Krievijas karaspēks uz «Azovstaļ» nometis degbumbas vai fosfora bumbas. Aktuālais 15. maijā

Krievijas karaspēks jau 81. dienu turpina iebrukumu Ukrainā, iznīcinot arī civilo infrastruktūru un nogalinot civiliedzīvotājus. Ukrainas bruņotie spēki nepiekāpjas iebrucējiem, bet starptautiskā sabiedrība turpina sankcijas pret agresoru.


Kaujas un uzbrukumi

 • Ukrainas armija Donbasā sestdien atsitusi deviņus krievu uzbrukumus, ziņo Apvienoto spēku operatīvi taktiskā grupa "Austrumi". Doneckas un Luhanskas virzienos sestdien atsisti deviņi pretinieka uzbrukumi, iznīcinot trīs krievu tankus, divus bruņutransportierus, vienu lielgabalu, četrus mīnmetējus un trīs automobiļus, teikts paziņojumā. Ukraiņu zenītartilērijas vienības notriekušas trīs krievu bezpilota lidaparātus.
 • Krievijas karaspēks pārgrupējas, lai atsāktu uzbrukumus Barvinkovei un Slovjanskai, un turpina uzbrukumus Limanai, Severodoneckai, Avdijivkai un Kurahovei, svētdien paziņojis Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs. Slovjanskas virzienā ienaidnieks apšaudījis Ukrainas armijas vienības un mēģinājis izlauzties cauri aizsardzības līnijai, bet neveiksmīgi. Krievijas karaspēks cenšas gūt labumu no panākumiem Bahmutas virzienā, Doneckas apgabalā. Neskatoties uz zaudējumiem, ienaidnieks turpina uzbrukumus Limanas, Avdijivkas un Kurahoves virzienos. Krievijas karaspēks pārgrupējas Limanas un Bahmutas virzienos.
 • Slobožanskes virzienā Krievijas karavīri pārgrupējas, papildina munīcijas un degvielas krājumus, lai atsāktu uzbrukumus.
 • Harkivas virzienā ienaidnieks aktīvas darbības nav veicis.
 • Dienvidbugas virzienā ienaidnieks aktīvu karadarbību nav veicis un notur savas pozīcijas. Ienaidnieks koncentrējies uz izlūkošanu un apšauda Ukrainas armijas pozīcijas.
 • Volīnijas un Poļesjes virzienos pretinieks aktīvas darbības nav veicis, bet saglabājas raķešu un gaisa uzbrukumu draudi no Baltkrievijas teritorijas.
 • Siverskas virzienā ienaidnieks turpina nodrošināt pastiprinātu aizsardzību Ukrainas un Krievijas robežas posmā Brjanskas un Kurskas apgabalos. Krievijas karaspēks apšaudījis Sumu un Čerņihivas apgabalus.
 • Krievijas karaspēks Mariupolē sestdien apšaudījis metalurģijas rūpnīcas "Azovstaļ" teritoriju ar degbumbām vai fosfora bumbām, svētdien pavēstījis Mariupoles mēra padomnieks Petro Andrjuščenko. "Vakar pirmo reizi iebrucēji pret Mariupoles aizstāvjiem izmantoja degbumbas vai fosfora bumbas (secinājumus atstāsim speciālistiem). Paši iebrucēji apgalvo, ka izmantoti šāviņi 9M22S (..). Degšanas temperatūra ir aptuveni 2000-2500 grādu pēc Celsija. Ugunsgrēku ir gandrīz neiespējami apturēt," paziņoja Andrjuščenko.
 • Kopš kara sākuma Krievijas karaspēka uzbrukumos Ukrainā nogalināti vismaz 227 bērni un 420 guvuši dažādus ievainojumus, svētdien paziņojusi Ukrainas Ģenerālprokuratūra. Ukrainas varasiestādes informē, ka bombardēšanā un apšaudēs nodarīti postījumi 1748 mācību iestādēm, no kurām 144 pilnībā sagrautas. Ukrainas Ģenerālprokuratūra norāda, ka šie dati nav galīgi, jo, turpinoties apšaudēm, nav iespējams pārbaudīt visu valsts teritoriju, īpaši pagaidām okupētās teritorijas.
 • Ukrainas Ļvivas apgabalā svētdienas rītā Krievijas raidītu raķešu triecienā pilnībā iznīcināts militārais objekts netālu no Polijas robežas, paziņojis Ļvivas apgabala militārās administrācijas vadītājs Maksims Kozickis. Militārās infrastruktūras objektam trāpījušas četras raķetes. Objekts ir pilnībā iznīcināts, bet ziņu par bojāgājušajiem nav. Ukrainas ziņu aģentūra "Ukrinform" vēstīja, ka Ukrainas Gaisa spēkiem šorīt izdevies notriekt divas ienaidnieka raķetes virs Ļvivas reģiona.
 • Rietumu izlūkdienesti norāda, ka Krievijas uzbrukumu intensitāte ir zaudējusi tempu un tie ievērojami atpaliek no grafika, turklāt pēdējā mēneša laikā vairs nav novērojami ievērojami teritoriālie sasniegumi. Arī NATO amatpersonas atzīst, ka Krievijas iebrukums ir kļuvis lēnāks un ar Rietumu partneru atbalstu Ukraina šajā karā var uzvarēt. Taču Ukrainas bruņotie spēki brīdina, ka Krievijas spēku vienības pārgrupējas, papildinās un gatavojas jauniem uzbrukumiem valsts austrumu daļā.
 • Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz svētdienas rītam sasnieguši aptuveni 27 400 karavīru, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. Kopš iebrukuma sākuma krievi zaudējuši 1220 tankus, 2958 bruņutransportierus, 555 lielgabalus, 195 daudzstobru reaktīvos mīnmetējus, 89 zenītartilērijas iekārtas, 200 lidmašīnas, 164 helikopterus, 2087 automobiļus un autocisternas, 13 kuģus un ātrlaivas, 416 bezpilota lidaparātus, 42 specializētās tehnikas vienības un 95 spārnotās raķetes. Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.


Iedzīvotāju evakuācija

 • Mariupoles metalurģijas rūpnīcā "Azovstaļ" smagos antisanitāros apstākļos, bez ūdens un pārtikas joprojām atrodas aptuveni 600 ievainoto, sestdien pavēstījis Doneckas apgabala policijas pārstāvis, kas pats atrodas krievu ielenktajā rūpnīcā un pazīstams ar segvārdu "Policija". "Policija" stāsta, ka hospitālis izvietots sporta zāles lieluma telpā, kur atrodas vairāki desmiti divstāvīgo gultu, bet pārējie ievainotie izguldīti uz grīdas.
  Vienā no krievu gaisa uzlidojumiem, kad tika bombardēta rūpnīcas teritorija, iegruvusi telpa, kas tika izmantota kā operāciju zāle, un tagad operācijas notiek tajā pašā telpā, kur atrodas pārējie ievainotie. Medikamentu vairs nav, un daudzi ievainotie mirst, jo tiem nav iespējams sniegt nepieciešamo medicīnisko palīdzību. Faktiski nav vairs arī pārtikas un ūdens.
  Tiek ziņots, ka Ukraina ved sarunas par 60 cilvēku evakuēšanu no "Azovstaļ", kamēr krievu iebrucēji turpina rūpnīcu apšaudīt no visa veida ieročiem un bombardēt no gaisa.

Pasaules reakcija

 • Šogad Eirovīzijas dziesmu konkursā uzvarēja Ukrainas pārstāvji "Kalush Orchestra" ar dziesmu "Stefania". Uzvara Ukrainai tika prognozēta vēl pirms konkursa saistībā ar Krievijas sākto karadarbību pret šo valsti. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apsveica uzvarētājus un sacīja: "Nākamgad Eirovīziju uzņems Ukraina! Trešo reizi tās vēsturē. Un es ticu – ne pēdējo. Darīsim visu, lai kādu dienu Eirovīzijas dalībniekus un viesus varētu uzņemt Mariupolē. Brīvā, mierīgā, pārbūvētā!" Zelenskis pauda pārliecību, ka arī Ukrainas uzvara cīņā ar ienaidnieku nav tālu.
 • Krievijas prezidents Vladimirs Putins brīdinājis Somijas kolēģi, ka pievienošanās NATO un atteikšanās no Somijas neitrālā statusa būtu "kļūda", jo Somijas drošībai draudu neesot, ziņo BBC. Abiem prezidentiem vakar bija Somijas puses rosināta telefonsaruna. Putins nekādus draudus Somijai neizteica, taču Krievijas Ārlietu ministrija ir brīdinājusi par sekām. Krievijas pārtraukto elektrības piegādi Somijai uzskata par sākotnēju reakciju, lai gan oficiālais pamatojums ir nesaņemtā samaksa par patērēto elektroenerģiju.
 • Zviedrijas premjerministre Magdalēna Andešsone šodien varētu paziņot par savas valsts vēlmi pievienoties NATO. Ir sagaidāms, ka Zviedrija oficiāli sekos Somijas piemēram un izteiks gatavību iestāties militārajā aliansē. Paziņojums varētu izskanēt Somijas prezidenta vizītes laikā Zviedrijā.
 • Ungārijas jaunā prezidente Katalina Novāka inaugurācijas ceremonijā vakar nosodīja Krievijas iebrukumu Ukrainā un paziņoja, ka savā pirmajā ārvalstu vizītē dosies uz Poliju, tādējādi nepārprotami norādot, ka vēlas atjaunot labās attiecības ar Varšavu. Tās iedragātas pēc Budapeštas atteikšanās apgādāt Ukrainu ar ieročiem un iebildumiem pret Eiropas Savienības iecerēto Krievijas naftas importa aizliegumu.
 • Somija vēlas kļūt par NATO dalībvalsti un lūgs uzņemt to NATO, svētdien paziņojis Somijas prezidents Sauli Nīniste un premjerministre Sanna Marina. Somijas parlamentam vēl jāapstiprina šis solis, bet sagaidāms, ka vairākums atbalstīs pievienošanos aliansei.
 • Kā pēc Somijas līderu šīsdienas paziņojuma norādījis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, NATO izskatīs iespēju sniegt Somijai un Zviedrijai drošības garantijas pārejas periodā līdz dalības apstiprināšanai. Cita starpā šāda palīdzība varētu izpausties arī kā NATO klātbūtnes palielināšana reģionā.


KONTEKSTS:

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt