Krievijas Augstākā tiesa izskatīs apelāciju pret Hodorkovska otro sodu

Krievijas Augstākā tiesa svētdien paziņoja, ka tā izskatīs apelāciju pret otro cietumsodu, kas piespriests bijušajam naftas kompānijas JUKOS vadītājam un Kremļa kritizētājam Mihailam Hodorkovskim.

Hodorkovskis atrodas ieslodzījumā kopš savas aizturēšanas 2003.gadā. Apelācijas izskatīšana nozīmē, ka Hodorkovskis var tikt atbrīvots vairākus gadus pirms 2016.gada, kad beigtos termiņš viņa otrajam cietumsodam, kas piespriests par naudas atmazgāšanu un līdzekļu piesavināšanos.

Augstākā tiesa lēmumu izskatīt Hodorkovska apelāciju ievietoja savā interneta vietnē, nepaskaidrojot, kura daļa no notiesājošā sprieduma tiks izskatīta un kad šī izskatīšana notiks.

"Tas nozīmē, ka apelācija tiks izskatīta tiesas kolēģijas īpašā sēdē. Ja tā ievēros likumu, tad tiesas kolēģijai nav citas izvēles kā atbrīvot Hodorkovski un [JUKOS akcionāru Platonu] Ļebedevu," paziņoja Hodorkovska advokāts Vadims Kļuvgants.

Hodorkovskim un Ļebedevam 2005.gadā piesprieda cietumsodu par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, bet 2010.gada decembrī tika piespriests cietumsods par nelikumīgu darbību attiecībā pret naftas īpašniekiem.

Maskavas Hamovņiku rajona tiesa abiem apsūdzētajiem 2010.gada nogalē piesprieda 14 gadu ieslodzījumu, kas tika skaitīts no viņu aizturēšanas brīža. Izskatot apelāciju, ieslodzījuma termiņš tika samazināts līdz 13 gadiem, un līdz ar to tika paredzēts, ka viņiem būs jāatrodas cietumā līdz 2016.gadam.

Hodorkovskis un Ļebedevs tika aizturēti 2003.gadā, līdz ar to tas tiek uzskatīts gan par pirmā, gan otrā ieslodzījuma termiņa sākumu.

Tiesa atzinusi abus apsūdzētos par vainīgiem JUKOS meitassabiedrību akciju un kompānijas iegūtās naftas piesavināšanā, kā arī šādi gūto ienākumu legalizēšanā. Ļebedevs ir vadījis finanšu grupu MENATEP, kas bija daļa no JUKOS konglomerāta.

Par šo tiesas procesu bažas pauduši vairāku Rietumvalstu līderi. Viņi apšauba procesa caurredzamību un to, vai Krievijas tiesa nemēģina apsūdzētos divreiz notiesāt par vienu un to pašu pārkāpumu, kas ir pretrunā ar starptautiskajiem cilvēktiesību aktiem. Turklāt Rietumu līderi izteikušies, ka šis process grauj Krievijas starptautisko reputāciju un apdraud tās modernizācijas centienus.

Hodorkovskis uzsver, ka ir politiskas vajāšanas upuris un notiesāts tāpēc, ka kritizējis Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Hodorkovska iespējama atbrīvošana var uzlabot vājo Krievijas opozīcijas kustības stāvokli, kā arī Krievijas attiecības ar ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt