Krievijas kino elite publiski pauž atbalstu nesenajos protestos aizturētajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Maskavā otrdien, 28.martā, pasniegtas Krievijas Kinoakadēmijas gadskārtējās balvas “Nika”. Pasākums, ko šogad netranslēja federālajos TV kanālos, bet par kuru trešdien runā arī ārpus Krievijas. Ievērojami un pasaulē atzīti kino režisori, saņemot balvas, no skatuves pauda atbalstu cilvēkiem, kurus aizturēja svētdien notikušajos protestos un kuri par politieslodzītajiem kļuvuši jau agrāk.

Ar īpašām ovācijām uzņemts kinorežisora Aleksandra Sokurova teiktais.

“Valsts pieļauj kļūdu, izturoties tik formāli pret skolēniem un studentiem. (..) Nedrīkst sākt pilsoņkaru skolēnu un studentu vidū. Viņi ir jāsadzird. Neviens no politiķiem nevēlas viņus sadzirdēt. Neviens ar viņiem nerunā!” pauda Sokurovs. "To vairs nevar izturēt!" piebilda Sokurovs.

Viņš saņēma Eldara Rjazanova prēmiju “Gods un cieņa” un no skatuves aizstāvēja uz 20 gadiem apcietināto ukraiņu režisoru Oļegu Sencovu, kā arī aicināja Krievijas deputātus pieņemt likumu, kas liegtu arestēt un vispār pieskarties sievietēm un meitenēm, kas piedalās masu akcijās.

(Aleksandra Sokurova runa - ieraksts krievu valodā)

Trešdien “Vienotās Krievijas” deputāts Jevgeņijs Fjodorovs apsūdzējis Sokurovu patriotisma trūkumā.

Cits slavens krievu režisors un scenārists Aleksandrs Mitta, kurš otrdien atbalstīja Sokurovu, intervijā Latvijas Televīzijai saka, ka spaidu kārtā ieaudzināt jaunatnei patriotismu nevar. “Tāpēc, ka patriotisms ir kustība no sirds sirdij. Ierēdņi redz, kā cilvēki mīl [Pētera] Čaikovska mūziku, [Ļeva] Tolstoja, [Fjodora] Dostojevska vai [Antona] Čehova” romānus. Viņiem šķiet, ka to visu var ievirzīt kaut kādā birokrātiskā sfērā – bet nekas nesanāk! Nekad neesmu sastapis birokrātijas vai ierēdņu patriotisma augļus,” norādīja Mitta.

Krievijas kultūras metru reakcija zālē ir svarīgāka, nekā Sokurova teiktais, jo ovācijas vēsta par noteiktām pārmaiņām un nobīdēm kultūras un politikas jomā. Tā uzskata politologs Valērijs Solovejs.

“Tipoloģiski reakcija ir līdzīga tai, kas notika 1989. gadā Padomju Savienībā, kad kultūras cilvēki pārgāja opozīcijas pusē. Taču šoreiz viss notiks ātrāk nekā padomju laikos – runa ir par mēnešiem,” paredz Solovejs.

“Kultūras grandi bija lojāli varai, bet tagad saprot, ka laiks mainās. Es jau biju teicis, ka 2017.gadā Krievijā sāksies masu apziņas pārmaiņas. Tās būs grandiozas. Varēsim salīdzināt ar to, kas notika laika posmā no 1989. līdz 1991. gadam,” norādīja Solovejs.

2009. gadā Sokurovs vērsās pie Krievijas prezidenta Vladimira Putina pēc finansiālā atbalsta savai filmai “Fausts”. Pēc sarunas tika atrasti astoņi miljoni eiro un Sokurova vācu valodā uzņemtais Fausts” saņēma prestižo Venēcijas kinofestivāla “Zelta lauvu”. Taču joprojām režisors atsaka Putina lūgumam filmu pārtulkot krievu valodā.

Jau ziņots, ka viens no protestu līderiem Aleksejs Navaļnijs un daudzi citi aktīvisti aizturēti svētdien, 26.martā. Protesti notika pēc Navaļnija aicinājuma iziet pilsētu ielās, lai protestētu pret korupciju visaugstākajos varas gaiteņos. Viņa aicinājumam atsaucās tūkstošiem cilvēku daudzās pilsētās.

Maskavas pilsētas vadība atteicās saskaņot gājienu pilsētas centrā, tādēļ Navaļnijs mudināja cilvēkus vienkārši doties pastaigā bez plakātiem. 

Protestu iemesls ir Navaļnija vadītā “Fonda cīņai pret korupciju” sagatavotais pētījums par iespējamiem Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva slepenajiem aktīviem un plašo korupcijas tīklu, kas aptuveni pirms mēneša izraisīja plašu rezonansi gan pašā Krievijā, gan tālu aiz tās robežām. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti