Rīta Panorāma

Kā sekmēt vidējās izglītības apguvi Latvijā? Intervija ar Edgaru Grīni

Rīta Panorāma

Intervija ar aizsardzības ministru Arti Pabriku par Latvijas aizsardzības budžetu 2019

Ciems Krievijā - izolēts no ārpasaules

Krievijā Panozero ciema iemītniekiem ceļš uz ārpasauli paveras tikai ziemā

Krievijas ziemeļos ir kāds nomaļš ciems, kura iemītnieki dzīvo gandrīz pilnīgi izolēti no ārpasaules. Taču ziemā, kad ciemu ieskaujošais ezers ir pilnībā sasalis, paveras ceļš uz pārējo pasauli – pa ledu iemītnieki var aiziet, pat aizbraukt ar automašīnu uz apdzīvotākām vietām.

Panozero ciemats ir pilnībā noslēgts no ārpasaules. Tur ir ļoti minimāla infrastruktūra bez braucamajiem ceļiem, bez ūdens apgādes un apkures, bez mobilajiem sakariem. Iemītnieki ūdeni ņem no ezera, ziemā no ledus, un apsilda māju, kurinot malku.

Pieeju mobilajam tīklam tur var “noķert” tikai vienā mazā stūrī. Visi veikali un pakalpojumi pieejami tikai otrpus ezeram.

Taču ziemā, kad ledus pilnībā sasalst, ir iespējams izmantot to kā ceļu – ezeru šķērso gan ar kājām, gan ragavām, gan automašīnu. Tajā laikā ciema iemītnieki dodas uz pāri ezeram esošajiem veikaliem un iegādājas pārtikas krājumus pavasarim – laikam, kad ezers atkusīs un ciems atkal būs noslēgts no ārpasaules.

Globālās sasilšanas dēļ sala periodi arī kļūst īsāki. Ciemu apdzīvo 250 cilvēki, un populācija arvien sarūk, jo šeit nav nekādu darba iespēju. Tuvākā pilsēta un slimnīca ir 100 km attālumā.

Cilvēki situācijā vaino vietvaras neieinteresētību. Iedzīvotāji pieprasījuši valdībai viņus pārvietot kur citur, bet politiķiem šāda plāna nav. Savukārt tilta izbūvi viņi neuzskata par finansiāli pamatotu.

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti