Krievija līksmo par Džonsona aiziešanu, Ukraina pateicīga viņam par atbalstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona lēmums iekšpolitisku iemeslu dēļ atkāpties no Konservatīvās partijas līdera un britu premjera amata izraisījis neviltotu sajūsmu Krievijā, kur valdošais režīms uzskatīja Džonsonu par Krievijai naidīgu politiķi. Savukārt ukraiņi izteikuši pateicību Džonsonam par lielo atbalstu, ko viņš izrādījis Ukrainas tautai cīņā pret Krievijas agresiju.

Džonsons uzsvēris, ka šis atbalsts tiks turpināts neatkarīgi no tā, kurš būs nākamais Lielbritānijas valdības vadītājs.

"Ukrainas tautai varu apsolīt: mēs Lielbritānijā turpināsim atbalstīt jūsu cīņu par brīvību tik ilgi, cik būs nepieciešams," savā uzrunā britu sabiedrībai ceturtdien pavēstīja Džonsons.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis raksturojis Džonsonu kā "patiesu Ukrainas draugu".

"Mums nav nekādu šaubu, ka Lielbritānijas atbalsts turpināsies. Mēs vienmēr būsim īsti draugi un spēcīgi sabiedrotie," vēsta Zelenskis.

Krievijas amatpersonas savukārt nav slēpušas prieku par Džonsona aiziešanu.

“Viņš mūs ļoti nemīlēja, un mēs viņu arī,” Putina režīma attiecības ar Džonsonu komentē Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs. Viņš paudis cerību, ka kādu dienu Lielbritānijā pie varas būs “profesionālāki cilvēki”, ar kuriem varēs veidot dialogu, bet pašlaik šādas cerības neesot lielas.

“Klauns aiziet...” ar šādu kodolīgu apgalvojumu Džonsona demisiju komentējis Krievijas Valsts domes priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins. Viņš apsūdzējis Džonsonu par ieroču piegādēm Ukrainai, kas palīdz ukraiņiem efektīvāk cīnīties pret okupantiem.

“Boriss Džonsons ir atbildīgs par mūsu mierīgo pilsētu (Belgorodas, Kurskas) apšaudīšanu. Lielbritānijas pilsoņiem tas ir jāzina. Viņš bija viens no galvenajiem ideologiem karam pret Krieviju līdz pēdējam ukrainim,” apgalvo okupantu režīma pārstāvis Volodins.

Ukrainas amatpersonas tikmēr izteikušas pateicību Džonsonam par lielo atbalstu, ko Lielbritānija sniegusi Ukrainai. Kā norāda prezidenta Zelenska padomnieks Mihailo Podoļaks, britu premjers nevilcinājās saukt lietas īstajos vārdos un devās uz Kijivu, neraugoties uz raķešu apšaudēm.

“Šodien mums ir viss, kas nepieciešams efektīvai valsts aizsardzībai: ieroči, partneri, koalīcija. Pateicoties Džonsona kungam, mēs saprotam, ka uzvara ir īstais Ukrainas nākotnes simbols,” vēsta Podoļaks.

“Uzvara būs mūsu, jo civilizētā pasaule pilnībā ir Ukrainu atbalstošās pozīcijās. Tādēļ mēs esam ārkārtīgi pateicīgi mūsu partneriem, Džonsona kungam.”

Putina režīma amatpersonas tikmēr cenšas radīt iespaidu, ka Džonsona valdības krišana esot Krievijas nopelns.

“Stāsta morāle ir – nevajag censties sagraut Krieviju. Krieviju nav iespējams sagraut,” apgalvo Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova.

Krievijas parlamenta augšpalātas Federācijas Padomes priekšsēdētāja Valentīna Matvijenko raksturo Džonsonu kā “galveno vanagu un rusofobu”.

Pēc viņas domām, rietumvalstis ar sankcijām pret Krieviju esot kaitējušas tikai pašas sev, bet negatīvā ietekme uz ekonomiku (energoresursu un pārtikas cenu kāpums, inflācija) varētu novest arī pie citu Eiropas līderu krišanas.

Līdzīgu cerību izteicis arī bijušais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, kurš paredz līdzīgu likteni arī citiem Krievijas “nedraugiem”.

“Likumsakarīgs iznākums britu nekaunībai un nejēdzīgajai politikai, it sevišķi ārpolitikas jomā. Gaidām ziņas no Vācijas, Polijas un Baltijas valstīm,” prāto Medvedevs.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas politisko dzīvi bija pārņēmuši skandāli par Džonsona un viņa padoto rīkotajām darba ballītēm Dauningstrītā un arī premjerministra dzīvoklī laikā, kad visā valstī bija spēkā stingri kovida pulcēšanās ierobežojumi. 

Konservatīvās partijas deputāti 6. jūnijā rīkoja balsojumu par Džonsona palikšanu partijas līdera un Lielbritānijas premjera amatā. Džonsons izturēja šo uzticības balsojumu, bet fakts, ka vairāk nekā 40% paša partijas deputātu balsoja pret premjeru, bija slikta zīme Džonsonam.

Džonsona valdību pameta vairāki ministri, kas pieprasīja viņa atkāpšanos. 7. jūlijā Džonsons paziņoja par atkāpšanos no Konservatīvās partijas līdera posteņa. Premjera amatā viņš vēlas nostrādāt līdz rudenim, kad Konservatīvā partija būs izraudzījusies jaunu partijas līderi un Lielbritānijas valdības vadītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti