Krievija piekto dienu turpina uzbrukumu Ukrainai. 28. februāris (Teksta tiešraides arhīvs)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien, 24. februārī, paziņoja par "specoperācijas sākumu" Ukrainā, drīz pēc tam Putina režīms sāka masīvu uzbrukumu Ukrainai. Krievijas  agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. 28. februārī turpinās Krievijas spēku uzbrukums Kijevai un citām Ukrainas pilsētām.


01.03.2022 00:55


01.03.2022 00:26

Reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu, Somija pirmdien pieņēmusi lēmumu piegādāt Ukrainai ieročus. Ukrainai Somija paredzējusi piegādāt 1500 vieglos granātmetējus, 2500 triecienšautenes, 150 000 patronu un 70 000 pārtikas devu, pastāstījis aizsardzības ministrs Anti Kaikonens. 

Bet otrdien parlamentā paredzētas debates par iespējamu valsts dalību NATO. Somijā veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka lielākā daļa aptaujāto iedzīvotāju atbalsta Somijas iestāšanos NATO. Šādu soli gatavi atbalstīt 53% respondentu, 28% ir pret, bet 19% nav izlēmuši. NATO atbalstītāju īpatsvars līdz šim nekad vēl nebija pārsniedzis 50% robežu.


01.03.2022 00:24

Krievijas bruņotie spēki kopš iebrukuma Ukrainā sākuma ir izšāvuši 113 "Iskander" un "Kalibr" tipa raķetes uz Ukrainas pilsētām un ciemiem, paziņojis Ukrainas Bruņoto spēku virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs.


28.02.2022 23:41

Starptautiskā Hokeja federācijas (IIHF) padome pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā pirmdien atstādināja no IIHF rīkotajām sacensībām visas Krievijas un Baltkrievijas izlases un klubus, ziņo IIHF.


28.02.2022 23:10

Itālijas valdība izsludina ārkārtas stāvokli līdz gada beigām iespējamā Ukrainas bēgļu pieplūduma dēļ, pirmdien Romā nolēma ministru padome, vēsta aģentūra LETA. Līdz ar šo lēmumu valdība var zināmās jomās īstenot ārkārtas pasākumus, iepriekš nekonsultējoties ar parlamentu.

Itālijā ir samērā prāva, aptuveni 250 000 cilvēku liela, ukraiņu kopiena, un, reaģējot uz karu, ko Krievija uzsākusi pret Ukrainu, Itālija sākusi gatavoties lielam ukraiņu bēgļu pieplūdumam. Valdība piešķīrusi desmit miljonus eiro bēgļu uzņemšanas organizēšanai.


28.02.2022 22:19

"Ukrainas puse vēlas cilvēkus, kuriem ir kāda pieredze, nav nozīmes no cilvēkiem ar karstu sirdi. (..) Ukrainas armijai zaļknābji un iesācēji nav vajadzīgi, viņiem ir vajadzīgi nopietni cilvēki," Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"), atsaucoties uz Saeimas lēmumu ļaut Latvijas iedzīvotājiem brīvprātīgi doties palīgā ukraiņiem sargāt neatkarību.

Pabriks arī sacīja, ka "Krievijai civiliedzīvotāji neeksistē, to zinām arī no iepriekšējiem kariem". Ja līdz vakardienai Krievijas armija cerēja, ka varētu tikt uz priekšu ar vienkāršām metodēm, tagad nekas cits neatliek, kā vērsties pret civiliedzīvotājiem, atzīmēja Pabriks.


28.02.2022 21:55

Bulgārijas, Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Slovākijas un Slovēnijas prezidenti pirmdienas vakarā atklātā vēstulē pauda pārliecību, ka Ukraina ir pelnījusi saņemt tūlītēju signālu par perspektīvu pievienoties Eiropas Savienībai (ES). Šo astoņu valstu prezidenti aicinājuši ES dalībvalstis konsolidēt augstāko politisko atbalstu Ukrainai un nodrošināt, ka ES institūcijas var īstenot pasākumus, lai nekavējoties piešķirtu Ukrainai Savienības kandidātvalsts statusu un atvērtu sarunas.


28.02.2022 21:24

Eiropas Savienības oficiālais izdevums publicējis sarakstu ar personām, pret kurām tiek vērstas sankcijas saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā. ES jau pirms tam ieviesa sankcijas pret virkni Krievijas fizisko un juridisko personu, bet šoreiz sankcijas ir noteiktas pret gāzes industrijas apdrošināšanas uzņēmumu “Sogaz” un 26 fiziskām personām.

To vidū ir Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, uzņēmuma “Rosņeftj” vadītājs Igors Sečins, miljardieris Ališers Usmanovs, baņķieris Pjotrs Avens, Kremļa propagandas raidījumu vadītāja Olga Skabejeva, Putina naudas atmazgāšanas shēmās iesaistītais čellists Sergejs Roldugins u.c.

Eiropas Savienības sankciju sarakstā iekļautās personas
Eiropas Savienības sankciju sarakstā iekļautās personas


28.02.2022 20:51

Krievijas skolām izsūtīti vadoši norādījumi, kā runāt ar skolēniem par karu Ukrainā un izskaidrot, kādēļ Krievija sākusi šo karu. Par to vēsta izdevumi “Mediazona” un “BBC” krievu redakcija.

Mācību materiālu autori apgalvo, ka Ukrainā valda “fašistisks režīms”, kas apdullina savus pilsoņus ar propagandu, līdzīgi kā tika apstrādāti vācieši pirms Otrā pasaules kara.

“To, kas pašlaik notiek Ukrainā, starptautiskajā praksē sauc par “piespiešanu uz mieru”. Mūsu prezidents un armija iznīcina fašistiskas valsts militāro potenciālu. Šī valsts tika radīta tikai ar vienu mērķi – pakļaut Krieviju,” rakstīts propagandas materiālā.


28.02.2022 20:25

Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) un Eiropas Futbola asociāciju savienība (UEFA) pirmdien nākušas klajā ar paziņojumu, ka atstādina Krievijas komandas no starptautiskajiem turnīriem. Tas nozīmē, ka Krievijas futbola izlase nevarēs aizvadīt Pasaules kausa kvalifikācijas spēles, kā arī valsts atlikušās klubu komandas vairs nepiedalīsies Eiropas līgā. Šāda ir reakcija uz Krievijas iebrukumu Ukrainā.

UEFA arī paziņoja, ka atceļ sponsorēšanas līgumu ar Krievijas gāzes kompāniju “Gazprom”, kas bija Čempionu līgas sponsors jau desmit gadus.


28.02.2022 20:10

Kijevas mērs Vitālijs Kļičko paziņojis, ka no 1. marta galvaspilsētā tiek aizliegta alkoholisko dzērienu tirdzniecība. Viens no lielveikalu tīkliem “ATB” jau pirms tam bija paziņojis, ka savos veikalos aptur alkohola tirdzniecību. Šāds lēmums tiek skaidrots ar karastāvokli un cīņu pret marodierismu.


28.02.2022 20:01

Krievu mūziķis, grupas “Akvarium” līderis Boriss Grebenščikovs nācis klajā ar pretkara vēstījumu.

“Karš starp Krieviju un Ukrainu ir neprāts, bet cilvēki, kas to izraisīja, – apkaunojums Krievijai.”


28.02.2022 19:29

Somijā veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka lielākā daļa aptaujāto iedzīvotāju atbalsta Somijas iestāšanos NATO. Šādu soli gatavi atbalstīt 53% respondentu, 28% ir pret, bet 19% nav izlēmuši. NATO atbalstītāju īpatsvars līdz šim nekad vēl nebija pārsniedzis 50% robežu.


28.02.2022 19:04

Krievijas un Ukrainas pārstāvju sarunas Baltkrievijā beigušās bez vērā ņemamiem rezultātiem. Ukrainas prezidenta padomnieks Mihails Podoļaks vēsta, ka abas delegācijas devušās atpakaļ uz savām galvaspilsētām. Tuvāko dienu laikā plānots sarīkot otro sarunu kārtu, kurā detalizētāk tiks pārrunāti jautājumi par karadarbības apturēšanu. Krievijas delegācijas vadītājs Vladimirs Medinskis vēsta, ka nākamā sarunu kārta varētu notikt pie Baltkrievijas un Polijas robežas.


28.02.2022 18:39

Krievijas armija pirms iebrukuma Ukrainā plānoja, ka divu dienu laikā ieņems galvenās Ukrainas pilsētas: Kijevu, Harkovu, Hersonu u.c. Par to vēsta Ukrainas ziņu aģentūra "Unian", atsaucoties uz Ukrainas izlūkdienestu datiem. Kremļa plāns izgāzies, jo Krievijas izlūkdienesti snieguši Putinam neprecīzus datus par Ukrainas armijas spēku. Ukrainas izlūkdienests arīdzan apgalvo, ka Krievija karam pret Ukrainu tērē 20 miljardus dolāru dienā.


28.02.2022 18:33

Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstījis rīkojumu, kas Krievijas rezidentiem no 1. marta aizliedz pārskaitīt ārvalstu valūtu uz bankām un citām finanšu tirgus institūcijām, kas atrodas ārpus Krievijas, vēsta ziņu aģentūra "Interfax". Putina rīkojumā ir arī virkne citu ierobežojumu, kas iecerēti kā atbilde uz Rietumu sankcijām.


28.02.2022 18:27

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) aizliegusi Latvijas teritorijā retranslēt Krievijas televīzijas kanālus “MIR 24” un "RTVI", Latvijas Televīzijā pavēstīja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Kanālam “MIR 24” aizliegums Latvijas teritorijā būs spēkā uz 5 gadiem, savukārt "RTVI" – uz vienu gadu.


28.02.2022 18:18

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien parakstījis pieteikumu par Ukrainas uzņemšanu Eiropas Savienībā.

Starp 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm ir dažādi viedokļi par bloka iespējamo paplašināšanu, iepriekš paziņoja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels, komentējot Kijevas lūgumu pievienoties ES.

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena intervijā "Euronews" pavēstīja, ka Ukraina ir "viena no mums un mēs gribam viņus Eiropas Savienībā".

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska parakstītais iesniegums par Ukrainas uzņemšanu Eiropas Savie...
Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska parakstītais iesniegums par Ukrainas uzņemšanu Eiropas Savienībā


28.02.2022 18:17

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien pusotru stundu pa telefonu runājis ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Makrons pieprasījis nekavējoties izbeigt uzbrukumu Ukrainai un izsludināt pamieru.

Putins kārtējo reizi paziņojis, ka miers būs iespējams tikai tādā gadījumā, ja tiks ņemtas vērā Krievijas “likumīgās intereses” drošības jomā, tai skaitā Krimas kā Krievijas sastāvdaļas atzīšana. Tāpat viņš pieprasa, lai Ukrainā tiktu veikta “demilitarizācija un denacifikācija”.


28.02.2022 17:24

“Protams, mūsu pozīcija ir tāda, ka mēs nespēlēsim kara laikā ar Krievijas un Baltkrievijas komandām,” LSM.lv pauda Latvijas Futbola federācijas prezidents Vadims Ļašenko, norādot, ka par to ir informēta arī UEFA.


28.02.2022 17:22

Ukrainas ārlietu ministrs Dmitrijs Kuleba paziņojis, ka Ukraina nepiekritīs varas maiņai pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina scenārija apmaiņā pret pamieru, pārtraucot Krievijas iebrukumu Ukrainā.

"Kā nacisti neatzina ebreju tiesības uz eksistenci, tieši tāpat Putins neatzīst ukraiņu tiesības uz eksistenci ar savu identitāti, ar savu kultūru un ar savu valsti,” sacīja ministrs.

“Tāpēc mēs nepadosimies. Mēs saprotam, ka mums tas ir izdzīvošanas jautājums. Un runa nav par uzvārdiem. Runa ir par to, ka šis ir izdzīvošanas karš,” uzsvēris Kuleba.


28.02.2022 16:50

Tie Latvijas valstspiederīgie, kuri šobrīd uzturas Krievijā, aicināti pēc iespējas ātrāk pamest šo valsti, tviterī paziņojis Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība").

Šāds aicinājums izteikts, ņemot vērā pret Krieviju ieviestās sankcijas, apgrūtināto izbraukšanu un iespējamo situācijas saasināšanos.

Arī tie, kas plānoja no Latvijas doties uz Krieviju, aicināti nebraukt uz turieni.


28.02.2022 16:44

Ukrainas otrās lielākās pilsētas Harkovas vadītājs Olegs Siengubovs pavēstījis, ka Krievijas apšaudē gājuši bojā vismaz 11 civiliedzīvotāji un vairāki desmiti ir ievainoti. Krievija apšauda dzīvojamos rajonus, apšaudes nerimstas un pilsēta nevar iesaistīt palīgā neatliekamos dienestus, ziņo AFP.

“Tas, kas šobrīd notiek Harkovā, ir kara noziegums! Tas ir genocīds pret ukraiņu tautu. Mūsu ienaidnieki apšauda dzīvojamos rajonos Harkovā, kur nav nekādas kritiskas infrastruktūras, kur nav armijas spēku pozīcijas, pa kurām varētu mērķēt krievi.

[..] Iet bojā civiliedzīvotāji. Tas notiek pa dienu, kad cilvēki izgājuši ārā uz aptieku, pēc produktiem, pēc ūdens. Tas ir noziegums,” savā profilā “Facebook” paziņojis Harkovas vadītājs.
Viņš apgalvoja, ka Krievija izmanto smagu artilēriju.


28.02.2022 16:39

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pirmdien nākusi klajā ar rezolūciju, kas paredz ieteikumu visām Starptautiskajām sporta federācijām un sporta pasākumu organizatoriem neaicināt un nepieļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistu un amatpersonu dalību starptautiskās sacensībās.


28.02.2022 16:34

Ukraina aicina Starptautisko Kriminālpolicijas organizāciju Interpolu steidzami izslēgt no tās sastāva Krieviju, ziņo Ukrainas aģentūra “Unian”. Šo prasību Ukraina pamato ar to, ka Krievija pārkāpusi pamatprincipus, paziņoja iekšlietu ministrs Deniss Monastirskis.

Viņš paudis, ka Krievija masveidā pārkāpj pamatprincipus un izmanto organizācijas instrumentus un pakalpojumus, “lai piesegtu savus noziegumus un vajātu savus politiskos ienaidniekus, tajā skaitā Ukrainā”.


28.02.2022 16:27

Arvien lielāks skaits Krievijas biznesa un politiskās elites pārstāvju ir publiski izteikušies pret valsts iebrukumu Ukrainā, izrādot reti pieredzētu spītu Kremlim.

Starp šiem cilvēkiem ir augsti stāvošu amatpersonu ģimenes locekļi, radinieki, kā arī miljardieri un oligarhi. Piemēram, Krievijas privātās bankas „Alfa-Bank” līdzīpašnieks, miljardieris Mihails Frīdmans, kura vecāki dzīvo Ukrainas pilsētā Ļvovā, nosaucis karu Ukrainā par „traģēdiju” un sacīja, ka „asinsizliešanai” ir jābeidzas.

Arī oligarhs Oļegs Deripaska savā “Telegram” kanālā rakstīja, ka miers ir ļoti svarīgs un sarunas jāsāk pēc iespējas ātrāk. Viņam pievienojas Putina priekšteča Borisa Jeļcina meita Tatjana Jumaševa un vairākas citas labi zināmas personības, tostarp oligarha Romāna Abramoviča meita, aizsardzības ministra Sergeja Šoigu znots un „RosTech” vadītāja un ilggadējā Krievijas prezidenta Vladimira Putina drauga Sergeja Čemezova dēls.


28.02.2022 16:22

Ukrainā un Krievijā populārā dziedātāja Svetlana Loboda, kurai ir miljoniem sekotāju sociālo tīklu vidē, ar asarām acīs lūgusi nekavējoties darīt visu iespējamo, lai izbeigtu karu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by LOBODA (@lobodaofficial)


28.02.2022 16:05

Tradicionāli neitrālā Šveice pret Krieviju ieviesīs tādas pašas sankcijas, kādas ir noteikusi Eiropas Savienība, ziņo AFP. "Šis ir liels solis Šveicei," paziņojis tās prezidents Ignacio Kassis pēc tam, kad neitrālā Alpu valsts vairākas dienas bija šaubījusies par to, vai pievienoties starptautiskajai rīcībai, lai sodītu Maskavu par uzbrukumu kaimiņvalstij.


28.02.2022 15:59

Eiropas līzinga kompānijas mēģina atgūt simtiem pasažieru lidmašīnu, kas bija iznomātas Krievijas lidsabiedrībām, bet kuru izmantošana vairs nav iespējama pēc Eiropas Savienības sankciju ieviešanas pret Krieviju. Par to vēsta laikraksts "Financial Times".

Sankcijas paredz, ka Eiropas uzņēmumi nedrīkst pārdot vai iznomāt Krievijai lidmašīnas un to rezerves daļas. Aizliegts slēgt jaunus līgumus, bet esošie jāpārtrauc 30 dienu laikā, tātad līdz marta beigām.

Nav gan skaidrs, vai Krievijas lidsabiedrības pakļausies prasībai atdot lidmašīnas Eiropas līzinga kompānijām, kas ir to īpašnieces.

Tiek lēsts, ka Krievija no ārzemēm iznomā 515 lidmašīnas, kuru kopējā vērtība ir tuvu 10 miljardiem dolāru. Aptuveni puse šīs summas ir uz Eiropas līzinga kompāniju rēķina. Visvairāk šajā biznesā ir iesaistīti Īrijas uzņēmumi.

Krievijā izskanējušas bažas, ka gadījumā, ja nāksies atdot iznomātās lidmašīnas, Krievijas lidsabiedrībām būs grūti nodrošināt ne tikai starptautiskos, bet arī iekšzemes lidojumus.


28.02.2022 15:34

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien izsaucis uz tikšanos premjeru Mihailu Mišustinu, Krievijas Centrālās bankas vadītāju Elvīru Nabiuļinu un citas amatpersonas, lai apspriestu Krievijas ekonomikas stāvokli pēc bargo sankciju ieviešanas. Kremļa saimnieks pažēlojās, ka sankcijas ieviesušās rietumvalstis esot "melu impērija".

Krievijas prezidents Vladimirs Putins sarunājas ar amatpersonām, sēžot pie vairākus metrus gara gald...
Krievijas prezidents Vladimirs Putins sarunājas ar amatpersonām, sēžot pie vairākus metrus gara galda

Kā pēdējā laikā ierasts, Putins sagaidīja amatpersonas, sēžot pie galda vairāku metru attālumā no sarunas biedriem. Krievijā izskanējušas versijas, ka Putinam ir paranoja un viņš paniski baidās saslimt ar Covid-19, tādēļ izvairās no kontaktiem ar ārpasauli. Piemēram, Krievijas sportistiem, Pekinas olimpisko spēļu medaļniekiem, pirms tikšanās ar Putinu jāievēro ilgstoša pašizolācija.


28.02.2022 15:30

Krievija aizliegusi lidojumus aviosabiedrībām no 36 valstīm, tostarp no Eiropas Savienības: Austrijas, Beļģijas, Bulgārijas, Ungārijas, Vācijas, Grieķijas, Dānijas, Īrijas, Spānijas, Itālijas, Kipras, Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Maltas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Slovākijas, Slovēnijas, Somijas, Francijas, Horvātijas, Čehijas, Šveices, Igaunijas, vēsta BBC.

Tāpat aizliegti lidojumi aviokompānijām no citām valstīm: Albānijas, Anglijas, Lielbritānijas, Britu Virdžīnu salām, Gibraltāra, Džērsijas, Kanādas un Norvēģijas.


28.02.2022 15:21

Izraēlas laikraksts "The Jerusalem Post" vēsta, ka ebreju izcelsmes Krievijas miljardieris Romāns Abramovičs ieradies Baltkrievijā, lai iesaistītos miera sarunās starp Ukrainu un Krieviju. Šādu iniciatīvu izrādījusi Ukraina. Abramovičam ir cieši kontakti ar Ukrainas un Krievijas ebreju kopienām.


28.02.2022 15:07

Ukrainas Jūras kara flote vēsta, ka ukraiņu robežsargi, kas Odesas apgabalā aizstāvēja Čūsku salu (Zmiinij), ir dzīvi un nonākuši Krievijas okupācijas spēku gūstā. Iepriekš tika ziņots, ka 13 robežsargi ir nogalināti, jo nepakļāvās Krievijas okupantu pavēlei padoties. Sociālajos tīklos plaši tika citēts ukraiņu robežsargu vēstījums okupantiem: "Ej d***t, Krievijas karakuģi!"

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

"Kas attiecas uz jūras kājniekiem un robežsargiem, ko Čūsku salā saņēmuši gūstā Krievijas okupanti, – mēs ļoti priecājamies par vēsti, ka mūsu dienesta biedri ir dzīvi un ar viņiem viss ir kārtībā. Taču krievu propaganda mēģina pasniegt šo ziņu tā, it kā Ukrainas varasiestādes būtu aizmirsušas vai aprakušas savus padotos," rakstīts Ukrainas Jūras kara flotes paziņojumā.


28.02.2022 15:06


28.02.2022 14:21

Eiropas Savienības augstākā amatpersona Šarls Mišels pirmdien sacīja, ka starp 27 dalībvalstīm ir nesaskaņas par bloka iespējamo paplašināšanu. "ES dalībvalstu vidū ir dažādi viedokļi un jūtīgi jautājumi saistībā ar iespējamu paplašināšanos," sacīja Eiropadomes priekšsēdētājs Mišels.

Viņš norādīja, ka Kijevai būs jāiesniedz oficiāls lūgums pievienoties un tad dalībvalstīm būs jānāk klajā ar vienprātīgu nostāju.


28.02.2022 14:04

Eiropas Savienība gatavojas no kara bēgošajiem ukraiņiem piešķirt tiesības uzturēties un strādāt 27 valstu blokā uz laiku līdz trim gadiem. Tā paziņoja ES un Francijas augsta līmeņa amatpersonas, vēsta ziņu aģentūra "Reuters". Līdz šim ES ir ieradušies vismaz 300 000 ukraiņu bēgļu, un blokam ir jāgatavojas uzņemt vēl miljoniem cilvēku, norādīja amatpersonas. 


28.02.2022 13:58

Lietuva ir vērsusies ar prasību Starptautiskajā krimināltiesā ar lūgumu sākt izmeklēšanu par Krievijas un Baltkrievijas pastrādātajiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci.


28.02.2022 13:55

Ukrainas Iekšlietu ministrija ziņo, ka Krievija masīvi apšaudījusi Harkovas pilsētu ar "Grad" raķetēm, rezultātā gājuši bojā desmitiem iedzīvotāju, simtiem ir ievainoti, vēsta ziņu aģentūra "Unian".

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

28.02.2022 13:49

Starptautiskais hakeru grupējums "Anonymous" īstenojis ielaušanos vairāku Krievijas mediju lapās. Ziņu aģentūras "TASS", laikrakstu "Izvestija" un "Kommersant", "RBK", "Forbes" krievu redakcijas un citās lapās ievietots paziņojums Krievijas "nevienaldzīgo žurnālistu" vārdā.

"Dārgie pilsoņi! Aicinām jūs pārtraukt šo neprātu. Nesūtiet savus dēlus un vīrus drošā nāvē. Putins piespiež mūs melot un pakļauj briesmām. Mēs esam izolēti no visas pasaules, pārtrauca iepirkt mūsu naftu un gāzi.

Pēc dažiem gadiem mēs dzīvosim kā Ziemeļkorejā. Kāpēc mums tas vajadzīgs? Lai Putins iekļūtu vēstures mācību grāmatās? Tas nav mūsu karš, apturēsim to!"

Paziņojumā teikts, ka četru dienu laikā Ukrainā krituši jau 5300 krievu karavīru jeb vairāk nekā pirmā Čečenijas kara laikā.

Paziņojums, kas ievietots Krievijas mediju mājaslapās, ko uzlauzuši hakeri
Paziņojums, kas ievietots Krievijas mediju mājaslapās, ko uzlauzuši hakeri


28.02.2022 13:33

Krievijas un Ukrainas delegācijas, kas ieradušās uz sarunām Baltkrievijā, sēdušās pie sarunu galda. Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs uzrunāja sarunu dalībniekus: "Cienījamie draugi, Baltkrievijas prezidents lūdza jūs satikt un sveikt, un maksimāli nodrošināt jūsu darbu. Kā tika runāts ar prezidentiem Zelenski un Putinu, jūs varat justies pilnīgā drošībā, tas ir svēts mūsu uzdevums. Prezidents Lukašenko patiesi cer, ka šodienas sarunu iznākuma rezultātā izdosies atrast ceļus izejai no visām krīzes situācijām, un visi baltkrievi par to lūdzas. Visi jūsu lūgumi un ierosinājumi saistībā ar šodienas tikšanos tiks pieņemti un izpildīti. Gaidām rezultātu."


28.02.2022 13:25

Maskavas birža pirmdien neatsāks darbu, paziņoja Krievijas Centrāla banka, reaģējot uz Rietumvalstu ieviestajām sankcijām par Krievijas iebrukumu Ukrainā, ziņo CNN.

Tikmēr Kremlis paziņoja, ka Krievija izturēs sankcijas, bet Krievijas prezidents Vladimirs Putins pirmdien tiksies ar atbildīgām amatpersonām, lai apspriestu ekonomisko situāciju, ziņo AFP.

"Rietumvalstu sankcijas pret Krieviju ir smagas, taču mūsu valstij ir nepieciešamais potenciāls, lai kompensētu nodarītos zaudējumus," paziņoja Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs.  


13.20

Latvijas popgrupa "Prāta vētra" savā mājaslapā latviešu, krievu un angļu valodā paziņojusi, ka viennozīmīgi nosoda Kremļa agresiju un iestājas par Ukrainas brīvību un suverenitāti. "Apbrīnojam ukraiņu drosmi un pašaizliedzību aizstāvot savu zemi un ļoti līdzpārdzīvojam par visu ukraiņu tautu. Україно, ми з тобою і молимося за тебе!" Iepriekš grupa paziņoja, ka "šajos apstākļos nenotiks" Krievijā plānotā koncerttūre.


28.02.2022 13:04

Krievijas mediju uzraugs ir bloķējis vairākus populārākos ukraiņu ziņu avotus. Turklāt joprojām notiek arī aktīva vēršanās pret krievu medijiem, kuri atsakās uzsākto karu saukt par "īpašo operāciju". Pirmdien Krievijā aktīvi tiek bloķēts arī "Facebook" un "Twitter".


28.02.2022 12:52

Ukrainas Ārlietu ministrija informē, ka "antiputina koalīcijā" jau apvienojušās 84 pasaules valstis un 13 starptautiskās organizācijas. 32 valstis ir slēgušas savu gaisa telpu Krievijas lidmašīnām un lidsabiedrībām.

32 valstis jau slēgušas savu gaisa telpu Krievijas lidmašīnām
32 valstis jau slēgušas savu gaisa telpu Krievijas lidmašīnām


28.02.2022 12:46

Lielbritānijas aizsardzības sekretārs Bens Volless intervijā BBC norādīja, ka Krievijas virzība Ukrainā saskaras ar problēmām. "Ir daudz ziņojumu, ka krievi dezertē vai padodas," intervijā BBC sacīja Voless. "Tāpēc, ka viņi ir apjukuši kā jebkurš, kurš būtu iesaistīts karā ar cilvēkiem, ar kuriem, iespējams, viņi ir saistīti."


28.02.2022 12:38

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka no cietumiem atbrīvos ieslodzītos ar kaujas pieredzi, vēsta "The Kyiv Independent". Viņš norādīja, ka tas morāli bija smags lēmums, taču nepieciešams valsts aizsardzībai. Viņš arī sacīja, ka ieslodzītie dosies uz karstākajiem kaujas punktiem. "Atslēga ir aizsargāties tagad," viņš teica.


28.02.2022 12:31

Ukrainas prezidenta padomnieks Mihails Podoļaks paziņoja, ka sarunas ar Krieviju sākušās, ziņo "Reuters".  Tikšanās galvenais jautājums ir nekavējoties pārtraukt uguni un izvest Krievijas spēkus no Ukrainas.

Savukārt Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs atteicās komentēt Krievijas mērķus sarunās ar Ukrainu vai Krievijas armijas zaudējumus.

Ukrainas delegācija ierodas uz sarunām ar Krieviju, 28.02.2022.
Ukrainas delegācija ierodas uz sarunām ar Krieviju, 28.02.2022.


12.09

Eiropadomes prezidents Šarls Mišels paziņojis, ka notiks debates par Ukrainas iespējamo uzņemšanu Eiropas Savienībā (ES). Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien vērsies pie ES vadības ar lūgumu uzņemt Ukrainu ES iespējami drīz.


11.39

ANO pirmdien paziņojusi, ka Krievijas iebrukuma piecās dienās Ukrainā gājuši bojā vismaz 102 civiliedzīvotāji, tostarp septiņi bērni. Lielākā daļa no viņiem gājuši bojā sprādzienos. ANO brīdināja, ka patiesie skaitļi par bojāgājušajiem, visticamāk, ir augstāki, ziņo AFP.


11.36

NATO partneri nodrošina Ukrainu ar pretgaisa aizsardzības raķetēm un prettanku ieročiem, tviterī paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jens Stoltenbergs. Viņš arī norādīja, ka iepriekš sazvanījās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.


11.29

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicināja krievu karavīrus pamest tehniku un doties prom. "Neticiet saviem komandieriem, neticiet saviem propagandistiem. Vienkārši glābiet savas dzīvības – ejiet prom."


11.20


11.18

Ukrainas delegācija ieradusies uz Ukrainas–Baltkrievijas robežas, lai piedalītos sarunās ar Krieviju, vēsta ukraiņu aģentūra Unian.ua.  Delegācijā ir aizsardzības ministrs Aleksejs Rezņikovs, prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihails Podoļaks, ārlietu ministra vietnieks Nikolajs Točiskis un citas amatpersonas.

Ukraina norāda, ka galvenais sarunu jautājums ir uguns pārtraukšana nekavējoties un karaspēka izvešana no Ukrainas teritorijas.  


10.55 

KARTE: Ukraiņu bēgļi Eiropas valstīs


10.54


10.46

ANO Cilvēktiesību padome pirmdien nobalsoja par steidzamu debašu rīkošanu saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, vēsta AFP. Šādu debašu rīkošanu iepriekš pieprasīja Kijeva. Tās lūgumu atbalstīja 29 no kopumā 47 padomes locekļiem. Pieci balsoja pret, tostarp Krievija un Ķīna, bet 13 atturējās.


10.36

Krievija vēlas panākt vienošanos ar Ukrainu, lai izbeigtu militāro konfliktu, kas notiek jau piekto dienu. "Mēs noteikti esam ieinteresēti pēc iespējas ātrāk panākt vienošanos," to pirms pirmdien paredzētajām sarunām sacījis Krievijas delegācijas vadītājs Vladimirs Medinskis. 


10.12

Kijevā darbojas vairāk nekā 400 krievu algotņi, kuriem Kremlis devis uzdevumu nogalināt Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un valdības locekļus, lai Maskava varētu pārņemt varu, vēsta britu laikraksts "The Times".


10.08

Krievijas rubļa vērtība pret ASV dolāru pirmdienas rītā kritusi par aptuveni 26%. Krievijas valūtas vērtība pret ASV dolāru piektdien vakarā bija 84 rubļi, bet pirmdien – 105,27, vēsta "Sky News".

Krievijas Centrālā banka paziņojusi, ka paceļ bāzes procentlikmi no 9,5% līdz 20%, vēsta BBC.

Rinda pie bankomāta Sanktpēterburgā, 27.02.2022
Rinda pie bankomāta Sanktpēterburgā, 27.02.2022


10.06

Arī Lielbritānija aizliedz transakcijas ar Krievijas Centrālo banku, ziņo BBC. Tāpat Lielbritānijas finanšu institūcijām aizliegtas transakcijas ar Krievijas Finanšu ministriju.

Vēl vairākas sankcijas pret Krieviju Londona plāno izsludināt šonedēļ.


9.59

Krievijas un Ukrainas delegāciju tikšanās uz Ukrainas–Baltkrievijas robežas plānota plkst.12 pēc Maskavas laika (plkst.11 pēc Latvijas laika), Krievijas aģentūrai "RIA Novosti" pavēstīja Krievijas delegācijas vadītājs Vladimirs Medinskis.


9.46

Latvijas Saeima pirmdien, 28. februārī, otrajā lasījumā atbalstīja steidzami virzītos Nacionālās drošības likuma grozījumus, kas ļauj Latvijas pilsoņiem brīvprātīgi dienēt Ukrainā.

Likumprojekts ir izstrādāts saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, kā arī pieņemot, ka Latvijas pilsoņi varētu iesaistīties bruņotajā karadarbībā Ukrainas bruņoto spēku vai tās pretošanās kustības sastāvā, teikts likumprojekta anotācijā.


9.22

Krievijas atkāpšanos no Ukrainas var panākt tikai krievu tauta, "Rīta panorāmā" sacīja NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.


9.10

Krievijas un Ukrainas karš varētu ilgt vienu vai divas nedēļas, jo "ukraiņu resursi nav lieli, viņiem grūti cīnīties ar pārspēku, tai pašā laikā arī krievu resursi nav bezgalīgi", LTV "Rīta panorāmā" stāstīja bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Sauszemes spēku komandieris, atvaļinātais pulkvedis Igors Rajevs.

Rajevs skaidroja, ka, tā kā Krievijai nevedās tik labi ar karu plašā frontē, tā tagad sākusi koncentrēt savu darbību noteiktos virzienos: mēģina aplenkt to ukraiņu armijas grupējumu, kas atrodas pie Luhanskas un Doneckas ar mērķi to iznīcināt; sāk palēnām arī savilkt spēkus apkārt Kijevai.


8.59

Naktī Rietumu ziņu aģentūras izplatīja satelītattēlus, ko nodrošināja komerciālais topogrāfiskais dienests "Maxar". Norādīts, ka tās ir Krievijas transportlīdzekļu kolonnas, kas 27. februārī virzās Kijevas virzienā.

Satelīta attēls uzņemts netālu no Ivankovas ciema Kijevas apgabalā, kas atrodas aptuveni 60 kilometrus no Ukrainas galvaspilsētas.


8.29

Krievija iebrukumā Ukrainā ir izmantojusi aptuveni 100 tūkstošus karavīru. Tas nozīmē, ka Krievijai rezervē joprojām ir aptuveni 50 tūkstoši karavīru, kurus var izmantot uzbrukumiem Ukrainā.


8.05

Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka morāli Ukraina šo karu ir uzvarējusi. 

Viņš norādīja, ka abi nosacījumi, kas nepieciešami, lai Ukraina spētu noturēties pret Krievijas sākto karu, ir izpildīti. Šie nosacījumi ir masīvas sankcijas un ievērojama starptautiskā palīdzība.


7.47

Kijevas pilsētas administrācija: "Kopumā šī nakts pagāja mierīgi. Notika vairākas sadursmes un kaujas ar diversantu-izlūku grupām, bet šajā naktī pilsēta bija gatavāka aizsardzībai."

Pilsētā joprojām ir komandantstunda no plkst.22 līdz 7. 


7.26

Pagājušajā diennaktī Rīgā no Ļvovas ieradās divi autobusi ar Latvijas valstspiederīgajiem un viņu tuviniekiem. Pirmajā autobusā bija 29 Latvijas valstspiederīgie un 10 viņu ģimenes locekļi, kā arī vairāki citu ES valstu pilsoņi. Otrajā autobusā bija 78 pasažieri, no kuriem apmēram puse ir bērnu. Par to intervijā Latvijas Radio pastāstīja Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pašlaik tiek gatavots trešais reiss, kurā paredzēts, ka būs 30 pasažieru. Jau 20 ir ieradušies, bet pārējie vēl tiek gaidīti. Pēc tam būs jāpieņem lēmums, vai organizēt arī ceturto evakuācijas reisu. Beķeris norādīja, ka pašlaik Ukrainā ir ļoti sarežģīti pārvietoties, tādēļ no tā, vai cilvēki varēs nokļūt līdz Ļvovai, būs atkarīgs, vai būs vēl kāds autobuss.


7.04

Kopš Krievijas iebrukuma sākuma Ukrainu pametuši vismaz 150 tūkstoši iedzīvotāju. Lielākā bēgļu plūsma ir uz Poliju.

ANO Bēgļu aģentūra pieļauj, ka Ukrainu tuvākajā laikā kopumā varētu pamest līdz pat 4 miljoniem iedzīvotāju. 


6.52

Ukraina sekmīgi turpina aizstāvēt savu valsti, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" aizvadīto nakti raksturoja Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"). Viņš norādīja, ka ar katru minūti, katru stundu Ukraina saņem arvien lielāku starptautisko palīdzību. Arī ieroču piegāde no Latvijas notiekot bez pārrāvumiem.

Pabriks norādīja, ka jau iepriekš teicis – pirmās 72 stundas ir būtiskākās, lai organizētos un nesalūztu. "Ukraiņu tauta un armija to ir pierādījusi," viņš sacīja.


6.34

Krievijas rubļa kurss pret ASV dolāru pirmdienas rītā tirdzniecībā ārpus Krievijas nokrities par 27%, atsaucoties uz "Bloomberg", ziņo LETA.

Rubļa kurss pret dolāru samazinājies par 27% līdz 114,33 rubļiem par dolāru.

Tirdzniecība Maskavas biržā vēl nav sākusies.


6.29

Krievijas lidmašīna ielidojusi Kanādas gaisa telpā, neskatoties uz aizliegumu. Kanāda norādījusi, ka izskatīs notikušo un nevilcināsies ar atbildi.

Lidmašīna bija ceļā uz Maskavu no Maiami, ASV.

6.24

Kijevā agri no rīta skanējis gaisa trauksmes signāls, atsaucoties uz Ukrainas medijiem, vēsta BBC. Gaisa trauksmes signāli Ukrainas pilsētās kara laikā ieslēdzas regulāri, bet uzlidojuma pašlaik nav bijis.


6.10

Pirmdien, 28. februārī, stājas spēkā ES sankcijas Krievijas Centrālajai bankai un aizliegums Krievijas lidmašīnām izmantot ES gaisa telpu. Par to liecina ES oficiālajā vēstnesī publicētais paziņojums.


6.01

Baltkrievijas režīms paziņojis, ka svētdien tā sarīkotajā referendumā apstiprināti valsts konstitūcijas grozījumi, kas dod iespēju diktatoram Aleksandram Lukašenko pagarināt valdīšanas laiku, vēsta aģentūra LETA.

Pēc Baltkrievijas centrālās vēlēšanu komisijas publiskotajiem datiem, 65,16% referenduma dalībnieku grozījumus atbalstījuši, 10,08% balsojuši pret tiem, bet balsstiesīgo aktivitāte bijusi 78,63%.

Lukašenko režīms mēdz viltot balsošanas rezultātus, tāpēc šie dati nav uzskatāmi par ticamiem.


5.49

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sarunā ar Lielbritānijas premjeru Borisu Džonsonu norādījis, ka nākamās 24 stundas būs izšķirošas, vēsta BBC. 

Džonsons zvana laikā uzteica Zelenski Ukrainas vadībā Krievijas iebrukuma laikā, kā arī norādīja, ka Lielbritānija darīs visu, lai tās palīdzība sasniegtu Ukrainu.

Abi līderi vienojās uzturēt ciešu kontaktu.


5.46

Dzīvojamajā ēkā Čerņihivā Ukrainas ziemeļos trāpījusi raķete, vēsta Ukrainas nacionālā ziņu aģentūra "Ukrinform".

Tiek ziņots, ka ēkas apakšējos stāvos plosās ugunsgrēks. Pašlaik netiek ziņots par upuriem.


5.23

Krievijas spēki ieņēmuši Berdjanskas pilsētu Ukrainas dienvidrietumos, kurā ir vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju. Pilsētas mēra pienākumu izpildītājs Oleksandrs Svidlo pavēstīja, ka Krievijas spēki iegāja pilsētā plkst.15.50 pēc vietējā laika svētdienā un drīz vien nonāca pilsētas centrā. Krievu karavīri ieņēma pilsētas domes ēku vēlāk plkst.20 pēc vietējā laika.

Krievijas spēki esot informējuši pašvaldības vadītāju, ka visas administratīvās ēkas tagad ir viņu kontrolē, bet Svidlo varot turpināt darbu.

"Uzskatu šo priekšlikumu par nepieņemamu. Tāpēc mēs, viss operatīvais štābs, atstājām izpildkomitejas ēku, taču turpinām strādāt un koordinēt operatīvā štāba darbu attālināti," sacīja Svidlo.

Ukraina turpina atvairīt Krievijas uzbrukumu: 27. februāra teksta tiešraides arhīvs.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins arīdzan piedraudēja Ukrainai, pieprasot, lai Ukraina nekavējoties pārtrauc karadarbību pret separātistiem, "pretējā gadījumā visa atbildība par iespējamo asinsizliešanas turpināšanu pilnībā būs uz Ukrainā valdošā režīma sirdsapziņas".

Taču 24. februārī Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". Tas no demokrātiskās pasaules izsauca vēl lielāku nosodījumu un nākamos sankciju soļus pret Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti