Labrīt

Latvijas kolorīts: Paneļdiskusijas ar pārāk daudziem dalībniekiem

Labrīt

Latvijas kolorīts: Izlikšanās, ka tev kaut kas patīk vairāk nekā īstenībā

Krievijas partijas "Jabloko" priekšsēdētāja Emīlija Slabunova par Krievijas vēlēšanām

Krievijas politiķe: Krievijā ekonomiskās reformas nav iespējamas, kamēr neatrisinās politisko jautājumu

Krievijā ekonomiskā izaugsme nav vērojama, bet pieaug nabadzība. Iepriekšējā gada beigās tie bija jau 22 miljoni cilvēku. Šajā situācijā nekādas ekonomiskās reformas un uzlabojumi nav iespējami, kamēr netiks atrisināts politiskais jautājums, intervijā Latvijas Radio pauda Krievijas partijas "Jabloko" priekšsēdētāja Emīlija Slabunova.

 

Emīlija Slabunova: ''Tas, cik lielā mērā viss būs jau iepriekš noteikts, būs atkarīgs no tā, kurš kandidēs. Jo [Krievijas prezidents Vladimirs] Putins pagaidām nav apstiprinājis savu gatavību kandidēt, lai gan vesela virkne netiešu pazīmju par to liecina. Tas, ka Aleksejam Navaļnijam nebūs ļauts kandidēt, arī ir diezgan skaidrs. Par to ir paziņots visnotaļ oficiālā līmenī, un es domāju, ka tā tas arī notiks.

Kopumā mēs apzināmies, ka esošajai varai tas ir dzīvības un nāves jautājums. Tādēļ tā būs gatava kaut gulties uz ceļa, lai tikai saglabātu savas pozīcijas.

Mēs lieliski apzināmies, ka Putins pats varbūt nemaz arī vairs negribētu piedalīties šajās vēlēšanās. Ziemā kādā no rūpnīcām viņam tika uzdots jautājums, kāds ir viņa sapnis. Un viņš atbildēja, ka vēlas godam noslēgt savu darbību. Bet ir skaidrs, ka viņa tuvākā apkārtne, mūsu “oligarhāts” viņam to neļaus izdarīt, jo viņš ir šo cilvēku drošības garants.

Latvijas Radio: Ko jūs domājat par [Ksenijas] Sobčakas kandidatūru? Daži apgalvo, ka tas ir Kremļa projekts. Viņa pati to noliedz. Ko, jūsuprāt, ir ienesis viņas paziņojums par gatavību piedalīties priekšvēlēšanu cīņā?

Uz to, ka tas varētu būt Kremļa projekts, arī norāda vesela virkne netiešu pazīmju. Kaut vai tas, cik liela uzmanība plašsaziņas līdzekļos, tostarp arī valsts medijos tiek pievērsta viņas kandidatūrai. Ko es te varu teikt... Vēlēšanās būtu jāpiedalās katram, kuram to atļauj likums. Tā kā lai viņa piedalās! 

Galvenais, lai visiem kandidātiem būtu godīgas iespējas sevi parādīt vēlētājiem. Tad vēlētāji varēs veikt informētu izvēli. Bet mēs apzināmies, ka tā tas nebūs un 

dažiem būs pieejami visi iespējamie resursi, bet citiem tiks nemitīgi likti šķēršļi.

Tādēļ kopumā es neteiktu, ka viņa būtu nopietna kandidāte, ar kuru var saistīt mūsu valsts nākotni. It sevišķi, ņemot vērā, cik smagā stāvoklī mūsu valsts pašreiz atrodas.

Viens no iemesliem, kas pamudināja Sobčaku kandidēt, pēc viņas vārdiem, ir tas, ka viņai esot apnicis, ka vēlēšanās vienmēr ir tie paši kandidāti – Zjuganovs un Javlinskis. Tādēļ es gribētu zināt, ko prezidenta vēlēšanās šoreiz gatavojas darīt jūsu partija?

Mūsu partijai ir savs kandidāts. Tas ir Grigorijs Javlinskis. Viņš ir ļoti cienījams politiķis, kurš tiek laipni sagaidīts Rietumos. Viņš ir lielisks ekonomisks, viņš ir patriots un cilvēks ar lielu pieredzi gan politikā, gan valsts pārvaldē. Tas, ka viņš tagad trešo reizi gatavojas kandidēt, jo 2012.gadā viņam neļāva to darīt, jau nav trūkums, bet gan viņa spēcīgā puse.

Gribu atgriezties pie tā, ar ko mēs sākām šo sarunu, proti, pie situācijas Krievijā. Jūs jau pieminējāt, ka tā nebūt nav iepriecinoša un piesaucāt arī tā dēvēto “oligarhātu”. Tomēr no oficiāliem avotiem var dzirdēt pretrunīgu informāciju. No vienas puses, viņi apgalvo, ka sankcijas neatstāj nekādu ietekmi. No otras, tomēr atzīst, ka krīze pastāv.

Tas, ka ir tik pretrunīgi signāli, jau pats par sevi apliecina, ka situācija ir smaga. Ekonomiskās izaugsmes pašreiz nav. Vienīgais, kas pie mums aug, ir nabadzīgo skaits. Iepriekšējā gada beigās tie bija jau 22 miljoni cilvēku.

Korupcija sasniedz vienkārši neiedomājamus mērogus. Arī valsts budžeta izzagšana ir sasniegusi milzīgus apmērus. Par to diezgan atklāti un regulāri ziņo Revīzijas palātas vadītāja Tatjana Goļikova. Ja 2016. gadā aptuveni viens triljons rubļu, kā viņa sacījusi, ir kaut kur pazudis, tad šī gada pirmajā pusē šī summa jau ir sasniegusi vienu triljonu un simtu piecdesmit miljardus rubļu.

Cilvēku dzīves kvalitāte nevis uzlabojas, bet gan dodas pretējā virzienā.

Miljoniem cilvēku nav visvienkāršāko sadzīves ērtību. Tādēļ nekādas ekonomiskās reformas un uzlabojumi, par kuriem tik ļoti sapņo mūsu iedzīvotāji, nav iespējami, kamēr netiks atrisināts politiskais jautājums. Esošo sistēmu nav iespējams reformēt. Tai ir pilnībā jāmaina mērķi.

Vienīgais esošās varas mērķis ir pašsaglabāšanās. Bet par mērķi būtu jākļūst cilvēkam.

Šobrīd pie mums valda sistēmas krīze. Un tā sakņojas politiskajā krīzē. Ir nepieciešama varas nomaiņa. Tā ir labi zināma, visā pasaulē atstrādātā recepte – mierīga varas nomaiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt