Krievija uzbrūk Ukrainai: Solītais pamiers Mariupolē izpaliek. 5. marts (Teksta tiešraides arhīvs)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas karaspēka vienības desmito dienu turpina uzbrukumu Ukrainai, kur Krievijas prezidents Vladimirs Putins izvirzījis par savu mērķi panākt demokrātiski ievēlētās valdības maiņu. Ukrainas bruņotie spēki un iedzīvotāji sīvi pretojas iebrucējiem, kas mēģina pārņemt savā kontrolē Kijevu un citas pilsētas. Krievijas uzbrukums Ukrainai izraisījis vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. 

> Tiešraides sākums šeit.

05.03.2022 23.35

Šodien ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens uz Polijas un Ukrainas robežas ticies ar Ukrainas ārlietu ministru Dmitro Kulebu, apliecinot solidaritāti ukraiņu tautai. Viņi ir runājuši nepilnu stundu, apsprieduši sankciju efektivitāti Krievijas agresijas savaldīšanā un turpmākos soļus šajā virzienā.

Ukrainas ārlietu ministrs ir aicinājis Vašingtonu pastiprināt bruņojuma piegādes Ukrainai, īpaši norādot, ka tai vajadzīgi iznīcinātāji un pretgaisa aizsardzības sistēmas, lai cīnītos pret Krievijas gaisa spēkiem. Tikšanās laikā Kuleba arī vēlreiz kritizējis NATO lēmumu nenoteikt virs Ukrainas lidojumiem slēgtu zonu, nosaucot to par alianses vājuma zīmi, par ko "nāksies maksāt Ukrainas tautai".


05.03.2022 23.11

Ukrainas prezidents Volodomirs Zelenskis vakarā ar uzrunu vērsies pie okupēto Ukrainas teritoriju iedzīvotājiem, aicinot viņus nepadoties. Šoreiz viņa uzruna ir gan ukraiņu, gan krievu valodā: Fragments no tās:

"Es vēršos pie visiem cilvēkiem okupētajās teritorijās, visiem, kas dzird, visiem, kuriem propaganda nav nodzēsusi atmiņu, kuriem bailes nav aizvērušas acis , kuriem dvēseli nav izvarojis cinisms. Cīnieties! Cīnieties par savām tiesībām, par savu brīvību, par Ukrainu, kopā ar Hersonu, kopā ar Borodjansku, kopā ar Kijevu, kopā ar visām Ukrainas pilsētām."


05.03.2022 23.04

ASV prezidents Džo Baidens video vēstījumā sociālās saziņas vietnē "Twitter" vērsies pie Krievijas iedzīvotājiem saistībā ar Kremļa sākto karu Ukrainā. "Es neticu, ka jūs gribat asiņainu un postošu karu pret Ukrainu – valsti un tautu, ar kuru jūs saista dziļas radniecīgas, vēsturiskas un kultūras attiecības."


05.03.2022 22.39

Krievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Krievija neaizmirsīšot Lielbritānijas sadarbību ar Kijevu. Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova brīdināja, ka Maskavas reakcija "iznīcināšot" Lielbritānijas intereses Krievijā.


05.03.2022 22.26

Ukraina ir spējusi izrādīt daudz efektīvāku pretestību Krievijas armijai, nekā Rietumi gaidīja. Taču karš turpinās vien dažas dienas, un Krievijas armija ir daudz lielāka nekā Ukrainai. Ja Krievijai tomēr izdosies salauzt Ukrainas pretestību, ASV Pentagons un Valsts departaments u.c. grasās evakuēt Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski uz Poliju, kur viņa valdība trimdā vadīs partizānu karu, par "Washington Post" rakstīto ziņo BBC.

"Washington Post", atsaucoties uz Ukrainas specdienestiem, vēsta arī, ka prezidenta apsardzei ir viņa evakuācijas plāns, taču patlaban Zelenskis atsakoties pamest galvaspilsētu.


05.03.2022 21.32

Padomju laika disidentes kopīgā vēstulē aicina Krievijas sievietes cīnīties pret karu Ukrainā. Paziņojumā, kas izsūtīts plašsaziņas līdzekļiem, teikts, ka vairāki tūkstoši jaunu cilvēku jau ir aizgājuši bojā šajā karā, nepiedzīvojot un neizveidojot savas ģimenes. Paziņojumu parakstījušas Latvijas disidente Lidija Doroņina-Lasmane, Igaunijas sabiedriskā un valsts aktīviste Lagle Pareka un Krievijas padomju disidente Tatjana Osipova-Kovaļeva. Viņasprāt, situācija nonāca līdz karam propagandas dēļ:


05.03.2022 20.51

Bija paredzēts, ka šajā nedēļas nogalē varētu notikt nākamās Krievijas un Ukrainas delegāciju sarunas, cenšoties izbeigt bruņoto konfliktu, taču tagad Ukrainas prezidenta administrācijas pārstāvji informējuši, ka daudz ticamāka ir pirmdiena. Pašlaik tiekot gaidīts apstiprinājums no Krievijas puses.


05.03.2022 20.32

Dana Isarova, kurai Ukrainā dzīvo radinieki, intervijā Latvijas Televīzijā atzina, ka visas pasaules paustais atbalsts Ukrainai ir liels un līdz ar to "netaisnības sajūta ir mazinājusies". 

"Bet kopumā, ņemot vērā to masu slepkavošanu, kas tur notiek, un te nav runa tikai par maniem radiniekiem, man, protams, ir jāatzīst, ka ir nedaudz tāda sajūta, ka mēs ukraiņus esam atstājuši par tādu dzīvo vairogu tām vērtībām, kuras mēs Eiropā un pasaulē arī aizstāvam," atzina Isarova.

Vienlaikus viņa izteica pateicību visiem, kuri sestdien Rīgā piedalījās Ukrainas atbalsta akcijā.


05.03.2022 20.00

Žurnāla "Forbes" Ukrainas redakcija vēsta, ka Ukrainas armija nedaudz vairāk kā nedēļās laikā iznīcinājusi Krievijas kara tehniku vairāk nekā trīs miljardu dolāru vērtībā. Pēc Ukrainas Ģenerālštāba datiem, no kara sākuma 24. februārī līdz 4. martam Ukrainas armija iznīcinājusi 1902 ienaidnieka tehnikas vienību.

Pašlaik nav zināms, kādas lidmašīnas Ukrainas armija notriekusi.


05.03.2022 19.32

Visā pasaulē turpinās plaši protesti, nosodot Krievijas iebrukumu un sākto karadarbību Ukrainā. Tūkstošiem cilvēku vakar pulcējās Vāclava laukumā Prāgā. Tāpat protesta akcijas notika Frankfurtē, Vīnē, Lionā, Tbilisi un citviet.


05.03.2022 18.54

Somijas dzelzceļa operators palielinās reisu skaitu līnijā Helsinki–Sanktpēterburga sakarā ar ievērojamo cilvēku daudzumu, kas mēģina pamest Krieviju. Somijā ar ātrvilcienu "Allegro" un autobusiem no Sanktpēterburgas jau ir ieradušies tūkstošiem cilvēku, sestdien vēsta Somijas sabiedriskā raidorganizācija "Yle".

"Mēs mēģinām nākamnedēļ vairākās dienās ieviest vairākus papildreisus," pavēstīja Somijas valsts dzelzceļa kompānijas "VR Group" preses pārstāvis. "Vilcieni pretējā virzienā ir praktiski tukši."

Piektdien pārgurušu un izbiedētu sieviešu un bērnu pūļi pārpildīja Kijevas centrālo dzelzceļa staciju cerībā sagaidīt vilcienu, ar kuru pamest pilsētu un doties uz Ļvovu, kas šobrīd ir ceļš uz relatīvu drošību valsts rietumos.  Vilcienā uz Ļvovu cer nokļūt desmitiem tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni.


05.03.2022 18.48

Arī ASV telekanāls CNN, aģentūra "Bloomberg" un Kanādas sabiedriskā raidorganizācija "CBC/Radio-Canada" aptur savu darbību Krievijā pēc grozījumiem Krievijas Kriminālkodeksā, kas paredz līdz 15 gadiem ilgu cietumsodu par "viltus ziņām". BBC ģenerāldirektors Tims Deivijs norādījis, ka šie likuma grozījumi par krimināli sodāmu padara pašu neatkarīgās žurnālistikas procesu.


05.03.2022 18.26

Atklājies, ka viens no Ukrainas miera sarunu delegācijas dalībniekiem ir spiegojis Krievijas labā un ir nogalināts. Zināms, ka nošautais ir baņķieris Deniss Kirejevs, kurš turēts aizdomās par valsts nodevību. Aizturēšanas laikā viņš pretojies, tāpēc nogalināts.


05.03.2022 17.23

Kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā gājis bojā 351 civiliedzīvotājs, bet ievainoti 707 civiliedzīvotāji, par ANO aplēsēm ziņo "Meduza". Starp bojā gājušajiem ir 22 bērni. ANO atzīmēja, ka bojāgājušo un ievainoto skaits Ukrainā varētu būt lielāks, jo informācija pienāk ar kavēšanos.


05.03.2022 17.11

Krievijas prezidents Putins sestdien paziņojis, ka Krievijas spēki ir praktiski pabeiguši Ukrainas militārās infrastruktūras iznīcināšanu, ziņo LETA, atsaucoties uz "INTERFAX" vēstīto.

"Pirmais, ko viņi (armija) izdarīja – iznīcināja militāro infrastruktūru. Ne visu, bet daļēji. Noliktavas ar ieročiem, munīciju, aviāciju, pretgaisa aizsardzības sistēmas. Pretgaisa aizsardzības sistēmu likvidēšana prasa noteiktu laiku, tās vajag atrast, pēc tam iznīcināt. Praktiski šis darbs ir pabeigts," sacīja Putins.

Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs sestdien paziņoja, ka Krievijas spēku resursi Ukrainā izsīkst un tālāk tos gaida loģistikas sabrukums un aizvien vairāk pretinieka karavīru padodas gūstā.


05.03.2022 16.52

Amerikāņu jurists, pēdējais dzīvais Nirnbergas tiesas prāvas prokurors Bens Ferencs paudis pārliecību, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam jānonāk uz apsūdzēto sola par noziegumiem pret cilvēci, ko Krievijas armija pastrādājusi Ukrainā, vēsta laikraksts "Mirror".

"Noziegumi, ko Krievija pašlaik pastrādā pret Ukrainu, apkauno visu cilvēku sabiedrību, un vainīgie jāsauc pie atbildības par agresiju, noziegumiem pret cilvēci un slepkavībām," paziņojis 101 gadu vecais Ferencs.


05.03.2022 15.51

Eiropā viens no lielākajiem apģērbu mazumtirdzniecības uzņēmumiem un zīmola "Zara" īpašnieks "Inditex" sestdien paziņojis, ka slēgs simtiem veikalu Krievijā, kā arī grupas tiešsaistes iepirkšanās veikalu, ziņo AFP. "Inditex" paziņojis, ka tā ieņēmumi Krievijā veido ap 8,5% no kopējā apgrozījuma. Līdz ar "Zara" kompānijai ir tādi zīmoli kā "Bershka", "Pull&Bear" u.c.

"Inditex" ir viens no daudziem starptautiskiem uzņēmumiem, kas apturējis darbu Krievijā saistībā ar tās iebrukumu Ukrainā.


05.03.2022 15.10

Kremlim nepakļautais telekanāls "Nastojaščoje vremja" aprunājies ar bēgļiem, kas izkļuvuši no Krievijas okupācijas spēku apšaudītās Harkovas pilsētas. Harkova ir pārsvarā krievvalodīgo apdzīvota pilsēta, bet tas neaizkavēja Putina "krievu pasaules atbrīvotājus" apšaudīt pilsētas dzīvojamos rajonus.

"Hitlers nedarīja ko tādu, ko pašlaik dara šie nelieši ar galveno sektantu priekšgalā, kurš nozombējis savu valsti," stāsta 79 gadus veca krievu sieviete.


05.03.2022 14.52

Itālijas laikraksts "La Repubblica" vēsta, ka Itālijas varasiestādes iesaldējušas divas Krievijas TV propagandas raidījumu vadītājam Vladimiram Solovjovam piederošās villas Komo ezera piekrastē. Šo īpašumu vērtība tiek lēsta uz astoņiem miljoniem eiro. Tāpat iesaldēti arī Krievijas oligarha Ališera Usmanova īpašumi 16 miljonu eiro vērtībā. Solovjovs un Usmanovs ir iekļauti Eiropas Savienības sankciju sarakstā, kas tika papildināts pēc Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā.


05.03.2022 14.21

Krievijas amatpersonas apgalvo, ka civiliedzīvotāju evakuāciju no aplenktās Ukrainas pilsētas Mariupoles aizkavē nevis Krievijas karaspēks, kas turpina apšaudīt pilsētu, bet gan "ukraiņu nacionālisti", kas liedzot cilvēkiem iespēju pamest pilsētu.


05.03.2022 14.08

Lai nosodītu Krievijas prezidenta Vladimira Putina sākto karu Ukrainā un atbalstītu Ukrainas tautas cīņu par savas brīvības un demokrātijas saglabāšanu, sestdien, 6. martā, Rīgā ap 30 000 cilvēku pulcējās atbalsta gājienā no Brīvības pieminekļa līdz Ukrainas vēstniecībai.

Cilvēki skandēja dažādus saukļus, tai skaitā "Brīvību Ukrainai!", "Putinu uz Hāgu", "Slava Ukrainai!"

Daudzi bija ieradušies gan ar Ukrainas karogiem, gan ziediem, baloniem, plakātiem Ukrainas karoga krāsās, tāpat daļa savā apģērbā izmantojusi Ukrainas karoga zilo un dzelteno krāsu.

Latvijas Radio uzrunātie gājiena dalībnieki neslēpa sašutumu par Putina iebrukumu Ukrainā, sakot, ka šodien paustā nostāja ir mazākais, ko mēs ikviens varam darīt – būt kopā un izrādīt solidaritāti Ukrainai un tās tautai.

Ukrainas atbalsta pasākuma dalībnieki
00:00 / 00:59
Lejuplādēt

05.03.2022 13.55

Krievija ir pārkāpusi šorīt izsludināto uguns pārtraukšanas režīmu un sākusi apšaudīt Mariupoli un Volnovahu, no kurām bija paredzēts izvest civiliedzīvotājus. Par to paziņojusi Ukrainas valdības pārstāve Irina Vereščuka, aicinot Krieviju pildīt uzņemtās saistības un ļaut vairākās pilsētās piegādāt pārtiku, medikamentus.

"Es varu apstiprināt, ka Krievija ir pārkāpusi vienošanos, kas panākta ar Sarkanā Krusta starpniecību, kā arī nav izpildījusi uzņemtās saistības un ir uzsākusi Volnovahas apšaudi. Tāpat Mariupoles un Zaporižjas virzienā turpinās kaujas, kas padara neiespējamu palīdzības kolonnas pārvietošanos."

"Mēs vēršamies pie Krievijas puses – apturēt apšaudes, atjaunot uguns pārtraukšanas režīmu un ļaut izveidot humānās kolonnas, lai bērni, sievietes un gados veci cilvēki varētu pamest apdzīvotās vietas."


05.03.2022 13.28

Krievijas Federālā gaisa transporta aģentūra rekomendē Krievijas lidsabiedrībām no 6. marta apturēt visus starptautiskos lidojumus, jo Krievijas lidmašīnām ārzemēs draud arests.

Ieteikums attiecas uz tām aviokompānijām, kas lidmašīnas nomā no ārzemju firmām uz līzinga noteikumiem.

Krievijas gaisa flotē ir simtiem šādu lidmašīnu, bet pēc Rietumu sankciju ieviešanas lidmašīnu īpašnieki pieprasa, lai tās 30 dienu laikā tiktu atdotas īpašniekam.

Iespējams, ka Krievijā valdošais režīms grasās šīs lidmašīnas "nacionalizēt" jeb, vienkārši sakot, atņemt to likumīgajiem īpašniekiem.


05.03.2022 13.16

Ukrainas atbalsta akcijā, kas šodien notiek Rīgā, mācītājs Juris Cālītis sacīja, ka šajā laikā mums visiem būtu jāparāda, ka esam pieauguši cilvēki. "Ka mēs cienām demokrātiju," teica Cālītis, norādot, ka demokrātija nozīmē cienīt "patiesību", "atšķirīgo" un citas vērtības.

Cālītis aicināja būt vienotiem: "nevis tāpēc, ka mums ir bailes", bet gan tāpēc, ka mēs zinām skaistāko nākotni, uz kuras ceļa ir visa Eiropa, tostarp arī Latvija un Ukraina.

Tikmēr Atmodas laika līderis Dainis Īvāns uzsvēra, ka šī ir lielākā, vienotākā tautas manifestācija kopš pagājušā gadsimta beigām, kad Latvijas tauta pati cīnījās par savu brīvību.

"Mēs atkal esam vienoti. (..) Šajā gara spēka karaspēkā ir daudz vairāk spēka nekā visos Putina vergu karapulkos," sacīja Īvāns.


05.03.2022 13.04

Civiliedzīvotāju evakuācija no aplenktās Mariupoles pilsētas ir pārtraukta, jo Krievijas okupācijas spēki nepilda solījumu par pamiera ievērošanu, turpina apšaudīt gan Mariupoli, gan tās apkaimi, vēsta vietējās varas pārstāvji.

"Šobrīd esmu Mariupolē, stāvu uz ielas. Ik pēc trim līdz piecām minūtēm dzirdams artilērijas apšaudes troksnis," raidsabiedrībai BBC stāsta Mariupoles iedzīvotājs Aleksandrs.

"Zaļais koridors ir muļķības. Redzēju, ka cilvēki ar mašīnām mēģināja izkļūt no pilsētas, bet viņiem nācās griezties atpakaļ."


05.03.2022 12.26

Raidsabiedrība "Svoboda" publicējusi interviju ar informātikas skolotāju Alekseju Vtorovu no Ivanovas pilsētas, kurš atsakās pakļauties Krievijā valdošā režīma vēstījumam par "vajadzīgo" karu Ukrainā.

Aleksejs staigājot pa Ivanovas ielām ar Ukrainas karoga lentīti pie krūts, un pagaidām neviens tam nepievēršot uzmanību.

Skolā viņam pieprasīts, lai Aleksejs savā nodarbībā iekļauj Putina runu, bet viņš atteicies izpildīt šo prasību. Direktore draudējusi viņam ar atlaišanu, bet piekāpusies, jo informātikas skolotāji ir liels deficīts.

"Es jau sen nebaidos. Nedrīkst baidīties. Šodienas notikumi ir sekas tam, ka visi baidās pavērt muti. Es apzinos: ja pret mani ierosinās krimināllietu, nāksies emigrēt," stāsta Aleksejs.

"Domāju, ka šobrīd skolotājiem ir jāmāca bērniem, kā izteikt savu viedokli un nebaidīties. Bērniem jāsaprot, ka tā notiek civilizētā pasaulē. Skolotājs nedrīkst melot. Ja bērni uzdod jautājumus, viņiem jāatbild godīgi. Un ir svarīgi parādīt, ka cilvēks, kurš atsakās kļūt par vergu, nav viens."


05.03.2022 12.24

Rīgā notiek gājiens, lai paustu atbalstu Ukrainas tautai un nosodītu Vladimira Putina režīma sākto karu pret Ukrainu.


05.03.2022 11.54

Krievijas okupētās Ukrainas pilsētas Hersonas ielās izgājuši ap 1000 cilvēku, kas pieprasa, lai okupanti atgriežas Krievijā. Daudziem rokās ir Ukrainas karogi, cilvēki skandē "Hersona ir Ukraina!".

Lai iebiedētu protesta akcijas dalībniekus, Krievijas okupanti ar automātiem šāvuši brīdinājuma šāvienus gaisā.


05.03.2022 11.44

Doneckas apgabala administrācijas vadītājs Pāvels Kiriļenko vēsta, ka vienošanās par pamieru, lai veiktu civiliedzīvotāju evakuāciju no Mariupoles, tiek ievērota tikai Doneckas apgabala teritorijā, bet tālāk Zaporižjas apgabalā, uz kurieni ved evakuācijas maršruts, turpinās kaujas.

"Veicam sarunas ar Krievijas pusi par klusuma režīma ievērošanu visā Mariupoles civiliedzīvotāju evakuācijas maršrutā," informē Kiriļenko.


05.03.2022 10.55

Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Reznikovs vēsta, ka kopš kara sākuma vairāk nekā 66 000 ukraiņu atgriezušies dzimtenē no ārzemēm, lai iesaistītos Ukrainas aizsardzībā pret Krievijas okupantiem.

"Tās ir 12 kaujasspējīgas, motivētas brigādes. Ukraiņi, mēs esam neuzvarami!" secina Reznikovs.


05.03.2022 10.25

Ukrainas bruņoto spēku Ģenerālštābs vēsta, ka kopš karadarbības sākuma nogalināti vairāk nekā 10 000 Krievijas okupācijas spēku karavīru, iznīcināti 269 tanki un daudzas citas Krievijas kara tehnikas vienības.

Krievijas okupācijas spēku zaudējumi Ukrainā
Krievijas okupācijas spēku zaudējumi Ukrainā

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

05.03.2022 10.20

Mariupoles varasiestādes vēsta, ka pamiers būs spēkā līdz pulksten 16. Šajā laikā civiliedzīvotājiem būs iespēja pamest Krievijas okupācijas spēku ielenkto pilsētu. Autovadītāji aicināti maksimāli piepildīt savus transportlīdzekļus, lai evakuētu pēc iespējas vairāk cilvēku.

Mariupoles mērs Vadims Boičenko vēsta: "Šodien sākas civiliedzīvotāju evakuācija no pilsētas. Tas ir smags lēmums, bet es vienmēr esmu teicis, ka Mariupole ir cilvēki, nevis ielas un mājas. Mūsu galvenais uzdevums vienmēr bijis aizstāvēt cilvēkus. Situācijā, kad mūsu dzimto pilsētu nemitīgi apšauda okupanti, nav citas izejas, kā vien nodrošināt iedzīvotājiem iespēju droši izbraukt no Mariupoles."

Mēra vietnieks Serhijs Orlovs sarunā ar BBC stāsta, ka šodien no pilsētas varētu izvest līdz pat 9000 cilvēku: kādus 5000-6000 ar autobusiem un vēl dažus tūkstošus ar privāto transportu. Dzelzceļš neesot izmantojams, jo to sagrāvuši Krievijas okupācijas spēki. Tāpat turpinās sarunas ar Krieviju par iespēju pagarināt pamieru arī uz svētdienu.


05.03.2022 09.55

Krievijas politikas pētnieks, bijušais Vladimira Putina padomnieks Andrejs Illarionovs uzskata, ka Krievija pašlaik karo ne tikai ar Ukrainu, bet ar visu Eiropu, izmantojot Ukrainas teritoriju.

"Mēs nezinām, kā beigsies šis karš. Un jebkura normāla cilvēka viedoklis jebkur pasaulē būs atbalstīt Ukrainu, jo ir nepieciešams panākt, lai iet bojā pēc iespējas mazāk cilvēku un lai Ukraina spēj aizsargāt savu neatkarību," Illarionovs stāsta intervijā Latvijas Radio.

"Diemžēl, tikai ar rezolūcijām un paziņojumiem to sasniegt neizdosies, jo uz tanku kāpurķēdēm un raķešu uzbrukumiem ir atbilstoši jāatbild. Ar rezolūcijām šādu karu nevar apturēt."

"Es baidos, ka Rietumu valstu nodevīgā pozīcija pret Ukrainu var novest pie tā, ka noasiņojošā Ukraina nonāks zem Kremļa saimnieka zābaka. Bet Eiropas traģēdija ar to nebeigsies, bet gan tikai sāksies, jo bez liekām pauzēm Putins ies tālāk, nebaidoties izmantot tos ieročus, kuru izmantošana eiropiešiem un NATO cilvēkiem liekas neiespējama."


05.03.2022 09.23

Latvijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris vēsta, ka nākamnedēļ Latviju apmeklēs Kanādas premjerministrs Džastins Trudo. Kanāda vada NATO spēku kaujas grupu Latvijā.

7. martā Latvijā ieradīsies ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.


05.03.2022 08.59

Ukrainas mediji vēsta, ka aplenktajā Mariupoles pilsētā izlaupīts tirdzniecības centrs "Port City."


05.03.2022 08.46

Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka sestdien pulksten 10 pēc Maskavas laika (pulksten 9 pēc Latvijas laika) tiks atvērti humānie koridori, lai veiktu civiliedzīvotāju evakuāciju no aplenktajām Ukrainas pilsētām Mariupoles un Volnovahas. Šis solis esot saskaņots ar Ukrainu.

"Šodien pulksten 10 pēc Maskavas laika Krievija izsludina "klusuma režīmu", tiek atvērti humānie koridori civiliedzīvotāju izvešanai no Mariupoles un Volnovahas," teikts Krievijas paziņojumā.

Mariupoles mērs Vadims Boičenko vēsta, ka uguns pārtraukšana ļaus piegādāt pilsētai pārtiku un medikamentus, kā arī atjaunot mobilos sakarus, elektrības un ūdens apgādi.


05.03.2022 08.42

ASV un NATO eksperti izsaka bažas, ka Krievijas karaspēks, sastopoties ar negaidīti sīvu Ukrainas bruņoto spēku pretestību, varētu mainīt stratēģiju un bombardēt Ukrainas pilsētas līdz to kapitulācijai. Tas var novest pie milzīgiem civiliedzīvotāju upuriem, jo plānots izmantot ne tikai jaudīgāku, bet arī postošāku munīciju.

Kāds avots Rietumu izlūkdienestos CNN atzina, ka Krievijā ir pilnīgi citi standarti, ja runa ir par cilvēka dzīvības vērtību.


05.03.2022 07.44

Kremlim ir bīstami, ja Krievijas iedzīvotāji ziņas par karu Ukrainā iegūst no ārvalstu informācijas avotiem, aģentūrai LETA stāsta NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.

"Kremlim bija plāns veikt cita veida karu, taču tam, kas Ukrainā notiek tagad, Krievijas sabiedrība nav gatava. Kremlim bija nepieciešams radīt alternatīvo realitāti," skaidro Sārts.

Viņš atzīmēja, ka Krievijas iedzīvotājiem, kas ilgstoši ticējuši Kremļa propagandai Krievijas kanālos, citādi viedokļi un citas pasaules pieņemšana nozīmētu savu uzskatu sagraušanu, kas kaimiņvalstī nākotnē esot visai ticams pavērsiens.

"Tas ir apmēram tā - ja katlā, kurā ir spiediens, tam virsū uzliek vēl stingrāku vāku, spiediens katlā būs lielāks, un lielāka iespēja katlam sprāgt. Kad tas notiks, mēs to pateikt gan nevaram," secina Sārts.


05.03.2022 07.28

Sīvas kaujas turpinās Ukrainas ziemeļaustrumu pilsētā Sumi, ko mēģina iekarot Krievijas okupācijas spēki. Ukrainas telekanāls "Ukraina 24" vēsta: "Kopš pulksten 5 no rīta dzirdami spēcīgi sprādzieni visās pilsētas daļās. Ienaidnieks mēģina pabeigt to, ko neizdevās izdarīt ar aviouzlidojumiem. Uzbrukums vērsts arī pret apakšstaciju, kas nodrošina ar elektrību lielāko daļu pilsētas. Izskan brīdinājumi par ielu kaujām. Cilvēki aicināti nerādīties uz ielas, palikt patvertnēs."


05.03.2022 07.18

Itālija vēsta, ka ir konfiscējusi jahtu, kas pieder Krievijas oligarham Aleksejam Mordašovam, kurš tiek uzskatīts par prezidentam Vladimiram Putinam tuvu cilvēku un ir pakļauts Eiropas Savienības (ES) sankcijām.

Tērauda magnātam Mordašovam pieder grupa "Severstaļ". Viņš ir viens no bagātākajiem un ietekmīgākajiem Krievijas pilsoņiem, pret kuriem noteiktas ES sankcijas viņu tuvības Kremlim dēļ.

Itālijas mediji ir ziņojuši, ka Sanremo pilsētā tika konfiscēta jahta "Lena", kas pieder miljardierim Genadijam Timčenko, kurš ir privātās investīciju grupas "Volga Group" dibinātājs un īpašnieks, kā arī bijušais preču tirdzniecības grupas "Gunvor Group" līdzīpašnieks.


05.03.2022 07.15

Dienvidkorejas uzņēmums "Samsung Electronics" nolēmis apturēt savas produkcijas piegādes Krievijai tās uzbrukuma Ukrainai dēļ.

"Samsung" aptur jebkādu eksportu uz Krieviju, sākot ar mikroshēmām un beidzot ar viedtālruņiem un sadzīves elektroniku.

"Samsung" ir vadošais viedtālruņu pārdevējs Krievijā ar tirgus daļu, kas nedaudz pārsniedz 30%. Viedtālruņu pārdošana Krievijā sastāda apmēram 4% no "Samsung" pasaules ienākumiem šajā segmentā.


Ukraina turpina atvairīt Krievijas uzbrukumu: 4. marta teksta tiešraides arhīvs.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins piedraudēja Ukrainai, pieprasot, lai Ukraina nekavējoties pārtrauc karadarbību pret separātistiem, "pretējā gadījumā visa atbildība par iespējamo asinsizliešanas turpināšanu pilnībā būs uz Ukrainā valdošā režīma sirdsapziņas".

Taču 24. februārī Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". Krievijas sāktais karš Ukrainā notiek jau vairāk nekā nedēļu, un tiek ziņots, ka Krievija arvien nežēlīgāk bombardē Ukrainas pilsētas.

Krievijas uzbrukums Ukrainai izraisījis vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti