Krievija un Sīrija nosoda Trampa paziņojumu par nepieciešamību atzīt Izraēlas suverenitāti pār Golānas augstienēm

Krievija, Irāna un Sīrija nosodījušas ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumu, ka Savienotajām Valstīm būtu jāatzīst Izraēlas suverenitāte pār stratēģiski svarīgajām Golānas augstienēm. Tās Izraēla okupēja no Sīrijas karā pirms vairāk nekā 50 gadiem, bet vēlāk anektēja. Starptautiskā sabiedrība Izraēlas soli anektēt Golānas augstienes neatzīst. Sīrija Trampa paziņojumu nosodīja kā starptautisko tiesību neievērošanu.

Krievija un Sīija nosoda Trampa paziņojumu par nepieciešamību atzīt Izraēlas suverenitāti pār Golānas augstienēm
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

Laužot Savienoto Valstu desmitgadēm ieņemto nostāju, prezidents Donalds Tramps ceturtdien paziņoja, ka „pēc 52 gadiem Savienotajām Valstīm ir pienācis laiks pilnībā atzīt Izraēlas suverenitāti pār Golānas augstienēm”. Ierakstā tviterī viņš piebilda, ka „Izraēlas valstij un reģionālajai stabilitātei [šī teritorija] ir kritiski svarīga stratēģijas un drošības ziņā.”

Golāna ir stratēģiski nozīmīgās augstienes, kas atrodas starp Izraēlu un Sīriju. Līdz 1967. gada Sešu dienu karam tās kontrolēja Sīrija, taču toreiz militāro operāciju gaitā Izraēla augstienes ieņēma un vēlāk1981. gadā anektēja.

Starptautiskā sabiedrība aneksiju neatzīst. Divas ANO Drošības padomes rezolūcijas (242. un 497.), kuras abas atbalstīja arī Savienotās Valstis, nosaka, ka Izraēlas īstenotā Sīrijas teritorijas okupēšana pārkāpj starptautiskās tiesības. Taču ASV prezidents Tramps, tāpat kā ar soli pērn atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, aicina mainīt gadu desmitiem ilgušo Vašingtonas nostāju arī attiecībā uz Golānas augstienēm.

Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu atzinīgi novērtēja Trampa paziņojumu un viņam pateicās. Netanjahu sociālajos tīklos rakstīja, ka „laikā, kad Irāna cenšas izmantot Sīriju kā platformu Izraēlas iznīcināšanai, prezidents Tramps drošsirdīgi atzīst Izraēlas suverenitāti pār Golānas augstienēm”.

Kopš 60. gadu kara situācija Golānas augstienēs bija salīdzinoši mierīga, taču kopš Sīrijas kara sākuma 2011. gadā tā vairākkārt piedzīvojusi bruņotus uzplaiksnījumus. Sīrija pieprasa, lai Izraēla tai atgriež kontroli pār augstienēm apmaiņā pret jebkādām iespējām ar to noslēgt miera līgumu.

Sīrijas valdība piektdien paziņoja, ka Trampa nostāja attiecībā uz Golānas augstienēm ir pretrunā starptautiskajām tiesībām. Damaskas sabiedrotā Krievija brīdina, ka Golānas statusa maiņu pārkāptu ANO Drošības padomes rezolūcijas. Bet otra sabiedrotā – Irāna - Trampa nodomus nosauca par „nelikumīgiem un nepieņemamiem”, piebilstot, ka tas nemainītu „faktu, ka [Golāna] pieder Sīrijai”. Tikmēr Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans brīdināja, ka Trampa solījums „reģionu noved jaunas krīzes priekšā”.

Tramps ar savu paziņojumu nāca klajā brīdī, kad Izraēlā viesojas ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, bet nākamnedēļ uz Savienotajām Valstīm vizītē uz Balto namu dosies Izraēlas premjers Netanjahu.

Analītiķi vērtē, ka Trampa paziņojuma daļējs mērķis varētu būt mēģinājums celt Netanjahu atbalsta reitingus pirms aprīlī paredzētajām Izraēlas parlamenta vēlēšanām. Tas arī varētu novērst uzmanību no vairākiem korupcijas skandāliem, kuros ierauts Netanjahu. Viņš kā vienu no priekšvēlēšanu kampaņas elementiem izmanto tieši savas īpašās attiecības ar Trampu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti