Sadaļas Sadaļas

Krievijā vairāki cilvēki miruši pēc vakcinēšanās ar «Sputņik V», nav skaidrības par nāves cēloni

Krievijā neilgi pēc Covid-19 vakcīnas “Sputņik V” saņemšanas miruši vismaz četri cilvēki, liecina dokumenti, kas nonākuši portāla “EU Observer” rīcībā. Krievijas vakcinācijas uzraudzības iestādes “RosPotrebNadzor” iekšējais ziņojums liecina, ka vēl sešiem cilvēkiem pēc vakcinācijas bijušas nopietnas blaknes.

Trīs mirušās bija 51, 69 un 74 gadus vecas sievietes, bet vēl viena mirušā vecums un dzimums nav atklāts.

Saistība nav pierādīta

“EU Observer” rīcībā nonākušo dokumentu īstumu apstiprinājis Gamaleja epidemioloģijas un mikrobioloģijas institūta vadošais virusologs Deniss Logunovs (tieši šajā institūtā tika izstrādāta “Sputņik V” vakcīna). Viņš izpētījis informāciju par 51 gadu vecās sievietes nāvi. Sieviete pēkšņi mirusi pēc otrās “Sputņik V” devas saņemšanas.

“Gadījums tika izpētīts, bet netika atklāta nekāda saistība ar vakcināciju,” sarunā ar “EU Observer” pavēstīja Logunovs. Arī pārējie nāves gadījumi varētu nebūt tieši saistīti ar Covid-19 vakcīnas saņemšanu.

Veļikije Luki sākumskolas skolotāja, kas pēc vakcinācijas sasirgusi ar Gijēna-Barē sindromu

Viens no saslimšanas gadījumiem ir aprakstīts Pleskavas laikrakstā “PLN Pskov”. Tajā vēstīts par sākumskolas skolotāju Natāliju Trifonovu no Veļikeji Luki pilsētas, kas pēc vakcīnas saņemšanas sasirgusi ar Gijēna–Barē sindromu.

Gijēna-Barē sindroms

Gijēna-Barē sindroms ir reta slimība, kurai pārsvarā raksturīgs progresējošs kāju vājums, grūtības staigāt. Slimība ir autoimūna – tas nozīmē, ka cilvēka imūnsistēma uztver savu nervu šķiedru apvalku kā svešu un cīnās ar to, mēģinot iznīcināt. Sindroms ietekmē nervus, kas kontrolē muskuļu kustības, kā arī sāpju, temperatūras un jušanas nervus – tā rezultātā iespējams muskuļu vājums un jušanas zudums kājās un/vai rokās. GBS skar visu vecumu cilvēkus, taču biežāk pieaugušos – sevišķi vīriešus. Ar GBS slimo vidēji 0,4–4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotājiem gadā.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs

“Tagad pēc vakcinācijas viņas organismā nonākusi briesmīga slimība: Gijēna–Barē sindroms. Sazvērestības teoriju piekritējus lūdzu nomierināties. Šis briesmīgais sindroms varēja rasties pēc jebkuras nekaitīgas vakcīnas, infekcijas rezultātā vai pēc operācijas. Ļoti rets gadījums, kas skar vienu cilvēku no simtiem tūkstošu.

Pilnīga nekustība un elpošana tikai caur plaušu ventilācijas aparātu, bet pie pilnas apziņas un pilnīgas nespējas kaut ko mainīt. Tas ir šausmīgi un briesmīgi netaisnīgi pret tik saulainu cilvēku,” vēsta raksta autors, norādot, ka Trifonova ir bērnu iemīļota skolotāja, kuras izstrādātā mācību metodika atzīta par vienu no labākajām Krievijā.

EZA pārbaudīs informāciju

“RosPotrebNadzor” un Krievijas Tiešo investīciju fonds, kas atbildīgs par “Sputņik V” vakcīnas izplatīšanu, pagaidām nav komentējuši ziņas par vakcinēto cilvēku nāvi.

Savukārt Eiropas Zāļu aģentūra, kas pašlaik pārbauda “Sputņik V” vakcīnu apstiprināšanai Eiropas Savienībā, arī ir iepazinusies ar šiem ziņojumiem, kas saņemti no kāda anonīma trauksmes cēlāja, un uz šiem iepriekš nezināmajiem gadījumiem raugās ļoti nopietni.

Pagaidām saņemtas ziņas par 10 gadījumiem, kad cilvēkiem radušās nopietnas blaknes, bet jāņem vērā, ka ar “Sputņik V” vakcīnu jau sapotēti miljoniem cilvēku. Maskavas epidemiologs Vasilijs Vlasovs gan atzīst, ka Krievijā medikamentu blaknēm bieži vien netiek pievērsta pietiekama uzmanība.

“Visas nevēlamās blakusparādības, kas laika ziņā sakrīt ar medikamenta saņemšanu, jāuzskata par iespējamām blaknēm. Tas ir pamatlikums. Pat gadījumā, ja cilvēks gājis bojā dzelzceļa katastrofā,” sarunā ar “EU Observer” secina Vlasovs.

Tikmēr pēc kvalitātes pārbaudes Slovākijai piegādātās “Sputņik V” devas ir nosūtītas atpakaļ. Šāds lēmums sekoja pēc tam, kad Slovākijas Zāļu aģentūra izpētīja, ka piegādāto 200 000 vakcīnu devas atšķiras no oriģināla, ko iepriekš novērtējusi Eiropas Zāļu aģentūra un prestižais medicīnas žurnāls “The Lancet”.

Maskava noraida apsūdzības un pārmet Slovākijai dezinformācijas izplatīšanu. Krievijas atbildīgās iestādes norāda, ka vakcīna būtu jāpārbauda laboratorijā, kas ir daļa no Eiropas Savienības oficiālās zāļu kontroles laboratorijas tīkla, nevis tikai Slovākijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt