Dienas ziņas

Pašvaldības cenšas pārvilināt pedagogus

Dienas ziņas

Notikumu pagalms «Pulsēta»

Kiberuzbrukumi Covid-19 vakcīnas izstrādātajiem

Krievijas hakerus vaino uzbrukumos Covid-19 vakcīnas izstrādātājiem

Lielbritānija, ASV un Kanāda apsūdz Krieviju par kiberuzbrukumiem un mēģinājumiem nozagt informāciju par koronavīrusa vakcīnu no tās izstrādātājiem. Rietumvalstis savus farmācijas uzņēmumus aicina būt uzmanīgiem. Krievija apsūdzības  noraida.

Lielbritānija, ASV un Kanāda apsūdzējušas Krieviju par mēģinājumiem nozagt informāciju no pētniekiem, kas strādā pie vakcīnas izveides pret Covid-19. Rietumvalstis brīdina zinātniekus un farmācijas uzņēmumus būt modriem.

Trīs valstis apgalvoja, ka akadēmiskajām un farmācijas institūcijām kiberuzbrukumus veic hakeru grupējums APT29 jeb “Cozy Bear”, kuru uzskata par pakļautu Krievijas izlūkdienestiem. Šis pats hakeru grupējums ticis apsūdzēts par iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās pirms četriem gadiem.

“Tas ir diezgan drausmīgi, ka Krievijas valdība iesaistās šādās darbībās laikā, kad pasaule sanāk kopā un mēs visi cenšamies atrast vakcīnu gan saviem iedzīvotājiem, gan visai pasaulei.

Šāda rīcība ir jāatmasko, un pasaulei par to jāzina,” paziņoja Lielbritānijas ārlietu ministrs Dominiks Rābs.

Rietumvalstu izlūkdienesti tos uzskata par mēģinājumiem iegūt datus un intelektuālo īpašumu, nevis traucēt vakcīnas izstrādāšanai. Lielbritānijas, ASV un Kanādas izplatītajā paziņojumā nav precizēts, tieši pret kurām un cik iestādēm bijuši vērsti kiberuzbrukumi un vai hakeriem izdevies iegūt jebkādu informāciju.

Amerikāņu drošības eksperti uzskata, ka Krievijā zinātnieki ir zem spiediena izstrādāt vakcīnu, bet Kremļa gadu gaitā īstenoto politisko prioritāšu dēļ trūkst kapacitātes.

Uz to norādījis Ņūheivenas Universitātes nacionālās drošības profesors Metjū Šmits: “Šis ir vēl viens piemērs, ka Krievijas valdība ir vāja un Vladimira Putina vadība nav izveidojusi spēcīgu sabiedrību, kas varētu nodarboties ar plaša mēroga un augsta līmeņa zinātni.

Krievijas zinātne atpaliek ne tikai no ASV, bet arī Lielbritānijas, Eiropas un Ķīnas.”

Vienlaikus britu valdība arī apsūdzējusi Krieviju par iejaukšanos pagājušā gada Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās, interneta platformās izplatot nelikumīgi iegūtus un nopludinātus dokumentus par Lielbritānijas un ASV brīvās tirdzniecības sarunām.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs kategoriski noraidījis gan apsūdzības par  iejaukšanos vēlēšanās, gan par centieniem nozagt informāciju par koronavīrusa vakcīnu, paziņojot, ka Krievijai ar to “nav nekā kopīga”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti