Krievija no valsts izraida amerikāņu spiegu

Maskavā aizturēts ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes spiegs, otrdien paziņoja Krievijas Federālais drošības dienests. Viņš bijis darbinieks ASV vēstniecībā Maskavā, un mēģinājis savervēt kādu Krievijas specdienesta darbinieku. Vīrietis jau pasludināts par „nevēlamu personu”, un viņam nekavējoties jāatstāj valsts. Maskava brīdina, ka „šāda provokatīva [ASV] rīcība Aukstā kara garā nekādā veidā nepalīdz stiprināt savstarpējo uzticību” starp Maskavu un Vašingtonu.

Krievijas Federālais drošības dienests paziņojis, ka aizdomās par spiegošanu aizturētais ir Raians Kristofers Fogls, kurš darbojies ASV vēstniecībā Maskavā kā trešais sekretārs. Krievijas pretizlūkošanas struktūras ziņo, ka tas bijis tikai aizsegs, un Fogls ir „ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) štata darbinieks.”

Viņš aizturēts naktī uz otrdienu, kad mēģinājis savervēt kādu Krievijas specdienesta darbinieku. Krievijas Federālais drošības dienests ziņo, ka pie Fogla atrasti speciālie tehniskie līdzekļi, rakstiskas instrukcijas vervējamajam Krievijas pilsonim, liela naudas summa un līdzekļi, ar kuriem izmainīt cilvēka ārējo izskatu, tostarp, parūkas.

Krievijas mediji ziņo arī par to, kas bijis vēstules saturā. Tajā savervējamajam piedāvāti 100 tūkstoši dolāru, lai apspriestu iespējas sadarboties, un samaksa varētu būt krietni lielāka, ja viņš atbildētu uz „konkrētiem jautājumiem.” Vēstulē arī rakstīts, ka par ilgstošu sadarbību tiek piedāvāti līdz vienam miljonam dolāru gadā, apsolīti papildus bonusi par informāciju, kas būtu noderīga.

Krievijas Federālais drošības dienests paziņoja, ka „pēdējā laikā ASV izlūkošanas dienesti vairākkārt mēģinājuši savervēt Krievijas tiesībsargājošo iestāžu un speciālo aģentūru darbiniekus”.

Fogls jau ir atbrīvots un nodots ASV amatpersonu rīcībā, bet vēstniecība notikušo atsakās komentēt. Saistībā ar notikušo Krievijas ārlietu ministrija ir izsaukusi ASV vēstnieku Maskavā un jau paziņojusi, ka Fogls ir pasludināts par „persona non grata”. Viņam nekavējoties jāpamet valsts.

Ārlietu ministrija norādīja, ka „šāda provokatīva rīcība Aukstā kara garā nekādā veidā nepalīdz stiprināt savstarpējo uzticību” starp Maskavu un Vašingtonu.

Spiega skandāls draud saasināt Krievijas un ASV attiecības, kas pēdējā laikā jau tā bijušas saspringtas atšķirīgu viedokļu dēļ dažādos jautājumos, tostarp attiecībā uz Sīrijas konfliktu un cilvēktiesībām. No otras puses analītiķi norāda - gan Maskava, gan Krievija zina, ka spiegošana joprojām notiek.

Pēdējais skaļākais spiegošanas skandāls izcēlās 2010.gadā. Toreiz Krievijas pilsone Anna Čepmena, kas dzīvoja Ņujorkā, līdz ar deviņām citām personām tika arestēta par spiegošanu. Vēlāk viņus izraidīja uz Krieviju, apmaiņā pret četrām personām, kas savukārt Krievijā bija apsūdzētas par spiegošanu rietumvalstu labā.

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti