Krievijas Augstākā tiesa liek pārskatīt spriedumus «Pussy Riot» lietā

Piespriežot cietumsodu Krievijas meiteņu pankgrupas „Pussy Riot" dalībniecēm, notikuši vairāki pārkāpumi, un spriedums ir jāpārskata. Par to paziņojusi Krievijas Augstākā tiesa, izskatot divu pankgrupas dalībnieču apelāciju. Augstākā tiesa atzina, ka nekad nav ticis pierādīts, ka sarīkojot akciju Maskavas Kristus Pestītāja katedrālē apsūdzētās rīkojušās reliģiska naida motivētas, prāvā nebija ņemti vērā vainu mīkstinoši apstākļi un netika izskatīta soda izpildes atlikšana, ņemot vērā, ka abām ir mazi bērni. Abām sievietēm līdz piespriestā cietumsoda beigām gan atlicis tikai nedaudz laika.

Trīs mēnešus pirms cietumsoda beigām Krievijas Augstākā tiesa paziņojusi, ka Nadeždas Tolokoņņikovas un Marijas Aļohinas prāvā tikuši pieļauti pārkāpumi un spriedums ir jāpārskata. Viņām tika piespriests divu gadu cietumsods par piedalīšanos akcijā Maskavas Kristus Pestītāja katedrālē pagājušā gada februārī. Piecas meiteņu pankgrupas „Pussy Riot" dalībnieces uzkāpa pie altāra un izpildīja tā dēvēto „panku lūgšanu", protestējot pret Vladimiru Putinu un Krievijas Pareizticīgo Baznīcas atbalstu viņam. Incidents notika dažas nedēļas pirms prezidenta vēlēšanām, kurās Putins uzvarēja un trešo reizi kļuva par valsts galvu.

Dažas nedēļas pēc akcijas trīs grupas dalībnieces tika arestētas, un pusgadu vēlāk tiesa Maskavā viņām piesprieda divu gadu cietumsodu par huligānismu, rupju sabiedriskās kārtības pārkāpšanu un naida izrādīšanu pēc reliģiskām pazīmēm. Pāris mēnešus vēlāk vienu no viņām atbrīvoja, aizstājot reālu brīvības atņemšanu ar nosacītu sodu. Bet Tolokoņņikovu un Aļohinu nosūtīja katru uz savu koloniju.

Taču tagad,

izskatot abu sieviešu apelāciju, Krievijas Augstākā tiesa atzinusi pārkāpumus Maskavas tiesas prāvā, konstatējot, ka tie var būt par iemeslu soda atcelšanai vai mainīšanai.

Spriedumā teikts, ka Maskavas tiesa nav uzrādījusi „nekādus pierādījumus, ka Tolokoņņikova un Aļohina rīkojušās aiz naida pret kādu sociālo grupu." Otrkārt, saskaņā ar Kriminālkodeksu, vajadzēja izskatīt jautājumu par soda izpildes atlikšanu, līdz apsūdzēto bērni sasniedz 14 gadu vecumu, bet tas netika izdarīts. Tolokoņņikovai ir piecus gadus veca meita, bet Aļohinai - sešgadīgs dēls.

Augstākā tiesa arī uzskata, ka Maskavas tiesa nav pilnīgi ņēmusi vērā apsūdzēto personību un citus apstākļus, kas varētu ietekmēt sodu. Piemēram, cietušo viedokli, kas neuzstāja uz barga soda piespriešanu, abu sieviešu ģimenes stāvokli, dzīves apstākļus, viņu darbību nevardarbīgo raksturu, kā arī vecumu. Tolokoņņikovai ir 24 gadi, bet Aļohinai - 25.

Krievijas Augstākās tiesas spriedums nozīmē, ka Maskavas tiesai būs atkārtoti jāizvērtē abām sievietēm piespriestais sods. Kā jau minēts, tajā pašā laikā abu atbrīvošana ir gaidāma nākamā gada martā, kad būs iztecējis divu gadu cietumsods.

„Pussy Riot" lieta pagājušajā gadā izraisīja plašu starptautisku nosodījumu kā netaisnīga, un izskanēja aicinājumi jaunietes atbrīvot. Tolokoņņikova vēl pirms pāris mēnešiem pieteica badastreiku, protestējot pret apstākļiem cietumā Mordvijā, apgalvojot, ka ieslodzītās tiek paverdzinātas. Viņa pieprasīja pārcelšanu uz citu koloniju un tagad atrodas Krasnojarskas reģionā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti