Pusdiena

Pusdiena 27.03.2017

Pusdiena

Remontdarbu dēļ samazinājies pircēju skaits Rīgas Centrāltirgū

Krievijā sāktas tiesvedības pret vakar aizturētajiem protesta akcijas dalībniekiem

Krievijas oficiālie mediji par protestiem daudz nestāsta; eksperti norāda uz Navaļnija panākumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 6 mēnešiem.

Krievijā sākušās tiesas pret svētdien, 26.martā, pretkorupcijas protesta akcijās aizturētajām personām. Viņu vidū arī viens no Krievijas opozīcijas līderiem Aleksejs Navaļnijs, kurš tiek apsūdzēts neatļautu protesta akciju rīkošanā un par nepakļaušanos policijai. Krievijas oficiālie ziņu kanāli par protesta akcijām joprojām izsakās visai pieklusināti, bet liberāli domājoši eksperti norāda uz Navaļnija panākumiem. 

Par Krievijas opozīcijas līderi dēvētā Alekseja Navaļnija vadītā “Fonda cīņai pret korupciju” sagatavotais pētījums par iespējamiem Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva slepenajiem aktīviem un plašo korupcijas tīklu aptuveni pirms mēneša izraisīja plašu rezonansi gan pašā Krievijā, gan tālu aiz tās robežām.

Lai arī Krievijas oficiālās varas iestādes izteiktos apgalvojumus nosauca par izdomājumiem, Navaļnija aicinājumam 26.martā iziet pilsētu ielās, lai protestētu pret korupciju visaugstākajos varas gaiteņos, atsaucās tūkstošiem cilvēku.

Pēc dažādiem aprēķiniem, protesta akcijas ir norisinājušās aptuveni 80 līdz 100 Krievijas pilsētās. Pārsvarā mierīgajos mītiņos, daudziem no kuriem tika atvēlēti īpaši laukumi, piedalījušies no dažiem simtiem līdz vairākiem desmitiem tūkstošu cilvēku.

Neapšaubāmi, lielākā akcija norisinājās Maskavā, kur pēc Navaļnija aprēķiniem piedalījās līdz pat 30 000 cilvēku, pēc policijas ziņām – 7 līdz 8 tūkstoši. Tā kā šīs akcijas rīkošanai atļauja tā arī netika saņemta, iespējamā drošības iestāžu atbildes reakcija bija visai viegli prognozējama.

Tikai dienu pēc vardarbīgās cilvēku izdzenāšanas Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā šim piemēram sekoja arī Krievijas tiesībsargi. Jaunākā informācija liecina, ka kopumā ir aizturēti vairāk nekā 1000 protestu dalībnieku, no kuriem pirmdienas rītā lielākā daļa jau ir atbrīvoti. Vairumam no viņiem pirmdien priekšā gan stāv tiesa par masu pasākumu rīkošanas noteikumu pārkāpšanu, par ko jau tiekot piespriests 10 līdz 15  diennakšu administratīvais arests.

Navaļnijam par masu pasākumu rīkošanas kārtības pārkāpumiem Maskavas tiesa piesprieda naudas sodu 20 000 rubļu apmērā (aptuveni 320 eiro), vēsta raidsabiedrība BBC.

Navaļnijs tiesā uzsvēra, ka nav vainīgs, jo oficiāli iesniedza pasākuma pieteikumu, bet Maskavas vadība uz to nav atbildējusi.

Viņš tiesā arī pateicās jauniešiem, kuri piedalījās akcijā - “esmu priecīgs, ka mūsu valstī ir tādi cilvēki”. Tāpat viņš aicināja visus aizturētos apstrīdēt aizturēšanu. Pēc viņa teiktā, viņa organizācija plāno iesniegt sūdzības par nelikumīgu aizturēšanu Eiropas Cilvēktiesību tiesā, lai pieprasītu kompensācijas.  

Lai arī Krievijas federālie televīzijas kanāli svētdienas protesta akcijām īpašu uzmanību neveltīja, televīzijas kanāla “Rossija 1” Vladimira Solovjova sarunu šovā šie notikumi tomēr tika apspriesti. Raidījuma vadītājs norādīja, ka cīnīties pret korupciju ir nepieciešams, taču masu protesta akcijās ir nepieciešams ievērot drošības procedūras. Pretējā gadījumā visu likumu un noteikumu ignorēšana ir uzskatāma par kādas personas politiskajām ambīcijām un personisko ego.

Arī “Radio Sputnik” ēterā politologs Igors Šatrovs paziņojis, ka patiesībā svētdienas notikumus pat nevar īsti uzskatīt par īstām protesta akcijām, bet gan Alekseja Navaļnija mēģinājumu pārbaudīt savas iespējas. Pēc Šatrova vārdiem – mēģinājums esot izgāzies.

Taču savā komentārā radiostacijai “Eho Moskvi” ekonomists Sergejs Aleksašenko norāda, ka protesta akcijas ir pierādījušas, ka Navaļnijs vairs nav “hipsteru un ofisa kāmīšu” līderis, bet gan federāla mēroga politiķis, kurš, iespējams, vienīgais spēj izvest ielās cilvēkus simtiem Krievijas pilsētu. Turklāt spēj izvest ielās arī gados jaunos pilsoņus, kuri veidos nākotnes politisko vidi.

Pēc viņa vārdiem, arī fakts, ka federālie televīzijas kanāli liedz iespēju izteikties opozīcijas līderiem, pierāda, cik tomēr ietekmīgs līdzeklis ir šādi mediji, tāpēc, visticamāk, šāda stratēģija tiks pielietota arī turpmāk.

Komentētājs pievērš uzmanību vēl kādam interesantam faktam – lai arī oficiālie Krievijas prezidenta Vladimira Putina reitingi pārsniedz 80%, svētdienas protesta akcijām nav sekojusi faktiski nekāda prezidenta vai premjera atbalstītāju pretreakcija.

Tikmēr Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs pavēstīja, ka jauniešiem, kuri piedalījušies protestos, esot solīta nauda, ja viņi tiks aizturēti. “Ir noteikti pierādījumi tam,” sacīja Peskovs, gan nepaskaidrojot, kādi tieši pierādījumi. 

Vienlaicīgi šajās dienās Krievijas medijos parādījušās arī “Levada centra” aptaujas par paša Alekseja Navaļnija popularitātes reitingu. Pašlaik par viņu būtu gatavi balsot vien 10% no tiem vēlētājiem, kuri par šo politiķi zina. Salīdzinājumam – 2011.gadā gan par Navaļniju zināja vien aptuveni 6% aptaujāto, bet 2017.gadā – jau 47%.

Bet pats protestu galvenais vaininieks, Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs komentārā savā sociālā tīkla “Instagram” kontā šajā dienā ierakstīja: “Neslikti ar slēpēm pabraukājos” un smaidiņš ar piemiegtu aci un izbāztu mēli.  

Jau ziņots, ka svētdien, 26. martā, Krievijā vairākās pilsētās notika protesti pret korupciju valdībā. Tīmekļa ziņu vietnes un sociālie mediji vēstīja, ka demonstrācijas notika daudzās pilsētās, sākot no Vladivostokas Krievijas galējos austrumos un beidzot ar Jekaterinburgu Urālos. 

Taču Maskavas pilsētas vadība atteicās saskaņot gājienu pilsētas centrā, tādēļ opozīcijas politiķis Aleksejs Navaļnijs mudināja cilvēkus vienkārši doties pastaigā bez plakātiem. Pēcpusdienā omonieši sāka aizturēt daudzus tā dēvētās pastaigas dalībniekus. 

Cilvēkus protestēt pamudinājusi Navaļnija publiskotā informācija par Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva bagātībām, kas iegūtas nelegālā ceļā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti