gan izpildvaru, gan militāro, ideoloģisko un jebkuru citu varu,” secina Krievijas politologs Dmitrijs Oreškins.

Krievijas politologs Dmitrijs Oreškins

Šajā situācijā viena no redzamākajām Navaļnija līdzgaitniecēm Ļubova Soboļa paziņojusi, ka nekandidēs Valsts domes vēlēšanās septembrī. Atsaucoties uz aptaujām, Soboļa vēsta, ka savā vēlēšanu apgabalā Maskavā ir populārāka nekā valdošās partijas kandidāti, tādēļ Kremlis baidās viņu pielaist vēlēšanām un valdošā vara pieņēmusi pret opozīcijas kandidātiem vērstos likumus.

“Mana popularitāte tracina varu. Pašreizējos apstākļos, kad tiek ierosinātas krimināllietas par ziedojumu vākšanu korupcijas apkarošanai vai vienkārši par dalību mierīgos protestos, tas ir, par nepiekrišanu Kremļa nelikumīgajām darbībām, es nevaru nodrošināt drošību savas vēlēšanu kampaņas brīvprātīgajiem, darbiniekiem un ziedotājiem. Valsts rīcībā būs visu šo cilvēku dati.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Kā norāda politologs Oreškins, pašlaik opozīcija Krievijā ir iznīcināta. “Ja neskaita padevīgo opozīcijas imitāciju Žirinovska vai Zjuganova personā. Opozīcija pārvērsta protestētāju statusā, kas morāli nepieņem šo modeli un iziet simboliskos protestos,” secina Oreškins.

Pret opozīciju izturas kā pret padomju laika disidentiem

“Padomju Savienībā nevienam nevarēja ienākt prātā, ka tie astoņi cilvēki, kas 1968. gada augustā izgāja Sarkanajā laukumā protestēt pret tanku ieviešanu Čehoslovākijā, var piedalīties politiskajā dzīvē. Viņiem nebija nekādu iespēju piereģistrēties, īstenot opozīcijas vēlēšanu kampaņu, kaut kur tik ievēlētiem. Pat domas tādas nebija.

Viņi var tikai demonstrēt savu morālo stāju. Pēc būtības Navaļnijs, Ļubova Soboļa un citi tagad ir kā padomju disidenti. Un pret viņiem arī izturas kā pret padomju disidentiem – iesēdina, iebiedē, izmet no valsts, nogalina.”

Cilpai ap opozīciju savelkoties, aizturēto pēdējos mēnešos bijis daudz. Nesen tika aizturēts arī likvidētās opozīcijas organizācijas "Atvērtā Krievija" bijušais izpilddirektors Andrejs Pivovarovs. Tāpat uz pāris dienām bija aizturēts opozīcijas politiķis Dmitrijs Gudkovs uz aizdomu pamata par krāpšanu krimināllietā, ko viņš nosauca par safabricētu, lai nepieļautu viņa startu Valsts domes vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti