Krievija nostiprina ietekmi Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā

Amerikas Savienotās Valstis ar bažām vērtē ziņas par Krievijas spēku izvietojumu Ēģiptē nepārprotamā nolūkā atbalstīt vienu no Lībijā karojošajām pusēm. Krievijas īpašo uzdevumu vienību nosūtīšana uz šo reģionu rāda ne tikai Krievijas pieaugošo iesaisti Lībijā, bet vienlaikus arī arvien ciešākas attiecības ar Abdelfatāha es Sisī valdību Ēģiptē. Vai Krievija reāli var ieņemt ASV vietu Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā? 

Krievijas īpašo uzdevumu vienību izvietošana gaisa spēku bāzē Ēģiptē netālu no robežas ar Lībiju ir jauns pavērsiens. Vismaz tas, ka informācija nodota atklātībai, turklāt, cik noprotams, to veicinājusi ASV. Tas gan nebūt nepierāda bieži skanošo tēzi, ka ASV pamet Tuvos Austrumus un Ziemeļāfriku. Savienotajām Valstīm ir pārāk stratēģiskas un senas intereses šajā reģionā. Tomēr tas noteikti parāda, ka Krievija izmanto katru iespēju pavairot un nostiprināt savu ģeopolitisko ietekmi.

Politologs un Latvijas Universitātes pasniedzējs Kārlis Daukšts uzsver, ka stratēģiski Krievija jau sen ir sevi pozicionējusi kā Vidusjūras galveno spēku, kam pēc Sīrijas divu kara bāzu izvietošanas nepieciešams virzīties tālāk, lai nostiprinātu savu ietekmi.

"Balstoties uz savstarpējām interesēm, attiecības starp Krieviju un Ēģipti ir uzlabojušās. Iet runa pat par vīzu režīma atcelšanu. Tāpēc arī Krievijai Lībijas krasts ir ļoti interesants. Atsevišķi politologi Krievijā runā par tālāku virzīšanos līdz pat Marokai," sacīja Daukšts.

Lidmašīnas katastrofa 2015.gada oktobra beigās, augoša nestabilitāte reģionā un arvien sliktākais stāvoklis Lībijā, ko radīja centrālās varas vakuums un konfliktējošo politisko spēku kari pēc ASV vadītās militārās operācijas beigām, pavēra Krievijai izdevību nostiprināt savu ietekmi lielākajā arābu valstī – Ēģiptē. Turklāt Ēģiptei ir stratēģiskas intereses Lībijā, savukārt Krievijai ir senas iestrādes attiecībās ar Ēģipti vēl kopš Padomju Savienības laikiem. Krievijas pieaugošās lomas temats arābu pasaulē izskanēja arī ASV Senāta aizsardzības komitejas uzklausīšanā. 

ASV ģenerālis Jozefs Votels uzskata, ka Krievija cenšas palielināt savu ietekmi viscaur Tuvajos Austrumos. "Kā mēs to esam redzējuši Sīrijā. Un mēs redzam konkrētas izpausmes ar mūsu ilgtermiņa sadarbības partneri Ēģipti. Un citām valstīm reģionā. Tādēļ, manuprāt, viņi cenšas palielināt savu ietekmi šajā kritiski svarīgajā zemeslodes daļā," sacīja ģenerālis.

Votels lēš, ka Krievija noteikti guvusi panākumus, atbalstot Asada režīmu. Kopš ASV vadītā operācijā panākta Muammara Kadafī varas gāšana, Āfrikas Vidusjūras valstī Lībijā pastāv divvaldība un cīņa par varu, bet lielā daļā valsts valda varas vakuums, ko izmanto dažādi spēki, tostarp ar ''Islāma valsti'' saistītas teroristiskas organizācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti