Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Rīgā protestē pret Covid-19 politiku

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Krievijas vēlēšanās daudz ziņojumu par pārkāpumiem

Krievijā noslēgušās Valsts domes vēlēšanas, vairākumu saglabās «Vienotā Krievija»

Svētdien noslēgusies balsošana Krievijas Valsts domes vēlēšanās, kas norisinājās trīs dienas. Sagaidāms, ka valdošā partija “Vienotā Krievija” saglabās absolūto vairākumu parlamentā, jo bīstamākos konkurentus pastūma malā jau pirms vēlēšanām: pazīstamākais opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs atrodas cietumā, bet viņa tuvākajiem sabiedrotajiem liedza kandidēt vēlēšanās.

Oficiālie rezultāti pēc vairāk nekā 60% balsu saskaitīšanas rāda: "Vienotā Krievija" ir līdere ar 47,2% balsu, otro vietu ieņem Krievijas Komunistiskā partija ar 20,9% balsu, parlamentā iekļūst arī Vladimira Žirinovska "liberāldemokrāti" (7,9%), partija "Taisnīgā Krievija" (7,5%), kā arī jaunizveidotā partija "Jaunie ļaudis" (5,8%).

Provizoriskie rezultāti arīdzan rāda, ka partijas "Vienotā Krievija" kandidāti ir vadībā 194 no 225 vienmandāta apgabaliem.

Krievijas opozīcija ziņo par masveida pārkāpumiem, kas rosina aizdomas par vēlēšanu rezultātu viltošanu. Piemēram, laikraksts "Novaja gazeta" ziņo, ka Sanktpēterburgā pēc iecirkņu slēgšanas policija arestēja opozīcijas izvirzītos vēlēšanu komisiju dalībniekus, lai neļautu viņiem uzraudzīt balsu skaitīšanu.

Neatkarīgā vēlēšanu novērotāju organizācija “Golos” ziņoja, ka vēlēšanu gaitā Krievijā fiksēti 4647 dažādi pārkāpumi.

Pēc balsošanas iecirkņu slēgšanas tika publicēti "Insomar" veiktās balsotāju aptaujas dati, saskaņā ar kuriem Valsts domē iekļūs četras partijas. Visvairāk balsu saņēmusi valdošā partija "Vienotā Krievija" (45,2%), otrajā vietā ierindojusies Komunistiskā partija (21%), trešo vietu ieņem "liberāldemokrāti" (8,7%), bet "Taisnīgā Krievija" varētu būt ieguvusi 7,9% balsu.

Tieši šīs četras partijas jau darbojušās līdzšinējā Valsts domes sasaukumā. "Insomar" aptaujas dati rāda, ka pavisam nedaudz līdz 5% barjeras pārvarēšanai varētu būt pietrūcis partijai "Jaunie ļaudis", par kuru balsojuši 4,7% pie vēlēšanu iecirkņiem aptaujāto.

2016. gadā Valsts domes vēlēšanās "Vienotā Krievija" saņēma 54% balsu, šoreiz varētu būt zem 50%, taču tas netraucēs Kremļa partijai netraucēti saimniekot Valsts domē, jo ne komunisti, ne Žirinovska "liberāldemokrāti", ne "Taisnīgā Krievija" nav uzskatāmi par reālu opozīciju.

Vairumā jautājumu šīs partijas neliek šķēršļus Kremļa politikas īstenošanai. Arī pagājušogad izveidotā partija "Jaunie ļaudis" tiek uzskatīta par Kremļa projektu.

Šī bija pirmā reize, kad federālā līmeņa vēlēšanas Krievijā norisinājās trīs dienas. Šādu vēlēšanu formātu atbalstīja Krievijas iedzīvotāji pērn notikušajā balsojumā par izmaiņām valsts konstitūcijā.

Krievijā noslēdzas Valsts domes vēlēšanasUldis Ķezberis

Krievijas balsstiesīgie pilsoņi izvēlas 450 Valsts domes nākamā sasaukuma deputātus. Puse tiek ievēlēta no partiju sarakstiem, bet otra puse – no vienmandāta apgabaliem. Valsts domē līdz šim pilnībā dominēja "Vienotā Krievija", kas kontrolēja 336 no 450 vietām.

Gandrīz droši var apgalvot, ka valdošā partija “Vienotā Krievija” arī turpmāk dominēs parlamentā. Neatkarīgie novērotāji un opozīcija ziņojusi par daudziem pārkāpumiem.

Pirmajās divās balsošanas dienās pienāca ziņas par plašiem vēlēšanu pārkāpumiem, par valsts iestāžu darbinieku rindām pie vēlēšanu iecirkņiem, kā arī par vairākiem desmitiem balsotāju, kurus ar autobusiem atveda no Kremļa atbalstīto separātistu kontrolētajiem rajoniem Ukrainas austrumos.

Arī svētdien regulāri parādījās informācija par dažādām dīvainībām vēlēšanu iecirkņos visā Krievijā.

Piemēram, Kemerovas apgabalā kāds vīrietis vēlēšanu urnā varēja iemest vairākus biļetenus, kamēr blakus esošais vēlēšanu komisijas loceklis centās nepieļaut, lai pārkāpumu filmē neatkarīgais novērotājs.

Fiksēti arī vairāki gadījumi, kad vēlēšanu komisijas darbinieki centušies aizklāt balsošanas iecirkņos izvietotās tiešsaistes videonovērošanas kameras.

Neraugoties uz daudzajiem ziņojumiem un sociālajos tīklos publicētajiem video, kuros redzami iespējamie vēlēšanu pārkāpumi, Krievijas Centrālās vēlēšanu komisija paziņojusi, ka līdz šim visā valstī apstiprināti tikai astoņi gadījumi, kad vienai personai vēlēšanu urnā izdevies iemest vairākus biļetenus. Vienā gadījumā esot ierosināta krimināllieta.

Neatkarīgā vēlēšanu novērotāju organizācija “Golos” vēsta, ka reģistrēti vairāki gadījumi, kad vēlēšanu iecirkņos apzināti ir traucēts novērotāju un vēlēšanu komisijas darbinieku darbs.

Notikuši arī fiziski uzbrukumi, kurus policija ir atteikusies izmeklēt.

Arī Komunistiskā partija sūdzējusies par vēlēšanu procesa pārkāpumiem un pēc vēlēšanām plāno rīkot protestus.

“Uzrunāju visus lēmumu pieņēmējus – neesiet nolaidīgi, nesagroziet rezultātus un nezodziet vēlētāju balsis," teica Krievijas Komunistiskās partijas vadītājs Genādijs Zjuganovs. "Skaitiet tās godīgi un ar cieņu. Mums nevajag citām partijām dotās balsis, bet mēs neļausim atņemt mūsu balsis.”

Komunisti varētu gūt labumu no tā dēvētās gudrās balsošanas stratēģijas, ko popularizējis ieslodzītais Kremļa kritiķis Aleksejs Navaļnijs un viņa līdzgaitnieki.

Viņiem kandidēt liegts, un varasiestādes ierobežojušas  gudrās balošanas izmantošanu, kuras mērķis ir graut valdošās partijas dominanci.

Arī vēlēšanu dienās varasiestādes turpināja likt šķēršļus Navaļnija komandas ierosinātajai gudrajai balsošanai.

Ieslodzītā opozicionāra Navaļnija sabiedrotie savus atbalstītājus aicināja balsot par tiem kandidātiem, kuriem ir vislabākās izredzes pārspēt valdošās partijas “Vienotā Krievija” pārstāvjus. Tāpēc viņi digitālajā rīkā “Google Docs” bija izveidojuši sarakstus ar šo kandidātu vārdiem.

Taču ASV tehnoloģiju uzņēmums “Google”, izpildot Krievijas mediju uzrauga “Roskomnadzor” prasību, bloķēja piekļuvi šiem sarakstiem, kā arī no sev piederošās videoapmaiņas vietnes “YouTube” izņēma vairākus Navaļnija komandas publicētus videomateriālus par tā saucamo gudro balsošanu.

Vienlaikus ar federālā parlamenta vēlēšanām 39 Krievijas reģionos notika arī vietējo likumdevēju vēlēšanas, bet 12 reģionos izraudzījās gubernatorus.

Līdz svētdienas pulksten 18 pēc Maskavas laika visā Krievijā Valsts domes vēlēšanās bija nobalsojuši nedaudz vairāk par 45% balsstiesīgo. Maskavā līdz svētdienas rītam bija nobalsojuši 36%, kas ir vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2016. gadā. Savukārt tiešsaistē līdz pēcpusdienai bija nobalsojuši vairāk nekā 93% Maskavas iedzīvotāju, kuri reģistrējās elektroniskajai balsošanai, kas Krievijā notika pirmo reizi.

Arī Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi varēja balsot Valsts domes vēlēšanās.

Krievijas ģenerālkonsulātā Daugavpilī līdz svētdienas pusdienlaikam bija nobalsojuši vairāk nekā 1300 no kopumā 8000 Latgalē reģistrētajiem vēlētājiem. Savukārt Krievijas ģenerālkonsulātā Liepājā līdz svētdienas pusdienlaikam bija nobalsojuši nepilns tūkstotis no gandrīz 7000 reģistrētajiem vēlētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt