Krievijas iebrukums Ukrainā. Aktuālais 3. aprīlī

Krievijas karaspēks jau 39. dienu turpina iebrukumu Ukrainā, iznīcinot arī civilo infrastruktūru un izraisot civiliedzīvotāju nāvi. Ukrainas bruņotie spēki nepiekāpjas iebrucējiem, bet starptautiskā sabiedrība turpina sankcijas pret agresoru.


Kaujas un uzbrukumi

 • Ukrainas armija svētdien Donbasā atsitusi septiņus krievu uzbrukumus, "Facebook" ziņo operatīvi taktiskā grupa "Austrumi".

 • Ukrainas Bruņotie spēki svētdien paziņojuši, ka guvuši uzvaru pie Kijivas apgabala pilsētas Pripjatas, atgūstot kontroli pār Pripjatu un robežas posmu ar Baltkrieviju šajā rajonā.

 • Atsevišķos virzienos turpinās Krievijas karaspēka atkāpšanās, svētdien ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. 20. armijas 3. motorizēto kājnieku divīzijā dažāda līmeņa komandieri atsakās piedalīties karadarbībā. Militārpersonas masveidā iesniedz atlūgumus. Arī 58. armijā divu bataljonu taktisko grupu personāls atteicies piedalīties karadarbībā Ukrainas teritorijā. Plānota šo vienību nosūtīšana atpakaļ uz pastāvīgās dislokācijas vietām. 

 • Krievijas karaspēks, pārkāpjot starptautiskās tiesības, turpina izvietot kaujas tehniku dzīvojamo ēku tiešā tuvumā, okupētajās teritorijās veic filtrācijas pasākumus, pakļauj vardarbībai vietējos iedzīvotājus, kā arī nodarbojas ar marodierismu un laupīšanām.

 • Doneckas un Luhanskas apgabalos Ukrainas armija pēdējās diennakts laikā atvairījusi sešus iebrucēju uzbrukumus un iznīcinājusi četrus krievu tankus, sešus dažāda tipa bruņutransportierus un septiņus automobiļus.

 • Svētdien no rīta Krievijas karaspēks veicis raķešu triecienu pa Odesu. Daļu raķešu notriekusi Ukrainas pretgaisa aizsardzība. Vietām pilsētā izcēlušies ugunsgrēki. Atsaucoties uz oficiālo informāciju, ziņo "Ukrinform". Vēlāk pilsētas pašvaldības pārstāvji precizēja informāciju: šāviņi trāpījuši dzīvojamām ēkām – gan daudzdzīvokļu, gan privātmājām. Ievainoto un bojāgājušo nav.

 • No Krievijas karaspēka atbrīvots viss Kijivas apgabals, sestdien paziņoja Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara. "Irpiņa, Buča, Hostomeļa un viss Kijivas apgabals atbrīvots no okupantiem," sociālajā tīklā "Facebook" ierakstījusi Maļara. Lai attīrītu un atmīnētu teritoriju Kijivas apgabala rajonos, līdz 5. aprīļa rītam noteikta komandantstunda.

 • Ukrainas gaisa spēki un zenītartilēristi pēdējās diennakts laikā sašāvuši astoņus gaisa mērķus – divas lidmašīnas, vienu helikopteru, vienu bezpilota lidaparātu un četras spārnotās raķetes.

 • Krievijas karaspēka veiktajā apšaudē nopostīta Kremenčukas naftas pārstrādes rūpnīca, paziņojis Poltavas apgabala gubernators Dmitro Lunins. Kremenčukas naftas pārstrādes rūpnīca ir lielākā  valstī. Kopš 2012. gada tā bija vienīgā naftas pārstrādes rūpnīca Ukrainā, kas vēl darbojās.

 • Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz svētdienas rītam sasnieguši aptuveni 18 000 karavīru, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. Kopš iebrukuma sākuma iebrucēji zaudējuši 143 lidmašīnas, 134 helikopterus, 644 tankus, 1830 bruņutransportierus, 325 lielgabalus, 105 daudzstobru reaktīvos mīnmetējus, 54 zenītartilērijas iekārtas, četras taktisko raķešu palaišanas iekārtas, 1249 automobiļus, 76 autocisternas, 24 specializētās tehnikas vienības, 89 bezpilota lidaparātus, divus kuģus un piecas ātrlaivas. Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē intensīvā karadarbība.


Civiliedzīvotāji

 • Ukrainas Sumu apgabalā Krievijas karavīri spīdzinājuši un noslepkavojuši maratona skrējēju, Ukrainas rekordistu Serhiju Proneviču, svētdien sociālajā tīklā "Facebook" paziņojusi Nacionālā rekordu reģistra vadītāja Lana Vetrova.

 • Līdz šim no Kijivas apgabala vien ir izvestas 410 civiliedzīvotāju mirstīgās atliekas, paziņojusi Ukrainas ģenerālprokurore Irina Venediktova

 • Krievijas karaspēka īstenotajā apšaudē Harkivā ievainoti 23 cilvēki un ir mirušie, paziņojusi apgabala amatpersona Olehs Sinegubovs.

 • Krievijas gūstā atrodas 11 Ukrainas reģionālie politiķi, paziņoja Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka. Pazuduši ir vietējie politiķi no Kijivas, Harkivas, Mikolajivas un Doneckas. Notiekot sarunas par gūstekņu apmaiņu. Iepriekš piektdien Vereščuka paziņoja, ka pēc gūstekņu apmaiņas Ukrainā atgriezušies 86 karavīri, kuru vidū ir arī 15 sievietes.

 • Briesmīgākā 21. gadsimta zvērība, kara noziegums un apzināts slaktiņš – tā Ukrainas amatpersonas raksturo Bučā, Irpiņā un Hostomeļā redzamo pēc Krievijas spēku atkāpšanās.

 • Kijivas apgabala Irpiņā, kura 28. februārī tika atbrīvota no krievu okupantiem, Krievijas karavīri nogalinājuši iedzīvotājus ar sevišķu nežēlību, paziņojis pilsētas mērs Oleksandrs Markušins. Ļoti daudzus cilvēkus nogalināja mīnas. Daudzi gāja bojā apšaudēs vai tika nošauti. Puškina un Ļermontova ielā Krievijas karavīri apšāva meitenes un sievietes un pārbrauca tām pāri ar tankiem, stāsta Markušins.

 • Ukrainā svētdien paredzēts atvērt humānos koridorus cilvēku evakuācijai no Mariupoles uz Zaporižju, paziņojusi Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka. Plānots evakuēt cilvēkus no Severodoneckas, Popasnas, Lisičanskas, Rubižnes pilsētām un Luhanskas apgabala Nižnes ciema. 

 • Ukrainā aizvadītajā diennaktī no Krievijas karaspēka aplenktajām vai okupētajām apdzīvotajām vietām pa humānajiem koridoriem evakuēti vairāk nekā 4000 cilvēku, paziņoja Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka. Ziņapmaiņas platformā "Telegram" viņa informēja, ka pavisam evakuēti 4217 cilvēku. No viņiem vairāk nekā 1200 cilvēku atstājuši Azovas jūras ostas pilsētas Mariupoli un Berdjansku, bet Luhanskas apgabalā evakuēti vairāk nekā 2600 cilvēku.

 • Krievijas karaspēka aplenktajā Mariupolē sestdien nogalināts lietuviešu kinorežisors Mants Kvedaravičs, ziņo Lietuvas portāls "15min".

 • No Krievijas spēkiem atbrīvotajā Kijivas apgabala Bučas pilsētā masu kapos jau apglabāti gandrīz 300 cilvēku, bet galīgais civilo upuru skaits vēl nav apzināts. Tā AFP sacījis mērs Anatolijs Fedoruks.


Pasaules reakcija 

 • Nākamo trīs nedēļu laikā Ukrainai ir iespēja piežmiegt Krieviju un partneriem ir jāpalīdz Ukrainai iet uz priekšu un apgriezt Krievijai sprandu, uzskata bijušais ASV armijas komandieris Eiropā, atvaļinātais ģenerālis Bens Hodžess, kurš aicina steidzami piegādāt Ukrainai visu, ko tā prasa.

 • Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba pēc Bučas slaktiņa pieprasījis G7 valstīm nekavējoties ieviest jaunas postošas sankcijas pret Krieviju. "Slaktiņi Bučā bija apzināti. Krievi cenšas iznīcināt pēc iespējas vairāk ukraiņu. Mums viņi ir jāaptur un jāpadzen. Es pieprasu nekavējoties jaunas postošas G7 sankcijas," paziņojis Kuleba.

 • Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels, reaģējot uz Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem Kijivas pievārtē, svētdien solījis vērst jaunas sankcijas pret Maskavu. Pēc krievu patriekšanas no Bučas pilsētā atklājušies baisi iebrucēju pastrādāto slepkavību skati.

 • Krievijas prezidents Vladimirs Putins ar savu armiju cenšas gūt vismaz kaut kādu uzvaru Ukrainā līdz 9. maijam, atsaucoties uz vairākām ASV amatpersonām, vēsta telekanāls CNN. Krievija ir pārskatījusi savu kara stratēģiju, koncentrējoties uz Donbasu un citiem reģioniem Ukrainas austrumos, ar mērķi gūt panākumus līdz maija sākumam, liecina ASV izlūkdienestu jaunākie situācijas novērtējumi.

 • "Esmu šokēta par zvērībām Bučā un citās Ukrainas pilsētās. Vēstis par uzbrukumiem nevainīgiem mierīgajiem iedzīvotājiem ir pretīgas. Lielbritānija sadarbojas ar citām valstīm pierādījumu vākšanā kara noziegumu izmeklēšanai. Vainīgie tiks saukti pie atbildības," svētdien vietnē "Twitter" paziņoja Apvienotās Karalistes ārlietu ministre Liza Trasa.

 • Polijas premjerministra vietnieks Jaroslavs Kačinskis svētdien publicētā intervijā pārmetis Francijai un Vācijai pārāk tuvas attiecības ar Krieviju un nosodījis Vācijas izturēšanos pret Krieviju pirms kara Ukrainā. "Vācijai, tāpat kā Francijai, ir izteikta neobjektivitāte par labu Maskavai," intervijā vācu laikrakstam "Die Welt" norādījis Kačinskis. "Polija nav apmierināta ar Vācijas lomu Eiropā."


Kas notika 2. aprīlī

 • Krievijas spēki ieņemtajā Ukrainas pilsētā Enerhodarā ar granātām un šāvieniem izdzenājuši vietējo iedzīvotāju mītiņu, ir cietušie un aizturētie.
 • Čornobiļas atomelektrostacijā (AES) atkal pacelts Ukrainas karogs, ziņo Slavutičas pilsētas dome.
 • No Krievijas spēkiem atbrīvotajos Kijivas apgabala rajonos līdz otrdienas, 5. aprīļa, rītam noteikta komandantstunda, lai attīrītu un atmīnētu teritoriju.
 • Ukraiņu kara bēgļu plūsma pāri Polijas robežai sarūk, un vienlaikus pieaug kustība pretējā virzienā – aizvien vairāk ukraiņu atgriežas savā zemē, paziņoja Polijas robežsardze.
 • Eiropas Savienība "oficiāli un ātri" atzīs Ukrainu par Eiropas Savienības kandidātvalsti un piedalīsies tās atjaunošanā pēc kara,  apsolīja Eiropas Parlamenta prezidente Roberta Metsola savas Kijivas vizītes laikā.
 • ASV nosaka eksporta ierobežojumus vēl 120 Krievijas un Baltkrievijas struktūrām, kas saistītas ar aizsardzības, aerokosmisko un kuģošanas sektoriem, teikts ASV Tirdzniecības ministrijas publicētajā paziņojumā Federālajā reģistrā.
 • Turcija piedāvājusi piešķirt kuģus iedzīvotāju evakuācijai no Krievijas spēku ielenktās Ukrainas pilsētas Mariupoles, pavēstījis Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

KONTEKSTS:

2022. gada 24. februārī Krievijas iebruka Ukrainā. Abu valstu sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja – pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā.

Pēc 29. martā Stambulā notikušajām sarunām Krievija apgalvojusi, ka samazinās karadarbību Kijivas apkaimē, un pieļāva Krievijas un Ukrainas prezidentu tikšanās iespējamību, tomēr Rietumos šos solījumus vērtē piesardzīgi.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Arvien vairāk ārvalstu uzņēmumu boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Teksta tiešraižu arhīvs par Krievijas uzbrukumu Ukrainai pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt