Pasaules panorāma

5 gadi pēc Maidana.

Pasaules panorāma

No komiķa par politiķi

Krievijas suverēnais internets – mīts vai realitāte?

Krievijas autonomā interneta iecere izpelnās plašu kritiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krievijas Valsts domē pirmajā lasījumā apstiprinātais likumprojekts par autonoma interneta darbību izpelnījās ne mazums kritikas gan par tēriņiem idejai, gan likumprojekta necaurskatāmību.

Projekts par Krievijas interneta autonomo darbību parlamentā tika iesniegts pērn decembrī. Autori skaidro, ka uz to pamudināja potenciālie draudi no ASV puses pēc tam, kad pērn rudenī tās apstiprināja savu Nacionālo kiberdrošības stratēģiju.

Projekta mērķis ir nodrošināt Krievijas interneta vidi (“Runet”) gadījumā, ja ārvalstu agresijas dēļ tas tiktu atslēgts no globālā tīmekļa vai notiktu kādi sakaru traucējumi. Tehniski tas paredz pārvirzīt visu Krievijas interneta datu plūsmu uz īpašiem apmaiņas punktiem; izveidot nacionālo domēna vārdu sistēmu; ļaut bloķēt aizliegto saturu un nodrošināt, ka datu plūsma starp Krievijas lietotājiem paliek valsts iekšienē.

Likuma pretinieki šādus drošības plānus sēdē atklāti izsmēja. “Bērnībā mēs spēlējāmies ar šādiem telefoniem. Tā bija visdrošākā sakaru sistēmā. Es gribēju to uzdāvināt projekta autoriem,” sacīja Krievijas Valsts domes deputāts Aleksandrs Šerins (LDPR).

Tikai sākotnējie tēriņi autonomajam internetam var sasniegt 25 miljardus rubļu jeb 330 miljonus eiro.

Tie būs vajadzīgi izpētes un izmēģinājuma darbiem, interneta datu plūsmas apmaiņas punktu reģistra izveidei, kā arī Krievijas mediju uzrauga “Roskomnadzor” struktūru paplašināšanai un apmācībām. Savukārt sakaru operatoru problēmu novēršanai vēlāk vajadzēs vēl 1,8 miljardus eiro gadā.

Kāds likumdevējs ieteica neatkarīgo internetu nosaukt populārā PSRS multfilmas tēla Čeburaškas vārdā, un tas izraisīja karikatūru sprādzienu sociālajos tīklos.

Tikmēr eksperti uzsver, ka likumprojekts nav caurskatāms. Tā paskaidrojuma rakstā nav minēti ne potenciālie draudi, ne esošo likumu trūkumi. Tas būtiski paplašina “Roskomnadzor” pilnvaras un nonāk pretrunā ar esošo likumdošanu, jo interneta funkcionēšanas stabilitāte un draudu novēršana jau ir Federālā Drošības dienesta pārziņā.

Arī parlamenta sēdē tika aizrādīts par projekta patiesajiem mērķiem. “Jebkura diktatūra nevar ciest, kad tai norāda uz kļūdām. Tā izvēlas aizvērt acis visiem tiem, kas saka, ka viņiem nav taisnība. Bet mūsu pilsoņiem ir jāzina taisnība – šim projektam nav nekāda sakara ar Krievijas atslēgšanu no globālā tīmekļa,” sacīja Krievijas Valsts domes deputāts Sergejs Ivanovs (LDPR).

Taču ierēdņi ir nelokāmi – internets šobrīd valstij nozīmē pārāk daudz, lai varētu atļauties tam nepievērst uzmanību.

No tā ir atkarīga ekonomika, sociālā un politiskā joma, arī valsts suverenitāte.

Izmēģināt neatkarīgo “Runetu” varas iestādes vēlas jau līdz 1. aprīlim. Plānotā eksperimentā Krievija tiks atslēgta no globālā tīmekļa, lai gūtu ieskatu, kā tas viss notiek, un pēc tam veiktu vajadzīgos grozījumus parlamentā iesniegtajā likumprojektā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti