Dienas notikumu apskats

NATO karavīri Latvijā

Dienas notikumu apskats

Nelegālo un arvien degošo Jūrmalas atkritumu īpašniece savu atbildību nesaskata

Krievija aptur vienošanos ar ASV par lidojumu drošības garantēšanu virs Sīrijas

Krievija lauž vienošanos ar ASV par lidojumu drošību Sīrijā

Krievija apturējusi vienošanos ar ASV par lidojumu drošības garantēšanu virs Sīrijas, atbildot uz Sīrijas gaisa spēku lidmašīnas notriekšanu Rakas pilsētas tuvumā. Tāpat Maskava paziņojusi, ka turpmāk Sīrijā kā iespējamos mērķus izsekos jebkurus objektus gaisā uz rietumiem no Eifratas, ieskaitot starptautiskās koalīcijas lidmašīnas.

Par Sīrijas gaisa spēku lidmašīnas SU-22 notriekšanu ASV vadītās koalīcijas spēki paziņoja svētdien, apsūdzot Sīrijas pusi Vašingtonai lojālo kaujinieku pozīciju bombardēšanā Rakas pilsētas tuvumā.

Koalīcijas paziņojumā norādīts, ka lidaparāts ticis notriekts saskaņā ar koalīcijas partnervalstu spēku kolektīvās pašaizsardzības noteikumiem. Pirms tam notikusi arī sazināšanās ar Krievijas partneriem, cenšoties panākt situācijas deeskalāciju. Tāpat mēģināts Sīrijas spēku lidmašīnu brīdināt, taču uz sakariem tā nav izgājusi.

Raidsabiedrība BBC norāda, ka šis varētu būt pirmais šāda veida incidents gaisā kopš Kosovas kampaņas 1999.gadā.

Koalīcijas spēku paziņojumā arī norādīts, ka sabiedrotajiem nav mērķis turpināt cīnīties ar Sīrijas, Krievijas vai ar režīmam labvēlīgi noskaņotiem spēkiem, taču tiks darīts viss iespējamais, lai aizsargātu koalīcijas un tās partneru spēkus no jebkādiem draudiem.

Reaģējot uz šo incidentu, Sīrijas armija paziņojusi, ka amerikāņu apgalvojumi nav patiesi un lidmašīna ir notriekta brīdī, kad tā veica misiju pret radikālo teroristu grupējumu “Daīš” jeb “Islāma valsts”. Vienlaicīgi armija brīdinājusi, ka šādai agresijai var būt nopietnas sekas.

Daudz asāk uz minēto incidentu ir reaģējusi Sīrijas sabiedrotā Krievija. Tās aizsardzības ministrija amerikāņu gaisa spēku uzbrukumu sīriešu lidmašīnai nosaukuši par bruņotu agresiju, kas tiek maskēta aiz cīņas pret terorismu. Ministrijas paziņojumā norādīts, ka šis uzbrukums arī rupji pārkāpj Sīrijas suverenitāti un starptautiskās tiesības. Tāpat tiek uzsvērts, ka operācijā Rakā koalīcijas spēku vadība nav izmantojusi saziņas kanālus ar Krieviju, lai novērstu incidentus gaisā. Tieši tāpēc Maskava ir izlēmusi pārtraukt sadarbību ar amerikāņu pusi, kā to paredz memorands par incidentu novēršanu Sīrijas gaisa telpā.

Turpmāk Krievijas armija Sīrijā kā iespējamos mērķus izsekos jebkurus objektus gaisā uz rietumiem no Eifratas, ieskaitot starptautiskās koalīcijas lidmašīnas un bezpilota lidaparātus.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paudis, ka Savienotajām Valstīm ir jārespektē citu valstu suverenitāte un visas operācijas būtu jāsaskaņo ar Damasku, līdzīgi kā to dara Krievija, Irāna un Turcija.

Šī nav pirmā reize, kad Krievija paziņo par kontaktu pārtraukšanu ar ASV spēkiem. Iepriekšējo reizi šāds lēmums tika pieņemts aprīlī pēc tam, kad ASV spēki izšāva 59 “Tomahawk” raķetes uz Sīrijas Šairata gaisa spēku bāzi. Toreiz amerikāņi atbildēja uz iespējamo ķīmisko ieroču uzbrukumu nemiernieku kontrolētajai pilsētai Idlibas provincē. Saziņa ASV un Krievijas starpā tika atjaunota vien pagājušajā mēnesī.

BBC komentētājs Džonatans Markuss norāda, ka Sīrijas spēku lidmašīnas notriekšana draud ievilkt Vašingtonu vēl dziļāk Sīrijas karā. ASV jau ir uzbrukusi Sīrijas valdību atbalstošajiem spēkiem uz zemes, kas bija iegājuši opozīcijas kaujiniekus apmācošā ASV militārā personāla īpašajā aizsardzības zonā.

Tagad aizsardzība tiek paplašināta arī uz Rakas ofensīvā iesaistītajiem vietējiem spēkiem, un šādi taktiskie soļi varētu radīt šķelšanos starp Vašingtonu un Irānu, kas arī vēlas iegūt lielāku kontroli pār Sīrijas un Irākas pierobežas reģionu.

Irāna svētdien, 18.jūnijā, arī veica raķešu triecienu pa „Islāma valsts” pozīcijām Sīrijas austrumu daļā. Džonatans Markuss uzskata, ka tas tikai pierāda, ka arī Teherāna ir gatava aktīvi iesaistīties savu interešu aizstāvībā Sīrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti