Krievija un tās kolaboranti nosauc jaunu Hersonas apgabala galvaspilsētu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainas bruņotie spēki turpina strauji atbrīvot Krievijas iebrucēju pamestās teritorijas, taču amatpersonas aicina iedzīvotājus nesteigties ar atgriešanos savās dzīvesvietās. Atbrīvotās teritorijas joprojām ir bīstamas, un tās joprojām var tikt pakļautas apšaudēm. Vienlaikus Krievijas kolaborantu vadība paziņojusi, ka okupētās Hersonas apgabala galvaspilsēta tiek pārcelta uz Heņičesku.

Krievija un tās kolaboranti nosauc jaunu Hersonas apgabala galvaspilsētu
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Turpinoties Ukrainas bruņoto spēku veiksmīgajai operācijai Ukrainas dienvidos, līdz šim ir atbrīvota aptuveni 3000 kvadrātkilometru liela teritorija. Par to paziņojusi Ukrainas bruņoto spēku dienvidu grupējuma pārstāve Natālija Humeņuka. Lai arī Krievijas puse oficiāli ir paziņojusi, ka no pamestajiem reģioniem ir izvesta gan militārā tehnika, gan karavīri, Ukrainas puse apgalvo pretējo. Pēc Humeņukas vārdiem, atbrīvotajos apgabalos ir atrastas gan artilērijas iekārtas, gan tanki, gan bruņumašīnas un munīcija. Humeņuka arī brīdina, ka pārņemtajos rajonos joprojām var atrasties ienaidnieka spēki, kuri var mēģināt īstenot kādas diversijas. Arī Hersonas apgabala militārās administrācijas vadītājs Jaroslavs Januševičs izteicies, ka ar atgriešanos atbrīvotajās teritorijās nevajadzētu steigties.

"Katru dienu mēs redzam, ka arvien vairāk apdzīvotajās vietās atgriežas Ukrainas karogs.

Es saprotu, ka jūs ilgojaties pēc savām mājām un vēlaties atgriezties, cik vien ātri iespējams. Taču, draugi, es jūs aicinu vēl nedaudz pagaidīt. Pašlaik šeit vēl nav droši.

Ir ļoti liela iespēja, ka ienaidnieks apšaudīs apdzīvotās vietas, kuras vēl nav pilnībā deokupētas. Tāpat pirms jūsu atgriešanās ir nepieciešams veikt atmīnēšanu. Pirms savas bēgšanas ienaidnieks ir visu mīnējis. Diemžēl ir ļoti daudz civiliedzīvotāju upuru. Tāpēc esiet, cik vien iespējams, uzmanīgi! Hersonas reģiona militārā administrācija ir izstrādājusi skaidru plānu, kā palīdzēt Hersonas apgabala iedzīvotājiem. Mēs arī aktīvi sadarbojamies ar mūsu ārvalstu partneriem. Tikko kā militāristi atļaus, mēs šo plānu ieviesīsim dzīvē," sacīja Jaunsevičs.

Hersonas apgabala vadība arī aicina joprojām ievērot informatīvo klusumu par situāciju reģionā.

Vēl vairākas nedēļas pirms aiziešanas no okupētās Hersonas tika saņemtas ziņas, ka Krievijas iebrucēji un viņu vietējie kolaboranti pārved uz citiem reģioniem gan dažādas administratīvās iestādes, gan, piemēram, bankas. Daudz kas tika nogādāts arī okupētajā Krimas pussalā. Vien dienu pēc tam, kad Hersona ir nonākusi Ukraiņu spēku kontrolē, okupācijas spēki par Hersonas apgabala tā dēvēto galvaspilsētu pasludinājuši Heņičesku, kas atrodas aptuveni 170 kilometru attālumā no Hersonas, Azovas jūras krastā.

Ukrainas armija pāris dienās atguva kontroli pār Dņepras upes labo krastu aptuveni 170 kilometru garumā. Jauni satelītattēli, datēti ar piektdienas, 11. novembra, rītu, liecina par būtiskiem jauniem bojājumiem tiltiem pār upi, Krievijas armijas atkāpjoties. Attēli liecina par smagiem bojājumiem vairākās vietās Antonivkas tiltam, kas atrodas pie Hersonas – atsevišķas tā daļas iegāzušās upē. Sagrauts arī dzelzceļa tilts, kas atrodas dažu kilometru attālumā. 

Saspridzināta arī daļa no tilta, kas ved gar Nova Kahovkas hidroelektrostaciju – redzami jauni būtiski bojājumi ziemeļu posmā. Tas viss apgrūtinās Ukrainas centienus virzīties tālāk uz dienvidiem pāri upei Krimas virzienā. Kijiva uzsvērusi, ka nekādas kara iesaldēšanas pēc Hersonas atbrīvošanas nebūs.

Vienlaikus Ukrainas bruņoto spēku ģenerālštābs norāda, ka okupanti Zaporižjas, Luhanskas un Doneckas apgabalos arvien aktīvāk veido uguns pozīcijas tiešā civilās infrastruktūras tuvumā. Visaktīvāk tas tiekot darīts reliģisko celtņu apkārtnē, skolās un medicīnas iestādēs.

Šajās dienās karadarbību Ukrainā komentējušas gan ASV, gan Vācijas amatpersonas. Tā, piemēram, ASV Baltā nama nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans ir izteicies, ka kara beigas, pirmkārt, būs atkarīgas no Krievijas. Vienlaikus gan viņš atzinis, ka Krievija īsti nav gatava šādām sarunām, jo joprojām cenšas uzstāt uz Ukrainas teritoriju aneksijas likumību. Savukārt Vācijas kanclers Olafs Šolcs ir uzsvēris, ka kara izbeigšana uz Krievijas noteikumiem nav iespējama un arī diplomātiska risinājuma šim karam nebūs.

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Rudens sākumā Ukrainas pretuzbrukumā no okupantiem atbrīvota lielāka teritorija, nekā Krievijai bija izdevies ieņemt kopš aprīļa sākuma.

9. novembrī Krievijas karaspēka vadība paziņoja, ka ir pieņemts lēmums par karaspēka izvešanu no Hersonas pilsētas un pārcelšanos uz Dņepras upes kreiso krastu. 11. novembrī Krievijas karaspēka vienības pameta Hersonas pilsētu, kur drīz vien ienāca Ukrainas karavīri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti