Krievija sola pretreakciju ASV «Magņitska sarakstam»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija nosūtījusi Kongresam tā dēvēto Magņitska sarakstu, kurā ir 18 personas, kam ir aizliegts iebraukt Savienotajās Valstīs un kuru aktīvi ASV tiek iesaldēti. Lai arī šajā sarakstā nav augstu stāvošu Krievijas amatpersonu, Krievija sola izveidot atbildes sarakstu, kā arī prognozē abu valstu attiecību pasliktināšanos. 

Tā dēvētā Magņitska saraksta apstiprināšana ASV politiskajās aprindās notika ļoti skaļi. Jau no paša sākuma tika prognozēts, ka cietumā mirušā fonda „Hermitage Capital” jurista Sergeja Magņitska vārdā nosauktais saraksts var novest pie ASV un Krievijas attiecību pasliktināšanās. Tika norādīts, ka šis ir vairāk likumdevēju projekts, nevis ASV vadības iniciatīva. Taču ASV prezidents Baraks Obama 14.decembrī Magņitska likumu tomēr parakstīja, paredzot iebraukšanas un finanšu sankcijas pret Krievijas amatpersonām, kas, pēc Vašingtonas vērtējuma, ir saistītas ar Magņitska nāvi Krievijas cietumā 2009.gadā.

Vienlaicīgi bija paredzēts normalizēt tirdzniecības attiecības ar Krieviju, atceļot kopš aukstā kara laika spēkā esošus ierobežojumus - tā dēvēto Džeksona-Venika labojumu. Uz "Magņitska likumu" Krievija gan reaģēja ar aizliegumu no Krievijas adoptēt bērnus uz ASV.

Piektdien Magņitska sarakstā iekļauto personu vārdi kļuva zināmi. Ja sākotnēji tika ierosināts šajā sarakstā iekļaut vairāk nekā 200 cilvēku, sarakstā atrodami vien 18 cilvēku vārdi. 16 no šīm personām ir tieši saistītas ar Magņitska lietu, bet divi cilvēki tiek uzskatīti par atbildīgiem par cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijā. Sarakstā ir Krievijas, Ukrainas, Azerbaidžānas un Uzbekistānas pilsoņi. Kļuvis arī zināms, ka Magņitska saraksta slepenajā daļā esot iekļauts arī Čečenijas prezidents Ramzans Kadirovs.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs pavēstījis, ka saraksta publiskošana var radīt kaitējumu ASV un Krievijas attiecībās. Arī Krievijas Ārlietu ministrija gatavojas izstrādāt savu melno sarakstu ar ASV amatpersonām, kas tiek turētas aizdomās par cilvēktiesību pārkāpumiem.

Kā paziņojis Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, saraksta publiskošanas laiks ir izvēlēts ļoti neveiksmīgi.

"Mēs reaģēsim, un amerikāņu partneri to zina. Saraksta publicēšanas laiks ir izvēlēts ļoti neveiksmīgi, jo jau pirmdien Maskavā ierodas ASV prezidenta Nacionālās drošības padomnieks Tomass Donilons, lai nodotu izvērstu Obamas redzējumu par Krievijas un ASV turpmākās sadarbības perspektīvām," teica Lavrovs.

Bet tikmēr Krievijas Valsts domes ārlietu komitejas pārstāvis, valdošās partijas „Vienotā Krievija" deputāts Adalbi Šhagoševs pauž pārliecību, ka pat aukstā kara laikā ar šādiem sarakstiem nav apmainījušies. Lai arī Savienotās Valstis mēģinot ietekmēt savus kaimiņus un visu pasauli kopumā, tas neizdošoties, jo Krievijā izveidotā sistēma vairs neesot tāda, kā agrāk. Turklāt arī pašu saraksta publicēšanu Šhagoševs uzskata par likuma pārkāpumu.

"Šobrīd Amerikas Savienotās Valstis apgalvo, ka šie cilvēki ir pastrādājuši noziegumu. Taču tiesas nav bijis, un neviena puse šiem cilvēkiem apsūdzības nav izvirzījusi. Un tas bez jebkādām šaubām ir cilvēktiesību pārkāpums. Neviena cienījama, tiesiska valsts nekādā gadījumā nedrīkst spert šādus soļus," teica Šhagoševs.

Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka ASV izvirzītās apsūdzības par cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijā ir nepamatotas un ar šādām apsūdzībām ASV novēršot uzmanību paši no saviem noziegumiem. Kā piemēri visbiežāk tiek minēts Gvantanamo karabāzē izvietotais cietums, kur terorismā aizdomās turētie tikuši spīdzināti un tiek turēti bez apsūdzību uzrādīšanas, kā arī vardarbība pret adoptētajiem krievu bērniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti