Krievija un Ķīna noraida Francijas apsūdzības par Covid-19 vakcīnu politizēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Maskava un Pekina piektdien noraidīja Francijas augstāko amatpersonu apgalvojumus, ka Krievija un Ķīna izmanto savas Covid-19 vakcīnas kā ģeopolitiskās ietekmes instrumentu. Saskaroties ar vakcīnu trūkumu, atsevišķas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis ir iegādājušās Krievijā un Ķīnā radītās vakcīnas pret koronavīrusu, lai gan tās nav apstiprinājusi Eiropas Zāļu aģentūra (EZA).

ĪSUMĀ:

  • Francija raksturo Krievijas un Ķīnas vakcīnas kā propagandas instrumentu.
  • Krievija noliedz, ka izmanto "Sputņik V" kā ģeopolitiskās ietekmes līdzekli.
  • Ķīna uzsver, ka visai pasaulei ir jāsadarbojas vakcīnu jautājumā.

Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns piektdien paziņoja, ka Krievijai un Ķīnai pašmāju vakcīnas pret Covid-19 kalpo kā propagandas un agresīvas diplomātijas instruments, nevis kā solidaritātes un palīdzības līdzeklis.

Lēmums par "Sputņik" gaidāms aprīļa vidū

Kā piemēru viņš minēja Krievijas kontrolēto mediju plaši izreklamēto 30 tūkstošu vakcīnu devu piegādi Tunisijai. Tajā pašā laikā ar globālās vakcīnu izplatīšanas programmas “Covax” starpniecību Tunisija ir saņēmusi 100 tūkstošus dozu, bet līdz maijam tā saņems vēl 400 tūkstošus devu, ziņo “Euronews”.

Savukārt Ķīna ir paziņojusi, ka piegādās Senegālai 200 tūkstošus vakcīnas “Sinopharm” devu, kamēr ar “Covax” palīdzību senegālieši jau ir saņēmuši 400 tūkstošus vakcīnu dozu, bet līdz gada beigām saņems vēl 600 tūkstošus.

Ledriāns arī noraidīja Krievijas pārmetumus, ka ES liekot šķēršļus tās radītajai vakcīnai “Sputņik V”. Viņš uzsvēra, ka ES izmanto tikai uzticamas un drošas vakcīnas, kuras ir apstiprinājusi EZA. Tās eksperti šomēnes uzsāka “Sputņik V” paātrināto vērtēšanu, bet gala lēmums ir gaidāms aprīļa vidū.

ES dalībvalsts Ungārija savu iedzīvotāju vakcinācijai izmanto gan “Sputņik V”, gan “Sinopharm” vakcīnas.

Jauna veida pasaules karš

Ceturtdien vakarā arī Francijas prezidents Emanuels Makrons pārmeta Ķīnai un Krievijai vakcīnu izmantošanu, lai vairotu savu ietekmi ārvalstīs, tostarp Eiropā.

“Eiropa ir vienīgais kontinents brīvajā pasaulē, kuram ir sava stratēģija un diplomātija vakcīnu jautājumā. Tās mērķis nav šantažēt vienu vai otru valsti, bet pildīt mūsu starptautiskās apņemšanās,” uzsvēra Makrons.

“Mums ir jāapzinās, ka esam pakļauti jauna veida pasaules karam. Mēs redzam Krievijas un Ķīnas mēģinājumus destabilizēt situāciju, vairot ietekmi ar vakcīnu palīdzību. Ja mēs vēlamies tam pretoties, tad mums ir jāsaražo tik daudz vakcīnu, lai apmierinātu savas vajadzības,” sacīja Makrons.

Vakcīnas nav ietekmes instruments

Atbildot uz Makrona izteikumiem, Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs noliedza, ka Krievija izmanto vakcīnas kā ietekmes līdzekli. Gluži pretēji – Krievija esot atbildīga starptautiskās sabiedrības locekle, ko vislabāk apliecinot valsts rīcība šajā visai cilvēcei tik sarežģītajā lakā.

“Krievija palielina vakcīnu ražošanas tempu, lai varētu pabeigt savu iedzīvotāju vakcinēšanu, un vienlaikus dara visu iespējamo, lai pārskatāmā nākotnē reaģētu uz pastāvīgi pieaugošo starptautisko pieprasījumu pēc tās vakcīnas. Krievijai nekad nav bijusi un nebūs vēlme politizēt vakcīnu jautājumu un izmantot vakcīnas kā ietekmes instrumentu,” paziņoja Peskovs.

Vakcīnas “Sputņik V” izstrādātāji sociālajā tīklā “Twitter” atbildējuši Makronam, ka viņi darot visu, lai potes netiktu politizētas un vairotu mieru pasaulē.

Ķīnas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka Francijas amatpersonu izteikumi neatbilstot patiesībai. Pekina noraidot vakcīnu nacionālismu un cerot, ka pasaules sadarbosies vakcīnu jautājumā, lai kopā uzveiktu pandēmiju.

KONTEKSTS:

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 4.martā uzsāka "Sputņik V" paātrinātas vērtēšanas procedūru, sperot svarīgu soli, lai Eiropas Savienībā (ES) eventuāli tiktu apstiprināta pirmā vakcīna, kas nav ražota rietumvalstīs.

"Sputņik V" izstrādājis Krievijas Gamalejas nacionālais epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrs Maskavā. Sākotnēji šī vakcīna ārvalstīs tika uztverta ar skepsi, jo Krievija to apstiprināja, pirms bija pabeigti plaši klīniskie pētījumi. Taču medicīnas žurnālā "The Lancet" februārī publicēts pētījums liecina, ka Krievijā izstrādātās vakcīnas efektivitāte ir 91,6%.

"Sputņik V" ir apstiprināta vairāk nekā 50 valstīs un to izplata Krievijas Tiešo investīciju fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti