Pasaules panorāma

ES sarežģīti vienoties par sankcijām Baltkrievijai

Pasaules panorāma

Sazvērestības teorijas Covid-19 laikmetā

A. Navaļnija saindēšana: apsūdzētāji, klusētāji un apšaubītāji

Krievijas opozīcija cer – Navaļnija indēšanas lieta «pamodinās» arvien vairāk pilsoņu reģionālajās vēlēšanās

Laikā, kad saindētā Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija veselības stāvoklis nedaudz  uzlabojas, viņa sabiedrotie cer – Navaļnijs izveseļosies, bet notikušais politiski pamodinās arī arvien lielāku skaitu Krievijas pilsoņu nedēļas nogalē gaidāmajās Krievijas reģionālajās vēlēšanās. Izrēķināšanās ar Navaļniju pirms šī balsojuma ir viena no versijām par viņa saindēšanu, bet versiju ir daudz.

Laikā, kad Kremļa oficiālie pārstāvji pat ilgstoši nesauca Alekseju Navaļniju vārdā, atsaucoties uz “pacientu Berlīnē” un runājot par notikušo ļoti izvairīgi, redzamākās Kremļa kontrolēto mediju sejas pielika milzu pūles, lai apšaubītu Navaļnija saindēšanas gadījumu.

Pirms Berlīnē noteiktās diagnozes, ka Navaļnijs saindēts ar “Novičok” tipa vielu, prokremliskā medija “RT” galvenā redaktore Margarita Simonjana, atsaucoties uz Omskas ārstu minētajām vielmaiņas problēmām, izteicās – būtu iedevuši cukura karotīti un viss būtu kārtībā. Bet pēc diagnozes publiskošanas viņa apgalvoja, ka Navaļniju droši vien saindējis cits Kremļa kritiķis – Mihails Hodorkovskis: “Tās jau ir zināmās Hodorkovska metodes. Viņi dala vienu un to pašu pļavu, un pēdējā gada laikā redzam arī, kā viņi sākuši nedaudz kašķēties.”

Negribēja vai neizdevās nogalināt?

“Ja gribētu nogalināt, būtu arī nogalinājuši.” Šādu skarbu komentāru savā “Telegram” kanālā tikmēr izteica viens no slavenākajiem Krievijas televīzijas ārstiem Aleksandrs Mjasņikovs, kurš saukts arī par prezidenta Vladimira Putina uzticības personu. Arī viņam bija veltīta viena no Navaļnija komandas izmeklēšanām. 

Taču opozicionārs Iļja Jašins zīmē pretēju ainu: Navaļniju gribēja noindēt, taču to neizdarīja nekompetences dēļ. Gluži tāpat kā pirmajā “Novičok” pielietošanas gadījumā Skripaļu saindēšanas lietā Lielbritānijā, kad izdzīvoja gan pats Skripaļs, gan viņa meita Jūlija, bet nomira kāds ar viņiem nesaistīts Lielbritānijas pilsonis un saindējās vēl četri citi.

Navaļnija labā nostrādāja arī citi faktori: lidmašīnas pilots ātri veica ārkārtas nosēšanos, bet pirmās palīdzības ārsts pēc ziņām par iespējamu saindēšanos uzreiz iešpricēja atropīnu. Kā izrādījās vēlāk – vienu no pretindēm, kas palīdz arī pret saindēšanos ar “Novičok”.

“Navaļnija dzīvību glāba apstākļu sakritība un labs divu cilvēku darbs – lidmašīnas pilota un ātrās palīdzības ārsta. Liels viņiem paldies! Bet pēc hospitalizācijas Alekseju piebeigt vairs nebija viegli. Sākās milzīgs skandāls, Putinam zvanīja pasaules līderi, un varai nācās piekrist viņa evakuācijai pāri robežai,” komentēja Jašins.

Vai ar Kremļa ziņu?

Opozicionāri nevairās Navaļnija saindēšanā apsūdzēt pat Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Tikmēr Rietumu analītiķi spriež – ļoti daudz ko par notikušo izsaka tieši Kremļa klusēšana.

“”Novičoka” izmantošana vēlreiz skaidri signalizē, ka valda nesodāmības sajūta, ka neseko nekāda pretreakcija pret Krievijas aģentiem, kas to izmanto Krievijā. Līdz ar to mēs atgriežamies pie jautājuma, vai prezidents Putins par to zināja vai nezināja, jo abi varianti nevar būt pareizi. Ja viņš par to nezināja, tas nozīmē, ka viņš zaudējis kontroli un nevienam neinteresē, ko viņš saka vai domā. Bet, ja viņš zināja, tad viņš ir līdzvainīgs un viņš vienkārši šādi pakrata ar galvu un piemiedz ar aci par to, kas pašlaik notiek Krievijā un arī ārpus tās,” norādīja “Chatham House” starptautiskās drošības programmas vadītāja Patrīcija Luisa.

Turklāt PSRS specdienestu vajadzībām izstrādātais “Novičok” tiek izmantots jau atkārtoti. “Šie “Novičoki” nāk no Krievijas ķīmisko ieroču programmas, kas tika attīstīta 60., 70. un 80. gados. Lai gan 2017. gadā Krievija paziņoja, ka viņi atbrīvojušies no visiem ķīmiskajiem ieročiem, redzam, ka tas tā nav,” norādīja bijušais Lielbritānijas armijas ķīmisko ieroču eksperts Heimišs de Bretons-Gordons.

Kā tas ietekmēs reģionālās vēlēšanas?

Lai kurš arī nebūtu pasūtītājs, kā uzskata opozicionāri, Navaļnija saindēšanas mirklis nav izvēlēts nejauši. Politiķis atgriezās no Tomskas, pēc kārtējā korupciju un nepotismu izgaismojošā video filmēšanas Krievijas reģionos, kuros jau šajā nedēļas nogalē gaidāmas reģionālās vēlēšanas. Turklāt viņa atbalstītā “gudrā balsošana” apdraud valdošās partijas “Vienotā Krievija” pozīcijas.

“Ja jau esmu sācis ceļot pa Krievijas pilsētām un pieteikt karu ''Vienotajai Krievijai'', tad šai vietai jābūt vienai no pirmajām, jo tai ļoti pietrūkst šī kara,” iepriekš paziņoja Navaļnijs.

Līdz šim ar “gudro balsošanu” iepriekšējās vēlēšanās izdevies samazināt ”Vienotās Krievijas” iegūtos mandātus. Opozicionāri cer – laikā, kad Aleksejs Navaļnijs pamodināts no mākslīgās komas, pamodīsies arī arvien vairāk pilsoņu, kam šāda izrēķināšanās nav pieņemama, un paudīs savu nostāju pie vēlēšanu urnām.

“Mūsu darbība turpinās un nav noslāpusi, pat pretēji – mums parādījies lielāks niknums un lielāka motivācija strādāt smagāk,

lai citstarp parādītu Kremlim, ka šādas metodes pret opozīciju nestrādā. Mūs neizdosies salauzt, un mēs turpināsim iesākto,” paziņoja Krievijas opozīcijas līdere Ļubova Soboļa.

KONTEKSTS:

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs augusta beigās nogādāts Omskas slimnīcā pēc tam, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā, kas lidoja no Tomskas uz Maskavu. Navaļnijs pirms lidojuma esot dzēris tēju, un viņa līdzgaitnieki pieļāva, ka viņš ir saindēts.

Omskas slimnīcā saindēšanu nekonstatēja, turklāt paziņoja, ka neatļaus Navaļnija pārvietošanu, to pamatojot ar pacienta nestabilo veselības stāvokli. Taču tajā pašā dienā slimnīca tomēr atļāva komā esošo Krievijas opozīcijas līderi transportēt uz Vāciju. 

22. augustā Navaļnijs nogādāts Berlīnes Universitātes klīnikā "Charite", ko apsargā Vācijas policija. Savukārt 7. septembrī mediķi paziņoja, ka Navaļnijs atmodināts no mākslīgās komas un reaģē uz ārstu teikto.

"Charite" mediķi paziņoja, ka klīniskie izmeklējumi liecina – Navaļnijs ticis saindēts ar vielu no klases “Novičok”, un šāda viela var būt pieejama tikai Krievijas specdienestiem, tāpēc rietumvalstis prasa Krievijas paskaidrojumus. Krievija saistību ar notikušo noliedz un sauc to par Rietumu informatīvo kampaņu pret Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti