Krievijā prokuratūra prasa Navaļnija fondu atzīt par ekstrēmistu organizāciju

Krievijas prokuratūra lūdz tiesu nodēvēt opozicionāra Alekseja Navaļnija dibināto Pretkorupcijas fondu par ekstrēmistu organizāciju. Prokuratūra uzskata, ka zem liberāliem saukļiem slēpjas vēlmes destabilizēt valsti un apdraudēt konstitucionālo iekārtu. Tikmēr Pretkorupcijas fonds ir publicējis jaunu izmeklēšanu par vēl vienu Krievijas prezidenta grezno rezidenci.

ĪSUMĀ:

  • Prokuratūra vēlas atzīt Navaļnija fondu par ekstrēmistu organizāciju.
  • Tas apgrūtinātu fonda darbu un liegtu aicināt uz protestiem.
  • Bet fonds publisko ziņas par Putina SPA centru, cer uz masu protestiem.
  • Tikmēr skandālu izraisīja arī krievu priestera atbalsta vārdi Navaļnijam.

Ekstrēmistu organizācijas statuss varētu būtiski apgrūtināt Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija izveidotā Pretkorupcijas fonda darbību. Organizācija ar šādu statusu nevar publiski aicināt iedzīvotājus uz protestiem. Par to ir paredzēta kriminālatbildība. 

Iesniegumā tiesai Krievijas prokuratūra norāda, ka Pretkorupcijas fonds nodarbojas ar mēģinājumiem destabilizēt sociālo un sociāli politisko situāciju Krievijā, tāpat Navaļnija līdzgaitnieki mēģinot iedragāt konstitucionālās iekārtas pamatus.

Krievijā prokuratūra prasa Navaļnija fondu atzīt par ekstrēmistu organizāciju
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

Navaļnija Pretkorupcijas fonds nodarbojas ar varasvīru greznā dzīvesveida atkailināšanu. Pirms dažiem mēnešiem lielu protestu vilni ir izsaukusi filma par tā dēvēto Putina pili, kurā katra tualetes birste maksājot 700 dolāru.

Putins noliedz, ka šī pils piederētu viņam, un par tās oficiālo īpašnieku ir pieteicies Krievijas miljardieris un tuvs Putina draugs Arkādijs Rotenbergs.

Tikko Pretkorupcijas fonds ir publicējis jaunu pētījumu par oficiālo Putina rezidenci pie Valdaja ezera. Tā nav tik grezna kā iepriekš aprakstītā pils, bet šajā rezidencē atrodas Putina privātais SPA centrs un skaistumkopšanas salons. Pēc izmeklēšanas autoru vārdiem, SPA centrs esot 7000 kvadrātmetrus liela ēka, kur pieejamas visdažādākās procedūras cīņai pret novecošanu.

Ar šo izmeklēšanu Pretkorupcijas fonds cer pamudināt lielāku cilvēku skaitu drīzumā iziet ielās.

Pēdējā laikā Navaļnija atbalstītāju protesti nav notikuši. Tas daļēji ir skaidrojams ar policijas brutalitāti pret to dalībniekiem.

Tā vietā opozicionāra domubiedri ir nolēmuši koncentrēt uzmanību uz varas elites pārkāpumiem un korupciju, lai mudinātu cilvēkus piedalīties rudenī gaidāmajās Krievijas Domes vēlēšanās un balsot par opozīciju. Tomēr pavasarī ir gaidāmas arī jaunas protesta akcijas.

Skandālu ir izraisījusi arī kāda Krievijas pareizticīgās baznīcas priestera atbalsta vārdi Navaļnijam. Internetā publicētajā videoierakstā priesteris Aleksejs Uminskis mudina humāni izturēties pret visiem cietumniekiem, jo kristīgā reliģija aicina mīlēt tuvāko.

Līdz šim Krievijas pareizticīgās baznīcas pārstāvji lielākoties ir klusējuši par Navaļniju un viņa atbalstītājiem. Tādēļ priestera Uminska paziņojums ir izsaucis lielu interesi un agresīvu reakciju no citiem baznīcas pārstāvjiem. Pareizticīgās baznīcas oficiālajā televīzijas kanālā „Spas” ir izskanējis pusotru stundu garš raidījums, kurā minētais priesteris ir nodēvēts par noziedznieku, kas mēģina ieraut baznīcu politikā un to sagraut. Raidījuma autors ir mudinājis disciplinēt visus priesterus, kuri apdraud konstitūcijas pamatus. Tomēr vēlāk kanāla veidotājiem nācās par šo raidījumu atvainoties.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Navaļniju aizturēja janvārī Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija atgriezies no Vācijas, kur ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok". Krievijas tiesa nolēma, ka 2014. gadā Navaļnijam piespriestais nosacītais cietumsods jānomaina ar reālu brīvības atņemšanu. Viņu plānots paturēt ieslodzījumā līdz 2023. gada vidum. Navaļnijs un viņa atbalstītāji uzskata, ka apsūdzības ir politiski motivētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti