Krievijā pēc meteorīta vērienīgās eksplozijas ievainojumus guvuši tūkstoš cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ne tikai Krieviju, bet visu pasauli piektdien no rīta negaidīti pārsteidza meteorīta eksplozija pie Urāliem, virs Čeļabinskas apgabala. Ārkārtīgi spilgtais uzliesmojums, kam sekoja spēcīgs sprādziena triecienvilnis, nopietni pārbiedēja vietējos iedzīvotājus, daudzi no kuriem pirmajā brīdī domāja, ka uzsprāgusi lidmašīna vai sācies karš. Triecienviļņa dēļ simtiem māju izsisti stikli, no tā dažāda smaguma ievainojumus guvušo cilvēku skaits sasniedzis tūkstoti. Ņemot vērā nodarīto kaitējumu, šo var noteikti uzskatīt par vērienīgāko šāda rakstura dabas katastrofu jaunāko laiku vēsturē.

Meteorīta eksplozija virs Čeļabinskas apgabala notika piektdien aptuveni 09:20 pēc vietējā laika. Krievijas Zinātņu akadēmija uzskata, ka debess ķermeņa izmērs sasniedza vairākus metrus, bet masa mērāma desmitos tonnu. Meteorīts ielidojis zemes atmosfērā ar ātrumu 15-20km/s un uzsprādzis aptuveni 30-50 kilometru augstumā.

Aptuveni līdzīgus aprēķinus veicis arī Krievijas Ģeogrāfiskās biedrības reģionālās nodaļas vadītājs, ģeogrāfijas zinātņu kandidāts Sergejs Zaharovs, kurš dzīvo Čeļabinskā, un bija notikuma aculiecinieks. Biedrības mājas lapā internetā viņš uzstāj, ka tas nav bijis meteorītu lietus, bet gan bolīds, kas pēc būtības ir liels meteorīts, kurš uzsprādzis, ar lielu ātrumu ielidojot atmosfēras zemākajos slāņos. Zaharovs raksta, ka uzliesmojums bijis tik spilgts, ka izgaismojis visu daudzdzīvokļu mājas pagalmu, kurā viņš dzīvo. Uzliesmojuma spožums palielinājās pakāpeniski, un ilga aptuveni 5 sekundes.

Iespaidīgā parādība notika pilnīgā klusumā. Ģeogrāfs norāda, ka sprādziena triecienvilnis un tā skaņa sekoja pēc aptuveni 6 minūtēm. Pirmajam milzīgajam sprādzienam, kurš vairākās reģiona pilsētās izsita stiklus simtiem ēku, sekoja vairākas mazākas eksplozijas. Postījumu dēļ Čeļabinskā atceltas hokeja spēles, jo postījumi nodarīti arī ledus hallei. Apkaimē atceltas mācības skolās un bērnudārzos.

Kā vēsta atbildīgās iestādes, cietušo skaits, kas vērušies pēc palīdzības slimnīcās, ir sasniedzis aptuveni tūkstoti. Aptuveni divas trešdaļas no šiem cilvēkiem guvuši ievainojumus no stikla lauskām un citām atlūzām, kas radās pēc meteorīta sprādziena triecienviļņa.

Krievijas Zinātņu akadēmija norāda, ka eksplozija lielāko daļu debess ķermeņa iznīcinājusi, bet atlūzas varētu būt sasniegušas zemi. Katrā ziņā pagaidām netiek vēstīts, ka kāds būtu guvis ievainojumus no meteorīta atlūzām, tādēļ zinātnieki par to pagaidām izsakās piesardzīgi. Tajā pašā laikā reģiona valdība iepriekš ziņoja, ka 80 km attālumā no Čeļabinskas pilsētas pie kāda ezera uzieta aptuveni sešus metrus liela bedre. Tomēr pagaidām oficiāla apstiprinājuma par tās saistību ar meteorītu nav. Katrā ziņa vietējie mediji ziņo, ka Čeļabinskas apgabalā atlūzas meklē ne tikai zinātnieki un glābēji, bet uz turieni devušies arī meteorītu „mednieki”. Atlūzu cena melnajā tirgū var sasniegt nozīmīgas summas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti