Pasaules panorāma

V. Kara-Murza: B. Ņemcovs bija demokrātisko pārmaiņu un pretošanās simbols

Pasaules panorāma

Politoloģe: ES trūkst stratēģiska redzējuma ārpolitikā

Krievijā ierobežo arī akadēmisko dzīvi

Krievijā no augstskolām izmet studentus un pasniedzējus, kas atbalsta protestus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijā augstskolu studentiem un pasniedzējiem, kas uzdrošinās iziet ielās un piedalīties protesta akcijās pret valdošo varu, vai pat tikai ar sociālo tīklu starpniecību paust atbalstu šīm akcijām, jārēķinās ar sankcijām no augstskolu vadības, jo pēdējā laikā arvien biežāk pienāk ziņas par “dumpinieku” atskaitīšanu.

Krievijā pēdējo mēnešu laikā notikušas asas diskusijas par mācībspēku un studentu tiesībām publiski uzstāties un iesaistīties politiskajās aktivitātēs. Tas, ko augstskolas vadība uzskata par pārkāpumu un kādas ir sankcijas pret pārkāpējiem, dažādos gadījumos atšķiras.

“Krievija ir ļoti liela, un arī politiskais klimats dažādās vietās atšķiras. Piemēram, Arhangeļskā, visticamāk, nevarēs runāt to, ko var Maskavā un Pēterburgā,” sarunā ar LTV stāsta Krievijas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors Dmitrijs Dubrovskis.

“Viss atkarīgs no tā, ko runā un kādā situācijā. Ja cilvēks vienkārši pauž kritiku, tas nekas. Bet, ja viņš piedalās Navaļnija kustībā, ja viņu aiztur mītiņā, kur viņš piedalās, kur turējis kādu plakātu, tad, visticamāk, viņu atlaidīs.”

Augstskolās valda pašcenzūra

Studentu izslēgšana no augstskolām vai pasniedzēju atlaišana – to akadēmiķis sauc par riska minimizāciju no Krievijas augstskolu vadības puses. Proti, izrēķināšanās ar kādu viņa politisko aktivitāšu dēļ nav saistīta ar administratīvo darbinieku vēlmi kādam ieriebt, bet gan vairāk ar piesardzību, lai augstskolai nesanāktu ziepes kāda politisko aktivitāšu dēļ.

Šādas izrēķināšanās piemēru Dubrovskim ir daudz.

“Pasniedzēja no vienas Pēterburgas universitātes bija Maskavā un viņu uz divām nedēļām ielika cietumā. Uzreiz arī atlaida no darba. Anželika Artjuha. Viņa kritizēja represijas un tika aizturēta, jo turēja rokās plakātu.”

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Līdzīgi notika ar manu kolēģi Annu Veļikoku, kura tikko bija uzsākusi darba gaitas Ekonomikas augstskolā. Viņa zaudēja darbu, kad viņai piesprieda mājas arestu par piedalīšanos nesankcionētā mītiņā. Zibenīgi tika izdzēsts viņas profils Ekonomikas augstskolas mājaslapā. Augstskolas vadība skaidroja, ka tas neesot politiski motivēts lēmums.”

Krievijas augstskolas lauž līgumus ar studentiem, kuri piedalās protesta mītiņos, ja viņu aktivitātes kļūst redzamas vai ja viņiem rodas problēmas ar policiju. Kā skaidro profesors Dubrovskis, visbiežāk universitātes tādos gadījumos apgalvo, ka studenti, piedaloties tā saucamajās nesankcionētajās akcijās, pārkāpuši universitātes ētikas kodeksu. Pa spīti sankcijām, liela daļa tomēr atrod veidus, kā turpināt līdzdalību protesta akcijās.

Mēs neesam varoņi

“Nav tā, ka mēs esam kādi varoņi. Neriskējam ar savu dzīvību, mūs neviens negrasās nošaut. Runa ir par paredzamām lietām, piemēram, darba zaudēšanu. Tam es esmu gatavs, vienreiz jau tam izgāju cauri.

Arī mani kolēģi ir profesionāļi, viņi nekur nepazudīs. Bet no šādas vajāšanas cieš atmosfēra Krievijas universitātēs, mūsu izglītības sistēmas starptautiskā atzinība,” secina profesors Dubrovskis.

Viņš kopā ar vairākiem kolēģiem (gan tiem, kuri joprojām strādā Krievijas universitātēs, gan tiem, kuri ir atlaisti un daži pat pametuši Krieviju) šobrīd piedāvā mācību kursus par brīvu tiešsaistē. Tur pasniedzējiem ļauts brīvi, bez cenzūras runāt par visiem tematiem.

“Mūs nevar padzīt no universitātes, jo universitāte – tie esam mēs!” rakstīts Brīvās universitātes mācībspēku manifestā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti