Labrīt

Godam nes Latvijas vārdu: Suvenīru dzērieni un cigaretes

Labrīt

Godam nes Latvijas vārdu: Latvijas tumšgalves šķirnes aitas

Krievija paziņo par pierādījumiem pret Ukrainu MH17 katastrofas lietā

Krievija paziņo par pierādījumiem pret Ukrainu MH17 katastrofas lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Krievijas Aizsardzības ministrija publiskojusi jaunus pierādījumus virs Ukrainas notriektā Malaizijas aviolīniju aviolainera MH17 katastrofas lietā, apgalvojot, ka lidmašīnas notriekšanā izmantotā raķete astoņdesmito gadu vidū ir nogādāta kara daļā Ukrainā, kuras militārā vadība tad arī esot vainojama šī nozieguma pastrādāšanā.

Ukrainas puse izskanējušo informāciju nosaukusi par meliem, bet starptautiskie izmeklētāji jau šomēnes sola nākt klajā ar jauniem faktiem šajā lietā.  

ĪSUMĀ:

  • Krievija paziņo, ka raķete, kas notrieca MH17, 80.gados nogādāta Ukrainā.
  • Krievija arī apgalvo, ka video ar “BUK” pārvietošanu uz Ukrainu ir viltots.
  • Maskava publisko audio, kas pierādot ukraiņu armijas saistību ar MH17 katastrofu.
  • Ukraina šos paziņojumus nosauc par viltus ziņām.
  • „Bellingcat”: Krievijas apgalvojumi balstās uz sazvērestības teorijām, nevis faktiem.

Kopš aviokompānijas “Malaysian Airlines” lidmašīnas “Boeing 777” notriekšanas virs Ukrainas teritorijas ir pagājuši jau vairāk nekā četri gadi. Starptautiska izmeklētāju grupa savos pētījumos ir noskaidrojusi, ka reisa MH17 lidmašīna, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru, 2014.gada 17.jūlijā tika notriekta ar zenītraķešu kompleksa „BUK” raidītu raķeti. Uzbrukumā dzīvību zaudēja gandrīz 300 cilvēku.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka uzbrukums, kas tika veikts no prokrievisko kaujinieku kontrolētās Donbasa reģiona teritorijas, ir izdarīts ar raķešu iekārtu, kas ievesta no Krievijas. Izmantojot gan satelītiekārtu attēlus, gan internetā publiski pieejamu informāciju un attēlus, tika noskaidrots gan iekārtas pārvadāšanas maršruts, gan iespējamās katastrofas izraisīšanās iesaistītās personas. Krievija līdz šim kategoriski noraidījusi jebkādu savu saistību ar šo uzbrukumu.

Pirmdien, 17.septembrī, visai negaidīti Krievijas Aizsardzības ministrija nāca klajā ar saviem jauniem pierādījumiem, kas vainu par MH17 notriekšanu uzliek Ukrainas drošības spēkiem.

Īpaši sarīkotā preses konferencē Krievijas bruņoto spēku galvenās raķešu-artilērijas pārvaldes komandieris Nikolajs Paršins atklāja, ka ir izdevies noskaidrot uzbrukumā izmantotās raķetes izcelsmes laiku un vietu. Analizējot līdz šim slepenus dokumentus, noskaidrots, ka šī raķete, kuras atlieku numurus šī gada maijā demonstrējuši arī starptautiskās izmeklēšanas komisijas eksperti, esot ražota 1986.gadā Piemaskavā, Dolgoprudņenskas mašīnbūves uzņēmumā un pēc tam nogādāta karabāzē, kas izvietota Terebovļas pilsētā Ukrainas PSR teritorijā.

Kopš tā laika raķete Ukrainas teritoriju neesot pametusi un ir tikusi iekļauta Ukrainas bruņoto spēku bruņojumā, stāstīja Nikolajs Paršins.

“Pašlaik minētā armijas daļa, kuras bruņojumā joprojām ir zenītraķešu iekārta „BUK”, bāzējas Strejas pilsētā Ļvivas apgabalā. Jāatzīmē, ka 223. zenītraķešu pulka vienība kopš 2014.gada pastāvīgi tiek piesaistīti dalībai tā dēvētajā pretterorisma operācijā Ukrainas Doņeckas un Luhanskas apgabalos,” klāstīja Paršins.

“Mūsu atrasto un demonstrēto dokumentu saturs nerada nekādas šaubas. Kopējās izmeklēšanas grupas pārstāvji var iepazīties ar šiem dokumentiem, ja to vēlēsies,” sacīja Paršins.

Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji arī atgādinājuši, ka, pēc oficiālās Kijevas teiktā, neviens no raķešu kompleksiem vai to raķetes nav nonākušas Donbasā karojošo kaujinieku rokās. Arī Krimā palikušo iekārtu “BUK” sērijas numuri nesakrītot ar MH17 notriekušās raķetes numuriem.

Ar šo informāciju Krievijas puses atklājumi vēl nebeidzās. Krievijas Aizsardzības ministrija esot analizējusi arī starptautiskās komisijas apkopotos videomateriālus, kuri kalpojuši kā pierādījums par Krievijas iekārtas „BUK” saistību ar lidmašīnas katastrofu. Kā paziņojis ministrijas oficiālais pārstāvis Igors Konašenkovs, eksperti esot secinājuši, ka šie video ir viltoti, kravas automašīnas, treilera un pašas iekārtas “BUK” attēli esot mākslīgi iemontēti. Turklāt video redzamā “BUK” pārvietošanās arī neatbilstot realitātei.

Tāpat Krievijas puse publiskojusi arī audioierakstu, kas veikts 2016.gadā. Tur kāda persona, kas tiek dēvēta par Ukrainas bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības radiotehniskās brigādes pulkvedi Ruslanu Grinčaku, izsakās, ka ir iespējams notriekt vēl vienu Malaizijas “Boeing”. Tas apliecinot, ka šī militārpersona ir zinājusi par zenītraķešu vienību izvietojumu un darbībām Donbasā un ir zinājusi par lidmašīnas katastrofas cēloņiem. Tas tieši pierādot Ukrainas bruņoto spēku saistību ar MH17 bojāeju.

“Ukraina joprojām nav sniegusi informāciju par savu zenītraķešu kompleksu „BUK” atrašanās vietu katastrofas dienā. Nav sniegtas atbildes par radiolokācijas staciju „Kupols” paaugstināto aktivitāti. Nav publiskojusi dispečeru sarunu ierakstus. Slēpjot šo informāciju, Ukraina, būdama kopējās izmeklēšanas grupas dalībniece, ļaunprātīgi izmanto savu stāvokli un manipulē ar izmeklēšanu. Kāpēc starptautiskā izmeklēšana to pieļauj? Tas jau ir cits jautājums,” sacīja Konašenkovs.

Krievijas Aizsardzības ministrijas publiskoto informāciju nekavējoties komentējusi arī Ukrainas puse. Ukrainas nacionālās Drošības padomes sekretārs Oleksandrs Turčinovs paziņojis, ka Krievijas publiskotā informācija ir kārtējā viltus ziņa.

Pēc Turčinova vārdiem, šādas krāpšanās mērķis ir piesegt savu noziegumu, kuru jau ir pierādījuši oficiāli izmeklētāji, kā arī neatkarīgas ekspertu grupas.

Savu viedokli izteikusi arī Apvienotā izmeklēšanas komanda, kas norādījusi, ka par jaunatklāto informāciju ir uzzinājusi tikai pirmdien, lai arī jau 2014.gadā Krievijas Federācijai ir prasīts iesniegt visu ar šo lietu saistāmo informāciju.

Komandas paziņojumā norādīts, ka visi iepriekš iegūtie dati ir tikuši rūpīgi izpētīti un vairākos gadījumos konstatēts, ka Krievijas Aizsardzības ministrijas sniegtā informācija ne vienmēr ir bijusi precīza.

Savukārt Eliots Higinss no kompānijas „Bellingcat”, kuras pētījumi ir bijuši par pamatu starptautiskās izmeklēšanas komandas darbam, norāda, ka daudzi no Krievijas publiskotajiem apgalvojumiem ir balstīti uz dažādām iepriekš izskanējušām sazvērestības teorijām, nevis faktiem.

Higinss atspēkojis Krievijas apgalvojumus par viltotajiem videomateriāliem, apgalvojot, ka pilnie video Krievijas pusei nemaz nav pieejami. Tāpat netiekot atzīts, ka “BUK” konvoja pārvietošanos ir fiksējuši arī satelīti. „Bellingcat” pārstāvis arī norādījis, ka jau šī mēneša beigās kompānija publiskos jaunu ziņojumu ar jauniem pierādījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti