Dienas ziņas

ASV demokrāti pastiprina spiedienu pret Trampu

Dienas ziņas

Parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai

Krievijā premjera amatā apstiprina M.Mišustinu

Krievijā premjera amatā apstiprina Putina izvirzīto Mišustinu

Krievijas parlaments ceturtdien premjerministra amatā apstiprinājis prezidenta Vladimira Putina izvirzīto līdzšinējo Federālā nodokļu dienesta vadītāju Mihailu Mišustinu. Viņu raksturo kā prezidentam Vladimiram Putinam paklausīgu tehnokrātu. Krievijas jaunais premjers solīja "reālas izmaiņas". Tikmēr politikas vērotāji turpina analizēt, ko šis solis nozīmē līdzšinējam premjerministram Dmitrijam Medvedevam un pašam Putinam.

ĪSUMĀ:

  • Mišustinam Valsts domē pārliecinošs atbalsts premjerministra amatā; komunistu deputāti balsojumā atturējās.
  • Mišustins iepriekš vadīja ieņēmumu dienestu; pirms darba valsts iestādē darbojās biznesā.
  • Mišustins aicina parlamentu sadarboties, lai steidzami īstenotu dzīvē Putina programmu.
  • Opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs prasa Mišustinam skaidrot sievas ienākumus.
  • Eksperti: Putins ieliek pamatus, lai saglābtu ietekmi pēc aiziešanas no prezidenta amata.
  • Putins izveido paša vadītās Nacionālās drošības komitejas priekšsēdētāja vietnieka amatu, kurā iecelts Medvedevs.

Iepriekš ieņēmumu dienestā

Krievijā premjera amatā apstiprina Mihailu Mišustinu
00:00 / 03:20
Lejuplādēt
Krievijas parlamenta apakšpalāta Valsts dome ceturtdien ar pārliecinošu atbalstu premjerministra amatā apstiprināja 53 gadus veco Mišustinu – mazāk nekā diennakti pēc tam, kad viņu premjera amatam negaidīti izvirzīja Krievijas prezidents Putins. Neviens nebalsoja pret Mišustina kandidatūru, kaut komunistu deputāti balsojumā atturējās.

 

Krievijas ekonomikas modernizētājs, pēc izglītības inženieris un sistēmu tehniķis. Jau kopš 1998. gada strādājis Krievijas ieņēmumu dienestā, un, nonākot tā vadībā 2010. gadā, panācis dienesta digitalizāciju un nebijuši augstus ieņēmumus no nodokļiem. Šādi šodien tika izcelta Mišustina līdzšinējā karjera Krievijas Valsts domē, kurā viņš apstiprināts premjerministra amatam. Pirms darba ieņēmumu dienestā nodarbojās ar biznesu un strādāja dažādos amatos valdībā. Tāpat kā Putins, arī Mišustins aizraujas ar hokeja spēlēšanu.

Vēl Mišustins tiek dēvēts par tehnokrātu, kura, iespējams, lielākais talants ir māka ne ar vienu nesastrīdēties. Tā par viņu raksta neatkarīgais interneta medijs "Meduza".

Aicina sadarboties

Pirms balsojuma uzrunājot deputātus, Mišustins aicināja parlamentu sadarboties ar viņu, lai steidzami īstenotu dzīvē Putina programmu.

"Pirmkārt, vēlos pateikties Krievijas Federācijas prezidentam Vladimiram Putinam par izrādīto uzticību un arī jums visiem par gatavību konstruktīvam dialogam. Valdībai priekšā stāv milzīgs darbs, būtiski jāpastiprina pūliņi visos virzienos. Darbs pie nacionālajiem projektiem ir jāpaātrina.

Prezidents ne reizi vien ir uzsvēris, ka cilvēkiem jau tagad ir jāsajūt reālas izmaiņas uz labāko pusi. Pagaidām tas nenotiek visur – ne tuvu tam,"

teica Krievijas jaunais valdības vadītājs.

Mišustins uzsvēra, ka viņai prioritāte būs Krievijas iedzīvotāju "reālo ienākumu palielināšana", "uzticības atjaunošana" ar biznesa vidi un inovācijas.

"Prezidents uzdevis valdībai būt valsts attīstības avangardā, nodrošināt ekonomisko izaugsmi un radīt jaunas darbavietas. Tas ir pamats efektīvai sociālajai politikai, kas bez ekonomiskās izaugsmes buksēs. Nešaubīgi mūsu prioritāte ir arī militāri industriālā kompleksa tālāka attīstība," sacīja Krievijas premjerministrs Mišustins.

Jaunais premjers pauda, ka Krievija var atļauties palielināt algas un sociālos tēriņus, un tas nākamajos četros gados izmaksāšot aptuveni četrus triljonus rubļu jeb nepilnus 60 miljardus eiro.

Aizdomas par sievas ienākumiem

Opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija dibinātais Korupcijas apkarošanas fonds savukārt izpētījis Mišustina ienākumu deklarācijas pēdējos desmit gados. Atklāts, ka viņa sieva šajā periodā nopelnījusi gandrīz 800 miljonus rubļu jeb 11,5 miljonus eiro, taču nav skaidrs, kā tieši, paziņoja Navaļnijs.

Uz Mišustina sievas vārda neesot reģistrēts neviens uzņēmums.

Navaļnijs pieprasīja jaunajam premjeram paskaidrot, no kurienes nāk šī nauda, un apgalvoja, ka Federālais nodokļu dienests ir viena no "korumpētākajām" iestādēm Krievijā.

Komentējot Putina priekšlikumus par grozījumiem konstitūcijā, Navaļnijs iepriekš teica, ka tie liecina par Putina vēlmi saglabāt varu un būt "vienīgajam līderim uz mūžu".

Putina politiskā nākotne

Ilggadējā līdzšinējā premjera un Putina sabiedrotā Dmitrija Medvedeva paziņojums par viņa valdības demisiju trešdien sekoja pēc Krievijas prezidenta uzrunas, kurā viņš rosināja sarīkot referendumu par vairākām izmaiņām konstitūcijā. Tostarp palielinot parlamenta pilnvaras premjera un valdības iecelšanā, vienlaikus uzsverot, ka Krievijai jāpaliek prezidentālai valstij. Apspriestas tiks arī izmaiņas formulējumā par prezidenta pilnvaru termiņa ierobežojumu. Mišustina uzrunas laikā parlamentā Putins pirmo reizi tikās ar jaunizveidoto konstitucionālo grozījumu darba grupu.

Vienlaikus Mišustina negaidītā iecelšana premjerministra amatā aktualizējusi runas par to, kādu politisko nākotni sev plāno pats prezidents Putins.

67 gadus vecā Putina pašreizējais termiņš prezidenta amatā beigsies 2024. gadā. Politikas eksperti spriež, ka viņš patlaban ieliek pamatus, lai saglabātu ietekmi un teikšanu par valsts svarīgākajiem jautājumiem arī pēc aiziešanas no prezidenta amata.

Neatkarīgajiem politikas vērotajiem viņa uzrunā teiktais par izmaiņām konstitūcijā, saglabājot stipru prezidenta varu, neizklausās pārliecinoši. Politologs Dmitrijs Oreškins Putina piedāvājumu turpmāk premjerministra nominēšanu atstāt parlamenta, nevis prezidenta ziņā un kopumā palielināt parlamenta funkcijas saista ar Putina vēlmi vēlreiz ieņemt premjera krēslu.

"Pats galvenais izmaiņās ir pilnvaru pārvietošana no prezidenta uz premjerministru.

No tā var secināt, ka Putins, pat ja pats par sevi vēl nav izlēmis līdz galam, tad katrā ziņā virza tālāk ideju par savu pilnvaru saglabāšanu pēc 2024. gada kā spēcīgam premjerministram ar vairāk dekoratīvu prezidentu.

Kas attiecas uz viņa teikto par prezidenta saglabāšanu – viņš vienkārši nevar pateikt – gribu, lai prezidenta funkcijas tiktu pavājinātas. Tāpēc viņš teica – tās tiks saglabātas vai pastiprinātas," vērtēja Oreškins.

Notiekošais neskaidru padarījis arī jautājumu, cik ietekmīgs turpmāk būs Dmitrijs Medvedevs, kurš ne vien bijis premjerministrs pēdējos astoņus gadus, bet pirms tam arī sildīja prezidenta krēslu, kad konstitūcijā noteikto termiņu ierobežojumu dēļ to četrus gadus nevarēja ieņemt pats Putins.

Ceturtdien Putins izveidoja paša vadītās Nacionālās drošības komitejas priekšsēdētāja vietnieka amatu, kurā tagad iecelts Medvedevs.

Vienlaikus vismaz pagaidām Medvedevs paliek arī par valdošās partijas "Vienotā Krievija" oficiālo vadītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt