Krievija uzbrukumā Ukrainai apšauda Harkovu un citas pilsētas. 1. marts (Teksta tiešraides arhīvs)

Krievijas karaspēka vienības jau sesto dienu turpina uzbrukumu Ukrainai, kur Krievijas prezidents Vladimirs Putins izvirzījis par savu mērķi panākt demokrātiski ievēlētās valdības maiņu. Ukrainas bruņotie spēki un iedzīvotāji sīvi pretojas iebrucējiem, kas mēģina pārņemt savā kontrolē Kijevu un citas pilsētas. Krievijas uzbrukums Ukrainai izraisījis vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. 

> Tiešraides sākums šeit.


02.03.2022 00.02

Lielbritānija pirmdien paziņoja, ka nosaka sankcijas pret Baltkrieviju par tās piedalīšanos Krievijas iebrukumā Ukrainā, ziņoja telekanāls "Sky News".

Sankcijām būs pakļauts Baltkrievijas Bruņoto spēku ģenerālštāba vadītājs Viktors Guļevičs un vēl trīs aizsardzības ministra vietnieki – Andrejs Žuks, Bruņoto spēku aizmugures priekšnieks Andrejs Burdiko un bruņojuma priekšnieks Sergejs Simoņenko, kā arī divi Baltkrievijas militārie uzņēmumi. Sankciju sarakstā iekļautie cilvēki nevarēs braukt uz Lielbritāniju un viņu aktīvi šajā valstī tiks iesaldēti.


01.03.2022 23.26

Krievijā līdzās valūtas kontroles pasākumiem attiecībā uz juridiskām personām tagad noteikti ierobežojumi arī fiziskām personām, aizliedzot izvest no valsts vairāk par 10 000 ASV dolāru skaidrā naudā, vēstī aģentūra LETA.

"Aizliegt no 2022.gada 2.marta izvest no Krievijas Federācijas skaidrā naudā ārvalstu valūtu un (vai) naudas instrumentus ārvalstu valūtā summā, kas pārsniedz 10 000 ASV dolāru (8959 eiro) ekvivalentu un kas aprēķināta pēc Krievijas Centrālās bankas oficiālā kursa, kas noteikts izvešanas datumam," teikts Krievijas prezidenta Vladimira Putina rīkojumā, ko publicējis Kremļa preses dienests.

Putins otrdien parakstījis rīkojumu "Par Krievijas Federācijas finanšu stabilitātes nodrošināšanas ekonomiska rakstura pagaidu papildu pasākumiem".

Atbilstoši rīkojumam personas no "nedraudzīgām valstīm" darījumus ar vērtspapīriem, nekustamiem īpašumiem varēs veikt tikai ar valdības komisijas atļauju. Tas pats attiecas uz kredītu izsniegšanu rubļos.


01.03.2022 22.17

Par savas valsts un zemes nelokāmu aizsargāšanu Ordeņu kapituls pieņēmis lēmumu apbalvot Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski ar Viestura ordeņa pirmo šķiru.

Viestura ordenis – Latvijas valsts augstākais apbalvojums – Zelenskim piešķirts, godinot viņa personisko drosmi un līderību cīņā par Eiropas kopējo vērtību aizsardzību, vadot visas ukraiņu tautas varonīgo cīņu pret Krievijas agresiju, noradīja Ordeņa kapitula kanclere Sarmīte Ēlerte.


01.03.2022 22.08

Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris sociālajā vietnē "Twitter" pavēstīja, ka ceļā uz Latviju ir jau trešais Latvijas organizētais evakuācijas autobuss no Ukrainas.


01.03.2022 21.47

Krievijas karaspēkam līdz šim nav izdevies ieņemt nevienu no Ukrainas lielākajām pilsētām, paziņojis Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba. Viņš intervijā televīzijas kanālam CNN sacīja, ka šo pilsētu civiliedzīvotāji kopā ar karavīriem dara visu, lai atsistu uzbrucējus. Kuleba apstiprināja, ka Krievija ir pastiprinājusi uzbrukumu no gaisa, lai iebiedētu ukraiņus un mazinātu viņu cīņassparu.

"Krievija nesen mainīja taktiku. Tai neizdevās iekarot mūsu pilsētas pa zemi, tāpēc tagad viņi ir uzsākuši nekontrolētu mūsu pilsētu apšaudīšanu, lai salauztu mūs un iznīcinātu mūsu vēlmi cīnīties, lai demonstrētu, ka viņi ir spēcīgāki par mums. Tāda ir pašreizējā situācija, apšaudes un bombardēšanas turpinās. Taču cīņas uz zemes ļauj mums izturēt spiedienu. (..) Tā ir milzīga izgāšanās Krievijai, jo Putina plāns bija iekarot vismaz vienu no lielajām pilsētām jau pašā pirmajā kara dienā. Tai bija jābūt Harkovai vai Kijevai, bet tās abas stāv kā cietokšņi,” sacīja Kuleba.


01.03.2022 21.06

Vācijas autobūves uzņēmums “BMW” paziņojis, ka aptur automašīnu eksportu uz Krieviju, kā arī pārtrauc “BMW” automobiļu ražošanu Kaļiņingradas apgabala rūpnīcā.

Uzņēmuma pārstāvji uzsver, ka nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu.

“BMW” ir Krievijā ļoti iecienīta auto marka, kuras statuss atspoguļots arī kulta filmā “Bembis”.

Taču Krievijas autovadītājiem turpmāk nāksies iztikt arī bez citu Rietumu ražotāju automobiļiem, jo eksportu uz Krieviju pārtrauca arī “Volkswagen”, “Volvo”, “Land Rover” un citas firmas.


01.03.2022 20.53

Neatkarīgais TV kanāls "Doždj" vēsta, ka atslēgšanas gadījumā turpinās būt pieejams "YouTube" platformā.


01.03.2022 20.47

Kremlim nepakļautās radiostacijas "Eho Moskvi" galvenais redaktors Aleksejs Venediktovs vēsta, ka radiostacija ir atslēgta no ētera. "Eho Moskvi" šādu rīcību uzskata par cenzūras izpausmi un grasās apstrīdēt tiesā.


01.03.2022 20.26

Izraēlas vēsturnieks Juvals Noa Harari britu laikraksta “The Guardian” slejās raksta, ka karš Ukrainā turpinās mazāk nekā nedēļu, bet Vladimirs Putins jau tuvojas vēsturiskam zaudējumam.

“Viņš var uzvarēt visās kaujās, bet tāpat zaudēt karu. Putina sapnis par Krievijas impērijas atjaunošanu vienmēr balstījās uz meliem, ka Ukraina nav īsta valsts, ukraiņi nav īsta tauta un Kijevas, Harkovas un Ļvovas iedzīvotāji ilgojas pēc Maskavas varas.”

“Tie ir absolūti meli – Ukraina ir nācija ar vairāk nekā 1000 gadu vēsturi, Kijeva jau bija ievērojama metropole, kad Maskava vēl pat nebija ciems. Bet Krievijas despots tik bieži ir stāstījis šos melus, ka acīmredzot pats tiem noticējis.”

“Katrs iznīcinātais Krievijas tanks un katrs nogalinātais Krievijas karavīrs vairo ukraiņu drosmi pretoties. Un katrs nogalinātais ukrainis padziļina naidu pret iebrucējiem.”

“Diemžēl šis karš, visticamāk, būs ilgs, dažādos veidos tas var turpināties gadiem. Taču galvenais jautājums jau ir izlemts. Pēdējo dienu notikumi ir pierādījuši visai pasaulei, ka Ukraina ir ļoti īsta valsts, ukraiņi ir ļoti īsta tauta, un viņi noteikti nevēlas dzīvot zem Krievijas impērijas jūga. Tagad tikai jānoskaidro, pēc cik ilga laika šis vēstījums izlauzīsies caur Kremļa biezajām sienām.”


01.03.2022 19.59

Atklājies, ka Krievijas valdības propagandas ziņu aģentūra “RIA Novosti”  jau sestdien no rīta publicējusi rakstu, kurā slavēta Krievijas uzvara Ukrainā un izteiktas prognozes par jaunu pasaules kārtību. Raksts vairs nav pieejams lasīšanai "RIA Novosti" mājaslapā, bet saglabājies interneta arhīvos.

Rakstā apgalvots, ka Krievijas operācija Ukrainā atklājusi jaunu ēru, Ukraina ir atgriezusies Krievijā. Vladimirs Putins tiek slavēts par to, ka ir “atrisinājis Ukrainas jautājumu”, nevis atstājis to “nākamajām paaudzēm”.

Notikumi 1991. gadā tiek salīdzināti ar traģēdiju un katastrofu, bet tagad Krievija atkal apvienojusi visus krievus vienkopus. Lai arī raksts ātri izdzēsts, vairāki mediji to pamanījuši un publicējuši.


01.03.2022 19.46

Krievijas ziņu aģentūras vēsta, ka Krievijas Ģenerālprokuratūra pieprasījusi ierobežot piekļūšanu no Kremļa neatkarīgo mediju "Doždj" un "Eho Moskvi" saturam.

Ģenerālprokuratūras paziņojumā teikts, ka šo mediju interneta lapas "mērķtiecīgi un sistemātiski izplata informāciju ar aicinājumiem uz ekstrēmismu, vardarbību, kā arī nepārprotami melīgas liecības par Krievijas karaspēka darbību īpašo operāciju laikā Doneckas un Luhanskas tautas republiku aizsardzībai".

Ja "pārkāpumi" netiks novērsti, medijiem piedraudēts ar tūlītēju slēgšanu.


01.03.2022 19.33

Kanādas valdība nolēmusi, ka jau šonedēļ stāsies spēkā aizliegums Krievijas kuģiem ienākt Kanādas ostās un iekšējos ūdeņos. Aizliegums attieksies gan uz Krievijai piederošiem, gan Krievijā reģistrētiem kuģiem.

"Prezidenta Putina karš pret Ukrainu ir karš pret brīvību, demokrātiju un ukraiņu tiesībām. Šī rīcība, kurai ir smagas humānās sekas, nepaliks nesodīta," uzsver Kanādas zvejniecības un krasta apsardzes ministre Džoisa Mareja.


01.03.2022 19.00

Eiropas Parlaments (EP) otrdien nobalsoja par rezolūciju, kas pieprasa pastiprināt sankcijas pret Krieviju un atbalstīt Ukrainu ceļā uz Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts statusa iegūšanu.

Par rezolūcijas apstiprināšanu nobalsoja 637 deputāti, 13 bija pret, bet 26 atturējās.

EP deputāti aicina ES institūcijas darboties, lai Ukraina varētu saņemt ES kandidātvalsts statusu. Kamēr tas vēl nav noticis, jāturpina darbs pie Ukrainas ciešākas integrācijas ES vienotā tirgus sistēmā.

EP aicina noteikt vēl bargākas sankcijas pret Krieviju, lai stratēģiski vājinātu tās ekonomiku un ražošanas bāzi.

EP deputāti uzskata, ka nepieciešams ierobežot Krievijas naftas un gāzes importu.

Tāpat jāaizliedz jaunas ES investīcijas Krievijā un jaunas Krievijas investīcijas ES valstīs.

Sankcijas jānosaka arī pret Baltkrieviju, ņemot vērā tās tiešo atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.


01.03.2022 18.42

Ukrainas varasiestādes informē, ka Kijevas TV torņa apšaudē nogalināti pieci cilvēki, vēl pieci ir ievainoti.


01.03.2022 18.26

Ukrainai uzbrūk Vladimira Putina režīms, nevis etniskie krievi. Latvijā ir svarīgi atcerēties, ka šis nav etniskas dabas konflikts, otrdien preses konferencē uzsvēra premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). To pašu viņš sacīja arī tviterī.

"Latvijā mums ir svarīgi palikt vienotiem. Visi esam savas valsts un zemes patrioti. Jā, mums ir dažādi politiskie uzskati, runājam dažādās valodās mājās, bet mēs esam vienoti patriotismā.

Neskatīsimies viens uz otru ar dusmām. Tās vērsīsim pret Putinu un viņa režīmu," sacīja Kariņš.

Cilvēkus, kuri grib darīt vēl kaut ko vairāk, viņš aicināja stāties Zemessardzē, lai dusmas pārvērstu praktiskā darbībā. Viņš aicināja vienam otru Latvijas sabiedrībā nešķirot pēc etniskās piederības vai valodas.


01.03.2022 18.13

Ukrainas prezidenta biroja vadītājs Andrijs Jermaks vēsta, ka Krievijas izšautās raķetes trāpījušas arī holokausta upuru memoriālam Babinjaras gravā pie Kijevas.

“Šie necilvēki mēģina otrreiz nogalināt holokausta upurus!”

1941. gada septembrī nacistiskās Vācijas vienības kopā ar ukraiņu kolaborantiem Babinjarā – gravā pie Kijevas – noslepkavoja vairāk nekā 33 000 ebreju.


01.03.2022 17.59

Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko paziņojis, ka Baltkrievija sniedz medicīnisko palīdzību Ukrainā ievainotajiem Krievijas okupācijas spēku karavīriem.

“Zelenskis man pārmeta: “Tu pieņem ievainotos!” Es viņam atbildēju: “Pieņemu un turpināšu pieņemt. Mēs viņus ārstējam, glābjam.”

Lukašenko apgalvo, ka Baltkrievija esot sniegusi palīdzību ap 160–170 krievu karavīriem.

Lukašenko slavēja Krievijas karaspēku par “ķirurģisko” precizitāti cīņā ar ukraiņiem, bet Maskavas pacietībai varot pienākt beigas.

“Briesmīgākais: ja krievi cietīs, cietīs, bet pēc tam ķersies pie totālas bombardēšanas, kā to darīja amerikāņi. Kad bataljons iet kaujā un vadība redz, ka iet bojā puiši, viņa bērni, domājat, viņš ilgi skatīsies uz šo “ķirurģiju”? No visiem ieroču veidiem nonesīs to, no kurienes nāk uguns.”


01.03.2022 17.48

Situācija Ukrainā pēc Krievijas iebrukuma varētu kļūt par “Eiropas lielāko bēgļu krīzi šajā gadsimtā”, tiek lēsts, ka vairāk nekā 600 000 bēgļu no Ukrainas jau devušies uz kaimiņvalstīm, otrdien, 1. martā, paziņoja ANO Bēgļu aģentūra.

Ukrainas bēgļi pārsvarā dodas uz kaimiņvalstīm – Moldovu, Rumāniju, Poliju, Slovākiju un Ungāriju.


01.03.2022 17.37

Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs vēsta, ka pašlaik Ukrainā sīvākās cīņas notiek Hersonas pilsētā, kā arī uz ziemeļrietumiem no Kijevas un Harkovā.

“Karstākais punkts ir Hersona. Tur notiek ielu kaujas, mūsu bruņotie spēki un teritoriālās aizsardzības vienības cīnās ar Krievijas okupantiem. Otrs karstais punkts ir virziens uz ziemeļrietumiem no Kijevas, kur ienaidnieks cenšas sagrupēties un pārgrupēties, mēs pa viņiem dodam spēcīgus artilērijas triecienus. Harkova, protams, arī ir karstais punkts.”


01.03.2022 17.27

Ukrainas iekšlietu ministra padomnieks Antons Heraščenko vēsta, ka otrdien pēcpusdienā Krievijas okupācijas spēki uzbrukuši Kijevas TV tornim.

“Putina nacisti tikko deva triecienu pa Kijevas TV torni,” raksta Herasčenko.

Kijevas mērs Vitālijs Kļičko informē, ka tornim trāpījušas divas raķetes.

Tiek ziņots, ka pārtraukta Ukrainas TV kanālu raidīšana. Nodarīti bojājumi aparatūrai, bet tuvākajā laikā plānots iedarbināt rezerves iekārtas.


01.03.2022 16.57

Krievijā ieslodzītā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija sieva Jūlija nākusi klājā ar pretkara aicinājumu.

“Mēs negribam nevienu bombardēt. Nevienu šaut vai iekarot. Mēs gribam mieru. Mūsu ir desmitiem miljonu. Mēs nebūsim kara noziegumu līdzdalībnieki. Un mēs neklusēsim. Nē karam!” vēsta Jūlija, kas kopā ar dēlu Zaharu ievietojusi paziņojumu “Instagram”.

Viņa uzsver, ka “Putins nav Krievija”.

Kā liecina projekta “OVD Info” apkopotā informācija, Krievijā kopš kara sākuma par protestēšanu aizturēti vairāk nekā 6500 cilvēku, visvairāk Maskavā (3158) un Sanktpēterburgā (2098).


01.03.2022 16.37

Lielbritānijas Aizsardzības ministrija publiskoja karti, kurā saskaņā ar jaunāko izlūkdienestu informāciju ir attēlots Krievijas iebrukums Ukrainā.


01.03.2022 16.26

Krievijas Aizsardzības ministrija otrdien pēcpusdienā paziņoja, ka Krievijas armijas vienības uzbruks “Ukrainas izlūkdienestu infrastruktūrai” Kijevā, un aicināja iedzīvotājus pamest pilsētu, ziņo AFP.

“Lai apspiestu informācijas uzbrukumu Krievijai, notiks trieciens Ukrainas Drošības dienesta tehnoloģiskajai infrastruktūrai un “Psiholoģisko operāciju vienības” centram Kijevā ar augstas precizitātes ieročiem,” paziņoja ministrijas runasvīrs Igors Konašenkovs.

Ukraina iepriekš apsūdzēja Krieviju par uzbrukumiem dzīvojamiem rajoniem, tajā skaitā Harkovā, kur notiek smagas kaujas. Krievija apgalvo, ka tās mērķis nav civiliedzīvotāji, lai gan ir pierādījumi par pretējo, norāda AFP. Ukraina ziņoja, ka vismaz 350 civiliedzīvotāji gājuši bojā Krievijas uzbrukumos.


01.03.2022 16.08

Ukrainas varasiestādes publicējušas padomus iedzīvotājiem, kā samazināt ievainojumu risku, ja pret dzīvojamiem namiem tiek vērsta apšaude.

Ja iespējams, ieteicams patverties telpā, ko no mājokļa ārpuses šķir vismaz divas sienas: pirmā uztvers triecienu, otrā apturēs atlūzas. Vēlams izvēlēties telpas bez logiem, piemēram, vannas istabu, ja vien tajā nav gāzes iekārtas.

Ja dzīvoklī ir durvis ar stikla lodziņiem, tās jāizņem no eņģēm, jānoliek uz grīdas un jāapklāj ar segu.

Visiem logiem jābūt cieši aizvērtiem (nedrīkst atstāt pat vēdināšanas režīmā), vēlams tos arī aizlīmēt.

Ukrainas varasiestāžu ieteikumi par labāko patvērumu dzīvoklī, ja sākusies apšaude

01.03.2022 15.46

Latvijas valdība atbalstījusi nacionālo pozīciju, kas paredz atbalstu Ukrainas dalībai Eiropas Savienībā un kandidātvalsts statusa piešķiršanu, tviterī paziņoja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā  Vienotība").


01.03.2022 15.42

Krievijas ekonomikai sevišķi lielas problēmas varētu sagādāt aizliegums piegādāt Krievijai modernās mikroshēmas. Kā norāda radio “Svoboda”, mūsdienās tās tiek izmantotas visur, sākot no elektriskām tējkannām un veļas mašīnām līdz pat vilcieniem, tankiem un satelītiem. Krievija šīs mikroshēmas spējīga saražot labākajā gadījumā pēc 10–15 gadu veciem standartiem.

“Mēs varam dabūt tādas funkcijas, kā ir “LADA Granta” [Krievijā ražots automobilis], bet tas maksās kā “Porsche”,” secina nozares speciālists.


01.03.2022 15.19

Ukrainas jaunieši iesaistījušies sabiedrisko iniciatīvu centra “Global Shapers” projektā un sniedz aktuālo informāciju visā pasaulē, kā ārzemnieki var palīdzēt Ukrainai. Projektu atbalsta Ukrainas valdība. 

Lapā nemitīgi tiek atjaunināta informācija par visaktuālāk nepieciešamo palīdzību – ziedojumiem gan ar medikamentiem, gan finansiāli, arī par ārzemnieku iespējām piedalīties solidaritātes protestos un atbalsta kampaņās.

Lapā pieejamā informācija tiek tulkota visās pasaules valodās, arī latviešu.


01.03.2022 15.14

Krievijas armijas radītais trieciens Harkovai un arī Mariupolei ir radījis pretestību ne tikai no etnisko ukraiņu, bet arī no etnisko krievu puses, kuri sevi uzskata par Ukrainas iedzīvotājiem, un to var uzskatīt par "kolosālu neveiksmi" Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, to intervijā Latvijas Televīzijas speciālizlaidumā sacīja politologs Kārlis Daukšts.

"Lielais projekts "krievu pasaule" un "krievu atbrīvošana" nav notikusi, jo šajās pilsētās Harkovā un arī Mariupolē vairāk dzīvo etniskie krievi, tādējādi mēs varam runāt par to, ka projekts ir izgāzies," teica politologs.

"Pieņemsim, ka militāra, bruņota pretestība tiks salauzta, bet tas nozīmē, ka jāizvieto okupācijas karaspēks katrā ciematiņā, katrā sādžā. Katrā pilsētiņā ir jāizvieto patruļas un tā tālāk. Pilnīgas okupācijas iespējas Krievijai nav pieņemamas un nav panesamas," sacīja Daukšts.

Viņaprāt, Krievijas vienīgā iespēja rast izeju ir sarunu ceļā.


01.03.2022 15.10

Krievija plāno uz laiku aizliegt ārvalstu uzņēmumiem pārdot savus aktīvus Krievijā, ziņo Krievijas valsts mediji, atsaucoties uz premjeru Mihailu Mišustinu. Viņš apgalvoja, ka pašreizējā situācijā saistībā ar rietumvalstu sankcijām uzņēmēji pieņemot politiski motivētus lēmumus, tāpēc viņiem jādod iespēja pieņemt izsvērtus lēmumus. Tāpēc sagatavots prezidenta rīkojuma projekts, kas noteiks ierobežojumus ārzemju biznesam iziet no Krievijas aktīviem, ziņo Ria.ru.

Iepriekš par nodomiem pārdot savus aktīvus Krievijā paziņoja vairāki globālie uzņēmumi, tajā skaitā britu naftas un gāzes kompānija BP, kurai piederēja daļas “Rosneftj” holdingā. Tāpat šādu lēmumu pieņema Norvēģijas lielākais pensiju fonds KLP, ziņo “Reuters”.


01.03.2022 15.05

Slavenais franču aktieris Žerārs Depardjē, kurš nereti slavējis gan Putinu, gan Lukašenko, nācis klajā ar aicinājumu izbeigt karu Ukrainā.

“Krievija un Ukraina vienmēr ir bijušas brāļu tautas. Esmu pret šo brāļu karu. Es aicinu nolikt ieročus un sākt sarunas,” Depardjē teicis ziņu aģentūrai AFP.

Savulaik viņš pat bija pieņēmis Krievijas pilsonību, protestējot pret pārāk augstiem nodokļiem Francijā.

Franču aktieris Žerārs Depardjē ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu 2013. gadā, kad Putins viņam piešķīra Krievijas pilsonību

01.03.2022 14.53

Ukrainas varasiestādes paziņojušas, ka otrdien Harkovas pilsētā Krievijas okupācijas spēku apšaudē gājuši bojā vismaz 10 cilvēki, ziņo AFP. Uzbrukumā cieta pilsētas centrālais laukums un  galvenā administrācijas ēka.  Pēc raķetes trāpījuma sabrukušajā ēkā atrasti 10 izdzīvojušie, paziņoja vietējās varasiestādes.

Ukrainas prezidents Zelenskis raksturojis Krievijas uzbrukumu pilsētai ar 1,4 miljoniem iedzīvotāju kā kara noziegumu.


01.03.2022 14.51

Dānijas vadošais laikraksts “Politiken” publicējis vēstījumu krievu valodā, vēršoties pie Krievijas iedzīvotājiem.

“Mēs sakām “NĒ!” asiņainajai prezidenta Putina agresijai. Mēs sakām “JĀ!” Krievijai un tautai, kas nav pelnījusi slepkavniecisko despotisko Putina patvaldību.”

Dānijas laikraksta "Politiken" vēstījums Krievijas iedzīvotājiem

01.03.2022 14.40

Šveicē reģistrētais un Krievijas gāzes milzim “Gazprom” piederošais uzņēmums “Nord Stream 2 AG” varētu paziņot par bankrotu, vēsta ziņu aģentūra “Reuters”, atsaucoties uz avotiem, kas ir informēti par šo lietu. Attiecīgs pieteikums jau šonedēļ varētu tikt iesniegts Šveices tiesā. “Nord Stream 2” gāzes cauruļvada būvēšana Baltijas jūrā tika pabeigta pagājušogad, bet Vācija apturējusi tā sertifikāciju un arī ASV pagājušonedēļ noteica sankcijas pret uzņēmumu.


01.03.2022 14.25

Ukrainas viedtālruņu lietotājiem kļuvusi pieejama lietotne “Gaisa trauksme”, kas brīdina iedzīvotājus par briesmām viņu reģionā. Pat gadījumā, ja viedtālrunis pa nakti ir atstāts klusuma režīmā, lietotne izdos skaļu brīdinājumu par izsludināto trauksmi. Tā ir pieejama gan “Google Play”, gan “AppStore”.


01.03.2022 14.19

Līdz 28. februārim, sazinoties ar Valsts robežsardzi, 23 Ukrainas pilsoņi lūguši nodrošināt izmitināšanu Rīgā. Rīgas pašvaldības policija nogādājusi viņus īslaicīgās apmešanās vietās viesnīcās, ar kurām pašvaldībai noslēgts līgums par bēgļu izmitināšanu, informēja Rīgas dome.

Līdz šim Latvijā ieradušies daži simti bēgļu, bet ne visiem ir nepieciešams valsts un pašvaldības nodrošinātais atbalsts. Ukrainas iedzīvotājiem, kuri ierodas Latvijā un kuriem nepieciešams mājoklis, jāvēršas pie tuvumā esošas Valsts robežsardzes amatpersonas vai arī jāzvana uz tālruņiem +37167913568 vai +37167913569.

Vairāk informācijas par to, kā saņemt atbalstu un kā to sniegt, vietnē "Ukraine-latvia.com".


01.03.2022 14.09

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis uzrunā Eiropas Parlamentā ārkārtas plenārsēdē saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā aicināja Eiropu pierādīt, ka “esat ar mums, pierādiet, ka nenodosiet, parādiet, ka esat eiropieši”.

“Es ticu, ka mēs šodien atdodam dzīvību par tiesībām, brīvību, vienlīdzību, iespēju būt tādiem kā jūs. Mēs nereti mēdzam teikt, ka mēs uzvarēsim visus, un patiešām ceru, ka tā būs. Priecājos, ka jūs ne tikai runājat, bet arī saredzat šo situāciju. Ir tāds teiciens – Ukraina izdara Eiropas izvēli, mēs ejam uz Eiropu.

Pierādiet, ka esat ar mums, pierādiet, ka nenodosiet, parādiet, ka esat eiropieši [..] Slava Ukrainai!” teica Zelenskis.


01.03.2022 13.55

Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks, bijušais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs otrdien piedraudēja, ka ekonomiskais karš ar Franciju varētu pāraugt īstā karā.

"Kaut kāds franču ministrs šodien izteicās, ka viņi pieteikuši mums ekonomisko karu. Uzmanīgāk ar izteikumiem, kungi! Un neaizmirstiet, ka cilvēces vēsturē ekonomiskie kari bieži pārvērtušies īstos," brīdina Medvedevs.

Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs iepriekš bija izteicies, ka Rietumu noteiktās ekonomiskās un finanšu sankcijas Krievijai izraisīs tās ekonomikas sabrukumu.

"Mēs izraisīsim Krievijas ekonomikas sabrukumu," teica ministrs dienu pēc tam, kad Francija, Eiropas Savienība un citas valstis pavēstīja par jaunām sankcijām pret Krieviju.


01.03.2022 13.52

Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola otrdien EP sēdē, kas sasaukta Ukrainas atbalstam, uzsvēra:

"Pirmkārt, Eiropa nevar vairs paļauties uz Kremļa gāzi, mums ir jādubulto savi centieni diversificēt mūsu enerģijas sistēmu, lai mēs ietu uz tādu Eiropu, kas nav atkarīga no autokrātiem enerģijas jomā.

Otrkārt, Eiropa vairs nevar uzņemt Kremļa naudu un izlikties, ka tā nāk bez nosacījumiem. Mēs vairs nedrīkstam pārdot pases Putina draugiem.

Treškārt, Eiropai jāvirzās uz reālu drošības un aizsardzības savienību. Mēs esam parādījuši pagājušajā nedēļā, ka ir iespējams un vēlams tā rīkoties.

Ceturtkārt, mums jācīnās pret Kremļa dezinformācijas kampaņu. Aicinu sociālos medijus un to konglomerātus to uztvert nopietni."


01.03.2022 13.26

"Latvija pērn samaksāja par Krievijas gāzi ap 400 miljoniem eiro, un tas nozīmē, ka Latvija vidēji dienā samaksā vienu miljonu eiro ārpus savas tautsaimniecības. Neatgriezeniski," norāda Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta inženierzinātņu doktors Edgars Vīgants.

Viņa skatījumā atkarību no Krievijas gāzes ir iespējams mazināt: "Vismaz siltumapgādes ziņā. Protams, to nevar krasi mainīt mēneša laikā. Būs nepieciešami daži gadi. Bet pie attiecīgas valsts politikas un attieksmes to varētu mainīt tādos pārredzamos periodos, un ļoti žēl, ka tas nav darīts pietiekami aktīvi iepriekš."


01.03.2022 13.15

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicinājis starptautisko sabiedrību pasludināt Krieviju par “teroristisku valsti”.

“Raķete, kas izšauta uz Harkovas centrālo laukumu – tas ir atklāts terorisms. Šis uzbrukums Harkovai ir kara noziegums. Tas ir Krievijas Federācijas īstenots valsts terorisms. Pēc šādas rīcības Krievija ir teroristiska valsts. Šādu statusu tai nepieciešams noteikt arī oficiāli.”


01.03.2022 13.03

Latvija atbalstīs Ukrainu Starptautiskajā tiesā prāvā par to, ka Krievija izkropļo jēdzienu genocīds, par valdības lēmumu tviterī paziņoja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā  Vienotība").

Ministrs norādīja, ka Ukrainas prasību Latvija atbalstīs kā trešā puse.


01.03.2022 12.55

Bijušais Ukrainas prezidents Leonīds Kučma vērsies ar aicinājumu pie Krievijas pilsoņiem apturēt karu.

“Jūsu armija šauj pa mājām, skolām, slimnīcām, dzemdību namiem, bērnudārziem. Katram no jums ir izvēle – piedalīties šajā genocīdā vai to apturēt.

Mana sieva ir krieviete, un viņa ir šausmās par to, ko dara krievu tauta. Mans tēvs atdusas krievu zemē pie Veļikijnovgorodas, kuru viņš aizstāvēja.

Kad krievu tauta atjēgsies, tā izjutīs dedzinošu kaunu par to, ka 2022. gadā viņu tēvi un bērni palika uz Ukrainas zemes – nevis cenšoties to aizsargāt, bet gan iekarot, kā to darīja nacisti 1941. gadā, kad viņu ceļā stājās vecākais seržants Danilo Kučma. Nekļūstiet par līdzdalībniekiem briesmīgākajam kara noziegumam kopš Hitlera laikiem! Vēl nav par vēlu.”


01.03.2022 12.34

Ukrainas rietumu pilsētā Ļvovā iedzīvotājiem ir bažas par iespējamo iebrukumu no Baltkrievijas puses, tomēr vietējie iedzīvotāji ir gatavi karot, sarunā ar Latvijas Radio pastāstīja žurnālists Atis Klimovičs, kurš pašlaik atrodas Ļvovā.

Ļvovā bažīgi tiek uztvertas ziņas par to, ka ir iespējams iebrukums arī no Baltkrievijas, kur baltkrievu miltārie spēki savilkti Ukrainas robežas tuvumā.

“Runājot par noskaņojumu, tās ir lielas dusmas un aizkaitinājums. Par kādu padošanos šeit nav ne runas, viņi karos līdz pēdējam.

Mans iespaids ir tāds, ka karš turpināsies vēl diezgan ilgu laiku, varbūt arī ar partizānu kara pazīmēm,” teica Klimovičs.


01.03.2022 12.24

Ukrainas ziņu aģentūra “Unian” vēsta, ka Baltkrievijas karaspēks ir iebrucis Ukrainas teritorijā. Par to paziņojis Ukrainas teritoriālās aizsardzības grupas “Ziemeļi” pārstāvis Vitālijs Kirilovs.

“Baltkrievija ir iesaistījusies karā. Čerņihivas apgabalā iegājis Baltkrievijas karaspēks,” pavēstīja Kirilovs.

Vairāku ciemu iedzīvotāji vēsta par Baltkrievijas militārās tehnikas pārvietošanos; tehnika ir iezīmēta ar baltu apli.

Pa ceļu aizbraukusi Baltkrievijas militārās tehnikas kolonna ar 33 vienībām, no kurām 11 ir “Grad” raķešu iekārtas.


01.03.2022 11.46

Piecu dienu laikā kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā gājuši bojā 5710 Krievijas karavīri, bet 200 saņemti gūstā, atsaucoties uz Ukrainas amatpersonu sniegto informāciju, vēstīja BBC.

Tāpat iznīcināti 198 Krievijas tanki, 29 lidmašīnas, 846 bruņmašīnas un 29 helikopteri.

BBC vēstīja, ka šos skaitļus nevar apstiprināt neatkarīgi avoti, taču Lielbritānijas Aizsardzības ministrijā pieļauj, ka Maskavas spēki cietuši nopietnus zaudējumus pēc iebrukuma Ukrainā.

Svētdien Maskava pirmo reizi oficiāli atzina, ka tās karaspēkā ir kritušie.


01.03.2022 11.45

Visi izbraukšanas ceļi no Ukrainas pilsētas Čerņihivas ir mīnēti, paziņoja pilsētas galva Vjačeslavs Čauss.

“Čerņihiva ir gatava aizsardzībai. Nepakļaujiet sevi un savus tuviniekus briesmām. Palieciet mājās vai patvertnēs,” norādīts Čausa paziņojumā.

Kopš pirmdienas Čerņihivas apkārtnē notiek Krievijas un Ukraina spēku sadursmes, pilsēta tiek apšaudīta. Ukrainas ārkārtējo situāciju ministrija pavēstīja, ka skartajās zonās ir arī dzīvojamās mājas un augstceltnes.


01.03.2022 11.44

Krievijas miljardieri Mihails Frīdmans un Pjotrs Avens paziņojuši, ka apstrīdēs "viltīgās un nepamatotās" Eiropas Savienības (ES) sankcijas, kas noteiktas par Krievijas iebrukumu Ukrainā, vēsta ziņu aģentūra "Reuters". "Mihails Frīdmans un Pjotrs Avens ir dziļi šokēti par ES regulā minētajiem acīmredzami nepatiesajiem apgalvojumiem, uz kuru pamata ir īstenotas sankcijas," teikts uzņēmēju paziņojumā.


01.03.2022 11.35

Starptautiskā Slidošanas savienība (ISU) lēmusi liegt Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties sacensībās. Tādējādi šo valstu pārstāvji nevarēs piedalīties daiļslidošanas, sinhronās slidošanas, ātrslidošanas un šorttreka sacensībās, kas notiek ISU paspārnē. Tāpat sacensībās nedrīkstēs piedalīties arī Krievijas un Baltkrievijas tiesneši un citi apkalpojošā personāla darbinieki.


01.03.2022 11:21

"YouTube" Eiropā bloķē ar Krievijas propagandas medijiem "RT" ("Russia Today") un "Sputnik" saistītus kanālus savā platformā, paziņoja tā īpašniece kompānija "Google".


01.03.2022 11:18

Rietumu noteiktās ekonomiskās un finanšu sankcijas Krievijai izraisīs tās ekonomikas sabrukumu, šādu viedokli paudis Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs. Viņš atzina, ka sankciju dēļ cietīs ne tikai uzņēmumi un Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvināti cilvēki, bet arī parastie Krievijas iedzīvotāji.


01.03.2022 10:37

Rīgā pie apmēram 400 skolām, bērnudārziem, interešu izglītības iestādēm, bibliotēkām un kultūras centriem 2. martā izvietos Ukrainas karogus, lai paustu atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.


01.03.2022 10:20

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits paudis atbalstu Starptautiskās Krimināltiesas prokurora lēmumam rosināt izmeklēšanu par Krievijas noziegumiem Ukrainā.


01.03.2022 10:12

Tiek saņemtas ziņas, ka Hersonas pilsētā iebrauc Krievijas tehnika. Iepriekš tika ziņots, ka Krievijas spēki sākuši uzbrukumu Hersonai un pilsētas mērs Igors Kolihajevs bija paziņojis, ka Krievijas spēki izveidojuši blokposteņus pie iebrauktuvēm Hersonā.

Tikmēr Harkovā, kur otrdienas rītā nogranda sprādziens pie apgabala administrācijas ēkas, ir cietuši seši cilvēki, tostarp viens bērns. Bojāgājušo skaits vēl nav zināms.


01.03.2022 09:30

Ukrainas Finanšu ministrija paziņojusi par "kara" obligāciju emitēšanu, lai varētu samaksāt saviem bruņotajiem spēkiem valsts aizstāvībai no Krievijas uzbrukuma. BBC ziņo, ka vienas obligācijas nominālvērtība būtu 1000 Ukrainas grivnas (ap 30 eiro) un investoriem noteiktā likme tiktu "noteikta izsolē".


01.03.2022 09:05

Ukrainas pilsētas Harkovas centrā blakus apgabala administrācijas ēkai sprāgusi raķete. Ukrainas "Telegram" kanāli publicējuši novērošanas kameru video, kurā fiksēts raķetes lidojums un spēcīgs sprādziens, kā arī tā sekas – nodegušas mašīnas, atlūzas, izsisti logi visās apkārtnes ēkās.

Video redzams, ka sprādziena laikā garām šai vietai brauca vairākas automašīnas. Pašlaik nav zināms par bojāgājušajiem un ievainotajiem.


01.03.2022 09:03

Sociālās saziņas platformas "Facebook" un "TikTok" bloķēs Krievijas propagandas medijus Eiropas Savienībā – turpmāk šajās platformās nebūs pieejamas "RT" un "Sputnik" lapas un saturs, vēsta "Unian".


01.03.2022 08:51

"Swedbank" galvenā ekonomiste Latvijā Agnese Buceniece Latvijas Radio skaidroja, ka pret Krieviju piemēroto sankciju dēļ arī Latvijā inflācija būs augstāka un noturīgāka nekā iepriekš prognozēts. Tāpat Latvijas un Krievijas ekonomika ir diezgan cieši saistītas, un Krievija mums ir piektais nozīmīgākais preču galamērķis. Izmaiņas ekonomiskajās attiecībās varētu skart Latvijas vairumtirgotājus, loģistikas uzņēmumus un farmācijas nozari. Ar Krieviju strādājošajiem uzņēmumiem nāksies pārorientēt darbību.


01.03.2022 08:44

Rietumu pasaules noteiktās sankcijas Krievijai saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā ir straujas, plašas un sāpīgas, šādu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda Latvijas Bankas vadītājs Mārtiņš Kazāks. Pēc viņa teiktā, sankcijas ir iedarbīgas tikai tad, ja tās ir sāpīgas, un tādām tām ir jābūt abām pusēm. "Taču labāk plašas sankcijas nekā karš," sacīja Kazāks.


01.03.2022 08:35

ANO Starptautiskā tiesa Hāgā pieņēmusi izskatīšanai Kijevas iesniegto prasību pret Krievijas vadību saistībā ar karu Ukrainā, ziņo Krievijas telekanāla "Doždj".

"Ir pamats uzskatīt, ka iespējamie kara noziegumi, kā arī noziegumi pret cilvēci īstenoti Ukrainā [kopš 2013. gada beigām] saistībā ar notikumiem, kas jau izvērtēti sākotnējā izskatīšanā," paziņoja Starptautiskās krimināltiesas galvenais prokurors Kerims Hans.

Hans arī norādīja, ka ir gatavs izskatīt visus iespējamos noziegumus no jebkuras konfliktā iesaistītas puses.


01.03.2022 08:10

Par Krievijas medijiem nevar runāt kā par neatkarīgiem, bet gan kā par propagandas mašīnu, kas ir Kremļa ierocis, intervijā Latvijas Radio norādīja Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde (Nacionālā apvienība).

Viņa norādīja, ka Kremlis cenšas iebaidīt ne tikai savus un Ukrainas cilvēkus, bet arī pārējo pasauli, tāpēc Krievijas mediju slēgšana Latvijā ir atbalstāma. Viņa arī uzsvēra, ka cīņa ar Krievijas retorikai labvēlīgiem medijiem kļūst aktīvāka arī Eiropas līmenī. Pastiprināta cīņa notiek, kopš Krievija atklāti iebrukusi Ukrainā.


01.03.2022 07:57

Ukrainas Bruņotie spēki ziņo, ka aizvadītajā diennaktī ir notriekti vismaz pieci Krievijas iznīcinātāji un helikopters, kā arī iznīcināta bruņutehnikas kolonna un kolonna ar degvielu.


01.03.2022 07:49

Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) pārstāvis Jānis Beķeris Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja, ka no Ukrainas uz Latviju brauc trešais autobuss ar mūsu valstspiederīgajiem. Autobusā ir kopumā 70 pasažieri – vairums no viņiem ir Latvijas valstspiederīgie, bet ir arī 19 igauņi un trīs ukraiņi. Autobuss startējis no Ļvovas un patlaban atrodas uz Ungārijas robežas.

Latvijas ĀM iepriekš aicināja Latvijas valstspiederīgos pamest Ukrainu. Šāds aicinājums nupat izteikts arī Baltkrievijā un Krievijā esošajiem Latvijas valstspiederīgajiem.


01.03.2022 07:32

Latvijas uzņēmumi sākuši piecu miljonu eiro ziedojumu vākšanas kampaņu Ukrainas atbalstam. Šajā kustībā apvienojušies vairāk nekā 30 uzņēmēji, lai sadarbībā ar Aizsardzības ministriju un Ukrainas vēstniecību Latvijā varētu sniegt ļoti precīzu un vajadzīgu atbalstu Ukrainai, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" stāstīja akcijas pārstāve Ieva Driksna. Pirmās kravas jau esot nosūtītas uz Ukrainu. Tajās ir medicīnas, pirmās palīdzības preces – apsēji, žņaugi un citas šāda tipa preces.


01.03.2022 07:27

Ukrainas vēstniece ASV Oksana Markarova uzrunā ASV Kongresa locekļiem paziņojusi, ka

Krievija vakardienas uzbrukumā Harkovai esot izmantojusi termobārisko munīciju, ko aizliedz Ženēvas konvencija.

Termobārisko munīciju mēdz dēvēt arī par vakuumbumbām.

Tiesa, nav saņemts oficiāls apstiprinājums, ka konfliktā Ukrainā būtu izmantoti termobāriskie ieroči. Vienlaikus ASV televīzijas kanāls CNN vēstīja par netālu no Ukrainas robežas pamanīto Krievijas termobārisko raķešu palaišanas iekārtu.


01.03.2022 07:21

Stājušās spēkā Eiropas Savienības papildu sankcijas pret Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātām amatpersonām, oligarhiem un propagandistiem.

Bloka "melnais saraksts" papildināts ar 26 fiziskām personām un sankcijām pakļauto cilvēku skaits pieaudzis līdz 696. Starp šīm personām ir ar Latviju saistītais miljardieris Pjotrs Avens, kompāniju "Rosņeftj" un "Transņeftj" vadītāji, vicepremjers, satiksmes un būvniecības ministri. Sankcijas noteiktas arī Putina preses sekretāram Dmitrijam Peskovam un vairākiem Kremļa propagandistiem.


01.03.2022 07:12

Aizvadītajā naktī notikuši kārtējie artilērijas triecieni Kijevai, tomēr pilsēta joprojām atrodas Ukrainas valdības kontrolē.

Krievijas gaisa triecienus piedzīvojusi arī ostas pilsēta Mariupole, kur gandrīz pilnībā esot pārtraukta elektroapgāde. Neraugoties uz intensīvajiem uzbrukumiem, ukraiņu spēki turpinot kontrolēt Mariupoli.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis jaunā videopaziņojumā apsūdzēja Krieviju kara noziegumos, ar smago artilēriju apšaudot dzīvojamos rajonus Harkovā.

Savukārt Harkovas mērs Igors Terehovs pirmdienas vakarā publicētā video paziņojis, ka Krievijas mērķis esot iznīcināt ukraiņu tautu.

 


01.03.2022 07:09

"Gribu palīdzēt bēgļiem" kustības izveidotājs Egils Grasmanis Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina, ka Latvijā ļoti daudzi cilvēki vēlas palīdzēt Ukrainas iedzīvotājiem. "Mēs jūtam ļoti lielu sabiedrības empātiju Ukrainas tautai, visi grib kaut kā palīdzēt," viņš sacīja. Grasmanis teica, ka pieteikumus atbalstam var iesniegt vienotajā sistēmā "ukraine-latvia.com". Līdz šim anketas aizpildījuši teju 5000 cilvēku.


01.03.2022 07:01

Ukrainas mobilo sakaru operatori ir atslēguši savus sakarus Krievijas okupācijas spēkiem, padarot mobilos sakarus nepieejamus telefoniem ar Krievijas numuriem, paziņoja Ukrainas Īpašo sakaru un informācijas aizsardzības valsts dienests.


01.03.2022 06:58

Otrdienas, 1. marta, rīts daudzviet Ukrainā sācies ar trauksmes sirēnu skaņām. Tās dzirdētas ne tikai galvaspilsētā Kijevā, bet arī valsts rietumu pilsētās kā Rivnē. Tāpat gaisa trauksme izsludināta valsts centrālajā daļā, tostarp Čerkasos un Kropivnickā.


01.03.2022 06:49

Arī slavenais angļu aktieris Benedikts Kamberbačs paudis atbalstu kara postītajai Ukrainai un progresīvi noskaņotajiem Krievijas iedzīvotājiem. Brīdī, kad aktieris saņēma zvaigzni Holivudas slavas alejā, viņš sacīja: "Vēlos paust atbalstu Ukrainas tautai un Krievijas iedzīvotājiem, kas ir pret kleptokrātiju un šiem idiotiskajiem notikumiem un cenšas tos apturēt. Mums nepietiek ar domām un lūgšanām, un mums ir jārīkojas."

Attēlā Benedikts Kamberbačs

01.03.2022 06:37

Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs ziņo, ka dažas no Baltkrievijas bruņoto spēku kaujas spējīgākajām vienībām sākušas pārvietošanos uz Ukrainas robežu Volīnijas virzienā. Autoritārais valsts līderis Aleksandrs Lukašenko iepriekš solīja neuzbrukt kaimiņvalstij, taču viņš vienlaikus ir tuvākais Krievijas sabiedrotais.


01.03.2022 06:24

ASV neredz pamatu mainīt savu kodolieroču gatavības pakāpi. Par to paziņojusi Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki. Pie šāda slēdziena ASV nonākušas, izanalizējot Krievijas prezidenta Vladimira Putina teikto, ka Krievijas kodolspēkos izsludināts īpašais režīms.

Šāda "provokatīva retorika" attiecībā pret kodolieročiem, pēc Psaki sacītā, ir bīstama, un no tās vajadzētu izvairīties. "Būtiski atcerēties, ka pēdējo mēnešu un gadu laikā, kad mums ar Krieviju bijušas nopietnas nesaskaņas virknē jautājumu, ASV un Krievija jau sen ir vienojušās par to, ka atomieroču pielietošanai būtu postošas sekas, un daudzas reizes paziņots, tostarp šajā gadā, ka kodolkaru nevar uzvarēt un to nekad nedrīkst sākt," paziņoja Baltā nama pārstāve.  


01.03.2022 06:03

Nacionālā hokeja līga (NHL) pirmdien paziņoja, ka nekavējoties pārtrauc visas biznesa attiecības ar Krieviju.

"Nacionālā hokeja līga nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā un mudina pēc iespējas ātrāk panākt mierīgu risinājumu. Mēs nekavējoties pārtraucam attiecības ar mūsu biznesa partneriem Krievijā un apturam mūsu krievu valodas sociālo un digitālo mediju vietnes. Tāpat mēs pārtraucam apsvērt Krieviju kā vietu turpmākajām NHL sacensībām," publiskā paziņojumā raksta NHL.


01.03.2022 05:57

ASV kinostudija "Disney" paziņojusi, ka saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā pārtrauks rādīt savas jaunās filmas Krievijā. Līdzīgu paziņojumu izplatījusi cita ASV kino kompānija "Warner Bros.", ziņo BBC.


01.03.2022 05:40

ASV brīdina, ka Ukrainā ir gaidāms milzīgs Krievijas karaspēka daudzums jeb "otrais vilnis", ziņo "Unian". ASV administrācijas pārstāvji norādīja, ka Krievijas spēku otrais vilnis, visticamāk, nostiprinās Krievijas prezidenta Vladimira Putina pozīcijas Ukrainā. Okupanti sava lielā skaita dēļ varētu salauzt ukraiņu pretošanos.


01.03.2022 05:39

Ukrainā Sumu apgabala Ohtirkas pilsētā Krievijas spēku masveida uzbrukumā gājuši bojā 70 karavīri, ziņo "Unian", atsaucoties uz Sumu apgabala administrācijas vadītāju Dmitro Živicki. Pēc viņa teiktā, lieli zaudējumi ir arī ienaidnieka pusē.


01.03.2022 05:26

"Maxar Technologies" satelītu uzņēmumi rāda, ka Kijevas nomales ir sasniegusi Krievijas militārās tehnikas kolonna, kas ir pat garāka, nekā iepriekš bija uzskatīts. Kolonna ir vairāk nekā 40 jūdzes (64 kilometrus) gara. Iepriekš ziņots par kolonnu 17 jūdžu garumā. Kolonnā ir bruņutehnika, tanki, buksējamā artilērija un citi transportlīdzekļi, ziņo "Unian".


01.03.2022 05:21

Kanāda piešķirs Ukrainai prettanku bruņojumu un modernizētu tehniku, kā arī pārtrauks Krievijas jēlnaftas importu, par to paziņojis Kanādas premjerministrs Džastins Trudo. Pēc viņa vārdiem, Kanāda turpinās atbalstīt Ukrainas spēkus karā pret Krieviju.

Vienlaikus Kanādas valdība vērsusies pie regulatora ar lūgumu pārtraukt Krievijas televīzijas "RT" apraidi. Kanādas kabeļoperatori iepriekš paziņoja, ka labprātīgi atteiksies no "RT" translācijas. 


01.03.2022 05:18

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis no 1. marta ieviesis bezvīzu režīmu ārzemniekiem, kuri vēlas iestāties internacionālajā Ukrainas aizsardzības leģionā.


 01.03.2022 05:13

Krievijas spēki Ukrainā sākuši uzbrukumu Hersonas pilsētai valsts dienvidos, vietnē "Telegram" pavēstīja Ukrainas Īpašo sakaru un informācijas aizsardzības valsts dienests. Hersonas mērs Igors Kolihajevs paziņojis, ka pilsētu ir bloķējuši Krievijas spēki, kas izveidojuši blokposteņus pie iebrauktuvēm Hersonā.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins piedraudēja Ukrainai, pieprasot, lai Ukraina nekavējoties pārtrauc karadarbību pret separātistiem, "pretējā gadījumā visa atbildība par iespējamo asinsizliešanas turpināšanu pilnībā būs uz Ukrainā valdošā režīma sirdsapziņas".

Taču 24. februārī Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". Tas no demokrātiskās pasaules izsauca vēl lielāku nosodījumu un nākamos sankciju soļus pret Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt