Abus brāļus Zijavudinu un Magomedu Magomedovus sauca par Kremļa lojālistiem, taču viņi nebija prezidenta Vladimira Putina iekšējā loka cilvēki. Tas izrādījās liktenīgi laikā, kad ar lojalitāti Kremlim var būt daudz par maz.
Oficiāli viņi apsūdzēti par 35 miljonu dolāru piesavināšanos. Bet neoficiālais, toties ticamais iemesls – naudas aizpludināšana no Krievijas. Rietumu sankciju apstākļos Kremlim tas nešķiet pieņemami. Naudas un cilvēku atgriešana sākās, atsaucot – it īpaši no ASV – ievērojamo personu bērnus. Tagad to dara ar naudu.
Tā šo situāciju analizē cilvēktiesību organizācijas “Krievzeme sēdošā” dibinātāja Olga Romanova. Viņa pārstāv Krievijā ieslodzītas personas, kuru vidū arvien vairāk esot arī nežēlastībā kritušo drošības struktūru un citu nozaru darbinieku.
“Viss bizness ir paņemts zem valsts jumta, tāpat kā brāļu Magomedovu bizness. Tā arī bija valsts nauda, ne velti viņus daudzus gadus dēvēja par valsts pasūtījuma karaļiem,” saka nevalstiskās organizācijas pārstāve.
“Tas, kas ar viņiem noticis, ir nopietns Putina ceturtā termiņa temperatūras rādītājs – tā var notikt ar katru, ar jebkuru biznesu, lai cik tuvs tas nebūtu, ja tas pārkāpj nerakstītas vienošanās,” norāda Romanova.
Brāļi miljardieri Magomedovi ilgstoši bijuši klasisks piemērs Krievijas oligarhu bagātībai, plašajai ietekmei un saistībai ar valsts politisko eliti. Viņu varas struktūrām pietuvinātais holdings “Summa Group” strādājis vairākās lielu naudu nesošās nozarēs ar mazu risku un garantētu valsts vai vietvaru pasūtījumu – celtniecībā, naftas un gāzes infrastruktūrā un telekomunikācijās. Turklāt laiks vēl atlicis arī Krievijas tenisa, jaukto cīņu un Maskavas Lielā teātra balstīšanai.
“Brāļi Magomedovi Putinam bija ļoti degošs gadījums. Par viņiem noziņoja Magamedovu konkurenti, saistīti ar Federālo izmeklēšanas biroju, kur Magomedovi pārmaiņu dēļ 2016.gadā zaudēja savu “jumtu”. Uzvarēja viņu pretinieki, kas uzlika uz galda Putinam sarakstu ar Magamedovu ''palaidnībām'', kuru viņiem bija gana daudz kā jebkura Krievijas lielā biznesa īpašniekiem,” klāstīja Romanova.
“Tomēr galvenais Putina un spēka struktūru pārstāvju iebildums pret viņiem ir tas, ka viņi no Krievijas izveda naudu - praktiski visu, ko viņi, neteikšu - nopelnīja, bet drīzāk piesavinājās vai nozaga Krievijā. Situācijā, kad pret Krieviju vērstas sankcijas un trūkst iekšējo resursu, tas tika vērtēts kā principa pārkāpums – mēs ļaujam jums nopelnīt, esiet tik laipni, tērējiet Krievijā kaut daļu, nevar savākt visu,” skaidroja Romanova.
“Pirmkārt, negausība, otrkārt, bija skaidrs, ka brāļi Magomedovi taisījās emigrēt un emigrēt ar kapitālu, turklāt Putins pēc ugunsgrēka “Ziemas ķiršu” tirdzniecības centrā bija briesmīgi nikns,” viņa piebilda.
Romanova ir pārliecināta - nerakstītie Krievijas elites likumi mainās un Vladimira Putina ceturtais termiņš prezidenta amatā sācies ar jaunu tīrīšanu, un tagad pasargāts nav neviens, pat Putinam pietuvinātākie oligarhi, tādi kā Oļegs Deripaska, kurš nesen tika ierauts opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atklātajā skandālā par to, kā notiek sarunas starp viņa līmeņa oligarhiem un varas vertikāles pārstāvjiem. To Navaļnijs atklāja, balstoties uz Deripaskas eskorta meitenes publikācijām sociālajos tīklos. Pati meitene pašlaik atrodas Taizemes cietumā, no kura solījusi amerikāņiem atklāt visu, ko šādu šaubīgu sarunu laikā dzirdējusi par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās, ja vien viņu izpestīšot no cietuma. Šādi un līdzīgi skandāli Vladimira Putinam neesot vajadzīgi.
“Ne velti mēs jau šomēnes redzam ļoti dīvainus arestus un aizturēšanas, kad prokuratūras sēdē ielaužas vīri maskās un savāc prokurorus. Kaut kas tāds trešajā termiņā nebija, lai gan bija tuvu. Represijas pret pietuvinātajiem sākās pēdējos trīs, četrus gadus. Represijas pret uzticīgiem gubernatoriem un ministriem, kas nekādā ziņā nav opozicionāri. [..] Šis gads ir sācies ar brāļiem Magomedoviem... Protams, tāda līmeņa cilvēku Krievijā, paldies Dievam, ir maz, pat pasaulē tādu ir maz, taču domāju, ka mēs vēl dzirdēsim vairākas skaļas lietas. Nezinu vai Oļegs Deripaska, viņš tomēr ir faktiski ģimenes loceklis, lai gan arī viņam pašlaik viss izskatās ļoti švaki, ļoti švaki. Taču kāpēc ne – es vairs neizslēdzu neko,” atzina Romanova.
Magomedovu apcietināšana Deripaskam un citiem varētu būt brīdinājums, ka skrūves tiek piegrieztas vēl ciešāk.