Dienas notikumu apskats

Vācijā pērn tomēr ieradušies mazāk kā miljons migrantu un patvēruma meklētāju

Dienas notikumu apskats

Ja gudronu nepaspēs izsmelt, valsts var zaudēt 31 miljonu eiro

Maskavā aizturēts ukraiņu korespondents; Kijeva lūdz starptautisko sabiedrību palīdzēt

Krievijā par spiegošanu aizturēts ukraiņu žurnālists; Ukraina lūdz palīdzību viņa atbrīvošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kārtējo reizi saasinājušās attiecības Ukrainas un Krievijas starpā. Tas noticis pēc tam, kad Maskavā aizturēts ukraiņu ziņu aģentūras "Ukrinform" korespondents Parīzē Romāns Suščenko. Krievija apsūdz viņu spiegošanā, bet tikmēr Ukraina vērsusies pie starptautiskās sabiedrības, lūdzot palīdzēt Suščenko atbrīvošanā.

Par 47 gadus vecā Romāna Suščenko aizturēšanu kļuva zināms pirmdien, 3.oktobrī, no rīta. Taču, kā ziņo radiostacija "Svoboda", Krievijas Federālais Drošības dienests viņu aizturējis jau piektdienas vakarā. Suščenko, kurš Maskavā uzturējies sava atvaļinājuma laikā, tiek apsūdzēts spiegošanā, par ko draud no 10 līdz 20 gadiem cietumā.

Kā paziņojušas Krievijas varas iestādes, Suščenko patiesībā esot Ukrainas izlūkdienesta pulkvedis, kurš aizturēts spiegošanas akcijas laikā.

Federālais Drošības dienests paziņojis, ka aizturētais Maskavā esot vācis slepenus materiālus par Krievijas armijas un nacionālās gvardes darbību.

Izmeklētāji norāda, ka šādu datu nonākšana citu valstu rokās varot nodarīt nopietnu kaitējumu Krievijas aizsardzības spējām. Sīkākas aizturēšanas detaļas gan netiek sniegtas. Vien zināms, ka Suščenko vismaz uz diviem mēnešiem ievietots Lefortovas izmeklēšanas izolatorā.

Krievijas Ārlietu ministrija savukārt norādījusi, ka aizturētais neesot nodarbojies ar žurnālista darbību, turklāt viņš Krievijā neesot saņēmis akreditāciju. Līdzīgu viedokli paudis arī Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, norādot, ka šī ir bijusi vienkārša specdienestu operācija, kurai ar Kremli neesot nekāda sakara. Arī nekāda kampaņa pret Krievijā strādājošajiem Ukrainas vai citu valstu medijiem un žurnālistiem neesot.

Pilnīgi pretējs viedoklis pirmdien, 3.oktobrī, dzirdams no Ukrainas. Nacionālā informācijas aģentūra "Ukrinform" norādījusi, ka Suščenko aģentūrā strādā jau kopš 2002. gada, bet Parīzē – kopš 2010. gada.

Pēc aģentūras pārstāvju domām, šī ir plānota provokācija.

Turklāt Krievijas puse esot pārkāpusi starptautiskās normas, par Suščenko aizturēšanu uzreiz neinformējot ne viņa tuviniekus, ne diplomātiskos dienestus, ne viņa darbavietu.

Arī Galvenā izlūkošanas pārvalde Krievijas Federālā Drošības dienesta apgalvojumus nosaukusi par izdomājumu, norādot, ka Suščenko pārvaldē nekad nav strādājis.

Protestu Maskavai izteikusi Ukrainas Ārlietu ministrija, pieprasot nekavējoties atbrīvot žurnālistu. Suščenko aizturēšanu ministrija nosaukusi par kārtējo mērķtiecīgo Krievijas politiku, izmantojot ukraiņus, kas nonāk viņu rokās, par ķīlniekiem savā hibrīdkara agresijā pret Ukrainu.

Ministrija arī vērsusies pie starptautiskās sabiedrības - pie Apvienoto Nāciju Organizācijas, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas, Eiropas Padomes un visām ietekmīgākajām cilvēktiesību aizstāvības organizācijām, aicinot apturēt Krievijas darbības, pārkāpjot cilvēktiesības un izdarot spiedienu uz neatkarīgiem žurnālistiem.

Savukārt Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētājs Andrejs Parubijs ierosinājis atsākt izskatīt jautājumus par iespējamo vīzu režīma atjaunošanu ar Krieviju, kā arī par ekonomisko sankciju pastiprināšanu.

Suščenko aizstāvību ir uzņēmies viens no Krievijā ietekmīgākajiem advokātiem, bijušais opozīcijas politiķis Marks Feigins, kurš savulaik aizstāvējis arī pankroka grupas "Pussy Riot" dalībnieces, kā arī bijušo ukraiņu gaisa spēku piloti Nadiju Savčenko. Vēl pēcpusdienā Feiginam nebija dota iespēja tikties ar savu aizstāvamo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti