Pasaules panorāma

Zilais vilnis pret sarkano mūri

Pasaules panorāma

Daiļais dzimums - stiprais dzimums

Īpašumu iegāde kā apdraudējums

Krievijas biznesmenis nopircis salu Somijā un padarījis to teju par militāro bāzi

Kur ir robeža starp valsts maciņa interesēm un valsts drošību? Šis jautājums uztrauc virkni valstu, kas ieviesušas un vai apsvērušas iespējas ārvalstniekiem tirgot īpašumus un pat pilsonību. Īpaši dramatisks un Džeimsa Bonda filmas cienīgs scenārijs attīstījies Somijā. Tur somu specdienesti veikuši reidu kādā no daudzajām valsts salām, kuru faktiski nopircis Krievijas biznesmenis un padarījis to par teju vai līdzīgu noslēgtai militārai bāzei

Nelielajā Sakiluto salā Turku arhipelāgā atrodas deviņi moli, helikoptera nosēšanās laukums, kamuflāžas tīklā ietīts peldbaseins, vairākas baraku tipa ēkas un satelīta šķīvji. Šis īpašums pieder Krievijas uzņēmējam Pāvelam Meļņikovam, kurš Somijā tiek turēts aizdomās par naudas atmazgāšanu. Meļņikovs, kurš dažādos uzņēmumu pārskatos Somijā sevi saucis arī par Latvijas un Maltas pilsoni, sākotnēji uzsvēris, ka veiks Sakiluto salas modernizāciju. 

Tomēr septembrī Somijas drošības dienesti veica reidu saistībā ar bažām, ka uz salas esošais īpašums varētu tikt izmantots militāriem mērķiem. Reidos izdevās aizturēt divus Igaunijas un Krievijas pilsoņus un konfiscēt ievērojamu daudzumu naudas, kā arī datoru cietos diskus un zibatmiņas ar 100 terabatiem datu. 

Īpašumu iegāde var kļūt par hibrīdkara elementu - par šo tēmu Somijas drošības dienestos tiek runāts jau vairākus gadus. Meļņikovs nav vienīgais Krievijas pilsonis, kurš iegādājies lielus īpašumus Somijā – gan salu arhipelāgos, gan valsts vidienē. Netiek izslēgts, ka tos var izmantot krīzes situācijas izprovocēšanā. Darba grupa, kas veica šī "īpašumu fenomena" izpēti, secinājusi, ka īpašumu iegādē Krievijas pilsoņi ievēro sava veida "noteikumus", kas liek domāt arī par militāriem apsvērumiem. 

"Ir bijuši gadījumi, kad šie īpašumi un zemesgabali tiek nopirkti netālu no komunikāciju tīklu sadales punktiem, netālu no lidostām, radaru instalācijām un stratēģiski svarīgām ostām.

Somijā vajadzētu izsvērt katru šādu īpašuma pirkšanas gadījumu atsevišķi. Jāizvērtē, kādus apdraudējumus rada īpašuma iegāde netālu no mums svarīgiem stratēģiskajiem objektiem," skaidro Krievijas hibrīdapdraudējumu drošības eksperts Pasi Eronens.

Somijas salu iegāde netālu no Turku ļauj Krievijai faktiski kontrolēt svarīgu jūras ceļu, kas savieno Somiju ar tai piederošo Ālandu arhipelāgu. Lielākoties, pērkot īpašumu Somijā, Krievijas pilsoņi norāda, ka tas nepieciešams biznesa vajadzībām, tomēr ne vienmēr tas tiek pielietots sākotnēji norādītajam mērķim. Eksperti Somijā norāda, ka tās ekonomika ir atvērta dažādām investīcijām, tostarp arī no Krievijas, turklāt, izsekot katra pārdotā īpašuma pielietojumam neesot reāli. 

"Šiem īpašumiem var būt dažāds pielietojums – tie var tikt izmantoti nevainīgiem mērķiem, bet tajā pašā laikā tos var izmantot krimināliem nolūkiem, piemēram, naudas atmazgāšanai. Nevar izslēgt iespēju, ka īpašumus var izmantot militāriem mērķiem," saka somu eksperts.

Analītiķi uzskata, ka Krievija šādi sūta savdabīgus brīdinājuma signālus Somijai par tās tuvināšanos ar NATO. Taču efekts var būt pretējais:

"Īpašumu iegāde var kļūt par iemeslu, kādēļ Somija un Zviedrija var lemt par labu kļūšanai par NATO dalībvalsti. Jau šobrīd mēs esam cieši sabiedrotie ar aliansi, tomēr, iestājoties tajā, vairs nebūtu neskaidrības Baltijas jūras reģionā. Tad būtu skaidrs - ir NATO, ir Krievija, nevis kādas pelēkās zonas," norāda Eronens.

Somijas drošības eksperti jau kopš Krievijas agresijas Ukrainā sākuma ir pastāvīgi uzsvēruši uz nepieciešamību stiprināt aizsardzību Somijas arhipelāgos. Tiek paustas bažas, ka potenciālais apdraudējums ir mērāms visā Baltijas jūras reģiona mērogā. Salas stratēģiski ir ļoti svarīgas gaisa telpas kontrolē.

Saistītie raksti
9 komentāri
Anonīms lietotājs 25008
Es domāju, ka tas der tikai slepenu operāciju veikšanai, miera laikā, kara gadījumā pēc komandas "hakkaa päälle!" krievijas pilsoņi droši Somijā nejutīsies un Eiropas cilvēktiesības nebaudīs... Somiem šajā ziņā viss nopakots, laba policija, spēcīga armija... in krieviem jau no paša sākuma tur ietu tā kā Ukrainā tagad, jo ukraiņi negaidīja dunci mugurā, bet somi gaida un ir gatavi...
Anonīms lietotājs 2145
Ja atceramies Ziemas karu, tad, protams, somi noteikti ir "iepakojušies", kā tu saki, un gatavojušies, taču ir citi laiki. Šis gadījums ir interesants ar to, cik dziļi krievu izlūkošanas attiecīgā nodaļa ir iekļuvusi tuvējās valstīs.
Aleks Liene
Un tā ir visa tā "militarizācija"?Maskēšanās tīklā ietērpts baseins???:):):):):):):):)
Anonīms lietotājs 2145
Uz personiskiem apvainojumiem neatbildēšu... :) Piekrītu lietotājam 25008, ka, protams, somiem ir savi protokoli šādiem gadījumiem, bet tev, Aleks Liene, iesaku pieskatīt savu helikopteru lauku.
Aleks Liene
Anonīms lietotājs 22614 - nevajag būt gudram,galvenais nebūt muļķim
Anonīms lietotājs 22614
Aleks tev par akušieri jāmācās, tev ir dotības)) un gudrs arī pēc vella
Aleks Liene
Anonīms lietotājs 2145 - Manam lauku īpašumam ar puskilometra attālumā ir stratēģiski svarīgs objekts....un pļaviņā vietas pietiks pārdesmit helikopteriem.......... Un ko,bez salas vini nevarētu tur pāris stundās izvērsties? Tev ārstēties vajag doties,svarīgais ūdens ceļiniek,bļāviens ar kuru pirkstu taisa tādus kā tu?....laikam ar špičku
Anonīms lietotājs 2145
Paskaties kartē! Cik tuvu ir stratēģiski svarīgs ūdensceļš un Turku... Izvērst ieročus šajā salā, ņemot vērā Krievijas tuvumu un karaflotes izvietojumu, krieviem prasītu nepilnas divas stundas.
Anonīms lietotājs 2145
Šādus īpašumus, no vienas puses, Krievijas Galvenā izlūkošanas pārvalde var mierīgi izmantot diversantu izmitināšanai, lai rīkotu diversijas (ne tikai interneta telpā). No otras puses, tagad vairs izmantot nevarēs, jo tā ir atklājusies. Bet, cik daudz šādu vietu ir visās Baltijas valstīs? Atklāto un aizdomās turēto...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti