Panorāma

IKP pērn krities mazāk, nekā prognozēts

Panorāma

Lielbritānijā gatavojas ierobežojumu atcelšanai

Piemin noslepkavoto politiķi B. Ņemcovu

Krievijā piemin pirms sešiem gadiem nogalināto opozīcijas politiķi Borisu Ņemcovu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijas galvaspilsētā Maskavā un citās pilsētās sestdien, 27. februārī, norisinās piemiņas pasākumi, lai godinātu pirms sešiem gadiem nogalināto opozīcijas politiķi Borisu Ņemcovu. Tūkstošiem cilvēku, tostarp ārvalstu vēstnieki, nolikuši ziedus Ņemcova slepkavības vietā. Savukārt politiķa vārdā nosauktais fonds šodien paziņojis, ka Borisa Ņemcova prēmiju par drosmi šogad saņems cits opozīcijas aktīvists – Aleksejs Navaļnijs.

Krievijā piemin pirms sešiem gadiem nogalināto opozīcijas politiķi Borisu Ņemcovu
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Viens no redzamākajiem neatkarīgās Krievijas politiskajiem līderiem Ņemcovs tika nošauts pirms sešiem gadiem pašā Maskavas centrā, uz tilta netālu no Kremļa sienām. Ik gadu Ņemcova atbalstītāji rīkoja plašus piemiņas pasākumus, taču šogad šāda iecere tika atmesta, galvenokārt jau epidemioloģisko apstākļu dēļ, taču lūdza varas iestādēm atļauju nolikt ziedus slepkavības vietā.

Uz Moskvareckas tilta visus šos gadus, par spīti komunālo dienestu centieniem to nepieļaut, regulāri tiek atjaunots simbolisks piemiņas memoriāls. Slepkavības vietā Maskavā policija ar metāla barjerām nodalījusi ietvi no braucamās joslas, kā arī nobloķējusi vienas no kāpnēm, kas atrodas netālu no improvizētā Ņemcova memoriāla. Piemiņas pasākumi norit arī citviet Krievijā un vēl daudzās pasaules valstīs.

Un arī šodien nolikt ziedus bija ieradušies tūkstošiem cilvēku. Viņu vidū arī Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš, tāpat ASV, Vācijas un Čehijas vēstnieki.

Latvijas vēstnieks Krievijā atzīmēja: "Boriss Ņemcovs savā politiskajā darbībā aizstāvēja tās vērtības un tos principus, kas ir svarīgi gan Eiropas Savienības dalībvalstīm un šai organizācijai kopumā, gan NATO dalībvalstīm un organizācijai kopumā. Respektīvi, demokrātija, vārda brīvība. Boriss Ņemcovs bija ļoti izteikts opozicionārs tai politikai, kura no Krievijas puses tiek īstenota Ukrainā, proti, atbalsts Ukrainas separātistiem."

Tāpat piemiņas pasākumā piedalījās Borisa Ņemcova fonda priekšsēdētājs Vladimirs Kara-Murza, Krievijas opozīcijas politiķis Grigorijs Javlinskis, Alekseja Navaļnija sabiedrotais Iļja Jašins.

"Kad politiķa, cilvēka, kurš piedalās vēlēšanās, nogalināšana tiek uztverta kā kaut kas personisks un liekas, ka kāds ļoti tuvs ir ticis atņemts, tas liecina, ka viņš nebija tikai politiķis, bet gan drīzāk vēsturiska persona," sacīja Jašins.
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tikmēr Maskavas iedzīvotāja Lina Kanavina vērtēja: "Viņš bija brīnišķīgs, skaists, priecīgs un pienācīgs cilvēks. Kaut arī pēdējos gados par viņu daudz slikta rakstīja, viņš bija mūsu cerība. Mēs ticējām, ka viņam izdosies nostāties pret šo briesmīgo laiku, kurā pašlaik dzīvojam nu jau bez viņa."

Kā skaidroja radiostacijas "Eho Moskvi" galvenais redactors Aleksejs Venediktovs, iedzīvotāji joprojām atceras Borisu Ņemcovu, jo tāda politiķa pašlaik Krievijā trūkst.

"Viņš bija ļoti spožs. Otrkārt, viņš bija ļoti labsirdīgs, treškārt – slepkavība bija ļoti gļēva. Pieci vai seši šāvieni mugurā! Mugurā, tieši blakus Kremlim... Tagad viņa ļoti spēcīgi pietrūkst, jo pēc Alekseja Navaļnija izolācijas tāda apvienojoša līdera, integratora vairs nav! Boriss to darīja. Varbūt ne vienmēr veiksmīgi, bet viņš to mēģināja darīt.

Šādu cilvēku pašlaik vienkārši nav. Tāpēc visi atgriežas un atceras jau varbūt tādu mitoloģisku Ņemcovu," sprieda Venediktovs.

Venediktovs norādīja, ka, visticamāk, notiesātie Ņemcova slepkavas tiešām ir patiesie vaininieki, taču joprojām nav zināmi slepkavības pasūtītāji. Pēc viņa vārdiem, Krievijas augstākajai vadībai šī lieta ir atrisināta, taču, ļoti iespējams, ka drīzumā varētu parādīties kāda jauna informācija, kas liks izmeklēšanu turpināt, jo lieta tā arī nav slēgta. Nereti izskan informācija, ka visi slepkavības pavedieni ved uz Čečenijas republikas augstākajiem varas gaiteņiem.

Kā intervijā televīzijas kanālam "Dožģ" norādīja kādreizējā politiķe un Borisa Ņemcova līdzgaitniece Irina Hakamada, Borisa Ņemcova slepkavību var uzskatīt par ļoti nozīmīgu pagrieziena punktu mūsdienu Krievijas vēsturē.

"Šī slepkavība bija ļoti zīmīga, un tā parādīja, ka valstī ir izveidota situācija, kurā nav svarīgi, kurš ir slepkavības pasūtītājs.

Vai viņš ir Kremlī vai nav. Taču radās atmosfēra, kurā viss ir atļauts. Var tā vienkārši paņemt un varas pretiniekus nogalināt, turklāt demonstratīvi, un par to nekas nebūs. Tas bija tāds palaidējmehānisms, kaut kas represīvi jauns. Un šīs represijas turpinājās, turpinājās un turpinājās. Jā, Ņemcovs bija apvienotājs – viņš bija vienīgais cilvēciskais politiķis, kurš par spīti visām savām ambīcijām, tostarp uz prezidenta krēslu, vienmēr centās apvienot.

Borisa Ņemcova slepkavības sestajā gadadienā viņa vārdā nosauktais fonda paziņoja, ka 2021. gada Borisa Ņemcova prēmija par drosmi tiek piešķirta pašreizējam opozīcijas redzamākajam līderim Aleksejam Navaļnijam, kurš savas darbības laikā ir kļuvis par simbolu pretestībai tirānijai.

Navaļnijs tieši šajās dienās ir nosūtīts uz labošanas koloniju Nr. 2 Pokrovas pilsētā Vladimiras apgabalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti